Бориспiль
C

i-visti.comСтара версія сайту

Головні новини

Гнідин: заможне пристоличне село

Гнідин: заможне пристоличне село

Знаходиться це незвичайне село Бориспільського району лише за 12 км від ст. м. «Бориспільська». Місцеві мешканці самі називають його спальним районом столиці. Адже підприємств тут немає, а навколо — екологічно чисті мальовничі місця, привабливі для відпочинку і риболовлі.

Сьогодні у Гнідині зареєстровано 2800 мешканців (але насправді — понад 4000, зокрема тих, які мають інше житло у Києві). Число гнідинців зростає за рахунок міграції до пристоличного села. 1 вересня 47 дітей пішло до 1 класу. Загалом у місцевій школі сьогодні навчається 365 учнів, а ще 10 років тому їх було близько двохсот.
Гнідин: заможне пристоличне село

Зв’язок влади і громади
Транспортне сполучення добре налагоджене із столицею, а ось до Борисполя маршрутки не ходять. Кажуть, що не потрібні. Адже, за словами сільського голови Олександра Йосиповича Лазаренка, у сільській раді є державний реєстратор, уклали договір з Пенсійним фондом про співпрацю, тож великої потреби їхати до райцентру немає.
Гнідин: заможне пристоличне село

Гнідинська сільська рада
У селі є аж дві комунальні служби! Натомість у багатьох селах немає жодної. Одна займається багатоповерхівками, інша працює загалом по селу. Регулярно вивозять сміття (вартість 8 грн з дорослого мешканця на місяць!), прибирають центральні вулиці Гнідина. У селі встановлено 32 камери спостереження, що допомагає підтримувати чистоту і порядок у населеному пункті. Проте, говорить сільський голова, поліція не реагує на звернення про порушників, яких легко затримати і притягти до відповідальності завдяки запису на камері. «За 12 років мого перебування на посаді у нас дуже багато крадіжок, але жодна особа не покарана», — говорить Олександр Йосипович.

До речі, по селу не ходять без причини молоді люди, немає пиятики, як це можна спостерігати серед будня в інших селах. Гнідинцям, які живуть лише за 15 хвилин їзди до столиці, нескладно влаштуватися на роботу. Село справді стало новим і сучасним, бо лише декілька господарів тримають корів.

Понад десять років у Гнідині виходить газета «Срібна підкова», яка надходить безкоштовно у кожен двір. На сторінках видання розповідається про події, культурні заходи, які відбуваються у селі, історичне минуле, заслужених односельців, тут є привітання, новини з сільської ради тощо.

Культура і освіта
Гнідин — одне з небагатьох сіл району, де немає будинку культури. Та це не заважає розвиватися художній самодіяльності. При сільській раді створено центр творчості, де проходять репетиції хору «Родина», який виступає на День села, на Свято Купайла.

Також у селі немає великої зали для концертів. Усі заходи проходять на центральній площі між церквою, парком і сільрадою (звичайно, якщо немає дощу). Окрім того, у Гнідині є, здається, єдиний на Бориспільщині духовий оркестр, музиканти якого репетирують у школі. Місцева влада