Бориспiль
C

Головні новини

У Борисполі мільйони множаться на депозитах


У Борисполі мільйони множаться  на депозитах

Офіційний Бориспіль ніколи не скаржився на поповнення міської казни, навіть перехід реєстрації з міста до району найбільшого бюджетоутворюючого підприємства ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» не кризово вплинув на фінансовий стан міста. У декого така стійкість викликає схвалення, в інших — домисли чи роздратування. У чому секрет фінансової стабільності міста? «Вісті» розпитували у міського голови Анатолія Федорчука.

Причини того, що місто у фінансовому плані твердо почувається, Анатолій Федорчук вбачає у вдалому процесі децентралізації — тепер більше коштів лишається на місцях, зменшилися вилучення. Однак, визнає, Бориспіль вміє і заробляти, як-то кажуть «на рівному місці». Якщо в народі говорять «копійка до копієчки», то у міській казні працює нова установка: «мільйон до мільйона».

Так, міська влада не приховує, що частина тимчасово вільних бюджетних коштів перебуває на депозитах у державних банках з метою отримання додаткових надходжень до бюджету у вигляді відсотків, які йдуть на розвиток міста. На урочистому відкритті нового садочка «Віночок» очільник міста зізнався, що ДНЗ побудований фактично на ті кошти, що наросли на депозитах, що є дуже вигідним для міста. Тож процес заробляння на депозитах триває.

«У 2016 році Бориспіль на депозиті заробив 31 млн 800 тис. грн, а у 2017 році — 41 млн 900 тис. грн, — говорить «Вістям» Анатолій Федорчук. — Місту часто закидають, що гроші, покладені на депозит, лежать мертвим капіталом, дехто їх називає зайвими коштами. Це не так. Завдання виконавчого комітету і депутатського корпусу перед громадою — ефективно використовувати бюджетні кошти, щоб вони не встигли знецінитися».

Анатолій Соловйович наводить приклад, що у 2017 році на добудову нової школи було виділено майже 66 млнгрн, а щоб гроші не лежали й не знецінювалися на єдиному казначейському рахунку, вони працюють на депозитах, приносячи місту додаткові дивіденди в сумі 10 млн грн. «За умовами договору з державними банками (Приватбанк, Ощадбанк), місто має право у будь-який час будь-яку суму зняти з депозиту. Це основна умова депозитного договору. Підкреслюю, ми працюємо з тими банками, які є державними та визначені Національним банком України, щоб мати мінімум ризиків», — наголошує А. Федорчук.

• Не все просто. Керівник визнає, що не всі очільники українських міст працюють з депозитами, що часто є критика з боку окремих центральних органів влади, і вона не завжди конструктивна. Щодо ризиків, то усе, що стосується роботи з депозитами, має певні ризики, усе залежить від надійності банку й добропорядності держави.
«Якщо кошти лежать на єдиному казначейському рахунку, то коли їх з якихось причин не можна буде повернути, є пояснення — винна держава», — коментує міський голова.
Щодо депозитів, то це рішення місцевої влади. У 2013—2014 роках, враховуючи кризу платежів через органи державного казначейства, тимчасово вільні кошти міського бюджету не розміщувалися.

Підтвердженням того, що місто вкладає кошти у розвиток, є:
• відремонтовані та побудовані нові дороги, тротуари — 61,0 млнгрн,
• заміна 9 світлофорних об’єктів — 3,9 млнгрн,
• впровадження системи відеоспостереження міста — 1,1 млнгрн,
• ремонт житлового фонду та прибудинкової території — 26,4 млнгрн,
• будівництво освітніх закладів, капремонт діючих — 103,0 млнгрн,
• освітлення вулиць — 5,8 млн грн.
• За 2016 — 2017 роки міський бюджет поповнився додатково коштами за розміщення тимчасово вільних бюджетних коштів на суму 73,7 млн грн.

АНАТОЛІЙ ФЕДОРЧУК: «МИ НЕ КЛАДЕМО НА РАХУНКИ БЮДЖЕТНІ КОШТИ, ЩОБ ХИЗУВАТИСЯ, ЩО БОРИСПІЛЬ БАГАТЕ МІСТО. ЦЕ АБСУРД!»
У Борисполі мільйони множаться  на депозитах

— Я вважаю, кошти повинні працювати, без акумуляції бюджетних фінансів місто не здатне реалізовувати амбітні проекти, такі, як школа, садочок. Якщо б була стовідсоткова гарантія, що у разі чого для завершення об’єкта місту допоможе обласний бюджет чи держфонд регіонального розвитку, чи центральний бюджет, тоді на місцях могли б планувати. Наприклад, у 2018 році для Борисполя буде виділено стільки-то. Ми не кладемо на рахунки бюджетні кошти, щоб хизуватися, що Бориспіль — багате місто. Це абсурд! Повірте, бюджетних коштів сьогодні не вистачає на всі потреби міста: утеплення, будівництво доріг та тротуарів, освітлення вулиць. Так, місто у 2017 році теж тримало кошти, які були виділені в сумі 16,8 млнгрн на ремонт дороги вул. Київський Шлях (від 35 км до вул. Головатого). Однак ці роботи можна виконувати лише провівши тендер в системі «Прозоро», але жодна організація не виявила бажання брати участь та стати виконавцем робіт. Тому ці кошти не були знецінені, враховуючи рівень інфляції в Україні 13,7%,— коментує міський голова Борисполя.

— Скажімо, місто у січні цього року виділило 6 млнгрн на купівлю мамографа. Обладнання після проходження тендерної процедури придбають лише 01. 06. 2018 р., тому до того часу ця сума працюватиме на депозиті й зароблятиме для міста, а це, приблизно, додаткові 300 тис. грн до бюджету. Такий механізм не є порушенням, усе законно.

Ми повинні акумулювати кошти, бо не відомо на початку року, як виконуватиметься бюджет. Гарний господар думає наперед і має у «загашнику» гроші і готовий до можливих викликів. Це стосується і бюджету. Завдання влади подбати, щоб міські кошти не знецінювалися. У минулому році офіційно інфляція склала 13,7 %. Тож не варто сподіватися у фінансовому плані на державу. Такий підхід — це радянщина. Якщо ми говоримо про децентралізацію та сильні громади, то, у першу чергу, міста мають менше дошкуляти державі, а сподіватися на власні сили і вміти заробляти на місцях. Той, хто не займався ніколи господарською діяльністю, той на дилетантському популістському рівні може давати оцінку щодо акумульованих бюджетних коштів чи депозитів, критикуючи. Я б хотів, щоб наша громада розуміла це і була спокійною — місто розвивається і розвиватиметься.

Оксана ПАВЛЕНКО

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: