Бориспiль
C

Головні новини

Ліси Бориспільщини вмирають


Ліси Бориспільщини вмирають

Сьогодні ліси (вірніше те, що від них лишилося) зазнають колосальних втрат через людську байдужість. Ми знаємо, що ліси України є її національним багатством і виконують санітарно-гігієнічні, рекреаційні, оздоровчі, захисні, естетичні, виховні та інші функції. Проте нині все це забуто. «Вісті» спробували розібратися у ситуації.

Грозові дощі та тепла температура повітря цього року сприяють неабиякому врожаєві грибів. Ми вирішили на один день стати грибниками і направилися до одного з кращих лісів Бориспільщини — Кийлівського лісу. Але на жаль, замість очікуваних грибів «вполювали» лише гори сміття.

На околиці лісу між Кийловом та Вороньковом бачимо гору сміття, і зовсім не промислового — це звичайний домашній непотріб: биті банки, рваний одяг, навіть пластикову дитячу ванночку не полінились привезти до «легенів Бориспільщини».
Ліси Бориспільщини вмирають

Трохи глибше заходимо у ліс, і картина знову повторюється: цього разу ретельно запаковане у будівельні мішки сміття хтось лишив під міцною кроною дуба.

Лісники не можуть впоратися самотужки
Невже стало модно викидати сміття в лісі? Люди рідко потрапляють на очі тому, хто може винести їм за порушення адміністративне попередження чи виписати штраф. Лишаючись непокараними сьогодні, вони не задумуються над неминущими наслідками своїх діянь через десятки років.
Олексій Ковальчук, провідний інженер Бориспільського лісгоспу, розповів «Вістям» про проведення попереджувальних заходів, а саме: на території лісових масивів лісгоспу встановлено аншлаги, попереджувальні таблички, лісниками постійно проводяться рейди по виявленню порушників та бесіди із відвідувачами лісу. «Здебільшого побутові відходи викидають у ліс через відсутність на території сіл району контейнерів для роздільного збору сміття. Часто це відбувається вночі, тому помітити порушників ми не в змозі» — каже Олексій Григорович. Боротьба із забруднювачами природи триває, але її результат залежить практично лише від особистої сумлінності кожного з нас.

Замкнуте коло
Чому комунальні служби разом із владою на місцях не в змозі зарадити назріваючому лиху? Виявляється, офіційно організованих смітників на території селищних рад Бориспільщини дійсно не існує. Та навіть для того, щоб із Борисполя вивезти будівельне сміття за допомогою комунальних служб, необхідно пройти низку процедур: спочатку написати заяву до КП «ВУКГ» із проханням у наданні транспорту для вивезення сміття, потім дочекатися відповіді, а далі — організувати роботу демонтажників під виділений вільний час комунальників. Звісно, такі послуги комунального підприємства не безкоштовні. Самотужки вивезти таке сміття на полігон не можна, там його не приймуть. За відсутності зручного й зрозумілого ринкового, наближеного до клієнта алгоритму дій, набагато простішим є вивезення сміття до лісу чи до залишків левад, як це й роблять бориспільці, нічим не ризикуючи. Частково виправити такий стан речей можна лише шляхом впровадження справді зручних людям послуг, що має регулюватися на рівні місцевої влади. А паралельно — усунути всі стихійні звалища вздовж доріг та лісосмуг, щоб не працював принцип т.зв. теорії «розбитих вікон», коли сміття приваблює нове сміття.

Факти
Кожен раз, викидаючи сміття у лісі чи на березі річки, задумайтеся над наступними цифрами. Ваші онуки та навіть правнуки будуть насолоджуватися всіма цими принадами після вас.
Термін розкладання газетного паперу — від 1 місяця до 1 сезону;
картонні коробки — 3 місяці;
офісний папір — 2 роки;
фольга — більше 100 років;
пластикові пляшки — близько 180—200 років;
алюмінієві банки — 500 років;
скло — більше 1000 років.

Говорить Закон
У Лісовому Кодексі України, який затверджено Верховною Радою у 1994 році в главі 22 ст.105 «Відповідальність за порушення лісового законодавства» йдеться про дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність стосовно порушення лісового законодавства. У 2017 році Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації європейських екологічних норм про охорону середовища рідкісних видів тварин і рослин». Метою прийняття даного Закону є імплементація європейських екологічних норм про охорону середовища рідкісних видів тварин і рослин, а також захист від знищення середовища перебування (зростання) видів тваринного та рослинного світу, занесених до Червоної книги України. Документом передбачено підняття штрафів у 5 разів за різноманітні види знищення місць існування флори і фауни шляхом підпалу лісу або його забруднення. Зокрема, відповідно до статті 73 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Засмічення лісів відходами» передбачено суттєве збільшення штрафів на порушників. Відтепер вони зросли із 5-10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян до 25-50, а для посадових осіб — з 10-20 до 50-100 неоподатковуваних мінімумів. Також народні депутати збільшили штраф за порушення вимог пожежної безпеки в лісах для громадян з 1-3 неоподатковуваних мінімумів до 5-15, для посадових осіб — із 3-10 до 15-50 мінімумів. Згідно ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення “Псування і забруднення сільськогосподарських та інших земель” передбачено накладення штрафу на громадян від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян-суб’єктів підприємницької діяльності — від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ці штрафи мають право накладати органи державного контролю за використанням і охороною земель та органи в сфері екології та природних ресурсів (статті 238-1, 242-1 КпАП).

Чекаємо приватизації лісів
На сьогоднішній день ліс перебуває на етапі свідомого знищення українцями: окрім сміттєвого забруднення ми часто незаконно вирубуємо лісові надра задля власного збагачення. Особливо болісно це сприймається, коли ліс знищується контрабандистами. Часто у співпраці з ними обвинувачують самих охоронців лісу — лісників. Влада в свою чергу державним лісовим господарствам мало в чому допомагає, поклавши на плечі малих підприємств як державні, так і місцеві податки, заробітні плати працівників та усю відповідальність за закріплену території, і окремо за кожне дерево на ній. Так наприклад, ДП «Бориспільський лісгосп» не отримує державного фінансування із 2014 року, своїх меценатів тут також немає. В лісгоспі працюють люди, які в прямому сенсі є ентузіастами своєї справи.

Як відомо, усі ліси України розділяються на комунальні (ті, що на території селищних чи міських рад), приватні (до 5 га після розпаювання) та державні (окрім комунальних та приватних). «Вістям» стало відомо, що у Кабміні наразі готується законопроект про приватизацію усіх лісів, що знаходяться на території України. Тобто, фактично це означає, що зовсім скоро ми можемо втратити наше національне багатство, яке приватні бізнесмени заховають за високими парканами.

Українські ліси є об'єктами права власності українського народу, принаймні поки що так написано в Конституції України. Наша спільна боротьба за природнє багатство здатна зберегти його, а прояв свідомості — покращити його якість.

Тетяна ХОДЧЕНКО, фото автора

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

  1. Алиса Фиш 22 серпня 2018 08:55
    • Не подобається
    • 0
    • Подобається
    Откуда информация про срок разложения материалов? Пластик разлагается в течение 450 лет и то не до конца. До сих пор не установлено, разлагается ли он в принципе. У National Geographic в одном из прошлых номеров очень хорошо осветили эту тему. Пластик просто распадается на микрочастицы, которые никуда не деваются и очень загрязняют окружающую среду. Их находили даже в кишечнике у мелких животных в океане на глубине 11 км, и весь океан загрязнен пластиком. Животные поглощают его, из-за чего меньше живут, хуже размножаются, так как это отрава.. и пока еще не выяснили, проникает ли он из желудка рыб в ткани и мышцы. Если это докажут, рыбу нельзя будет есть.. катастрофа с пластиком глобальнейшая, и проблему никто не решает. Весь этот мусор попадает в реки и уносится в океан
Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: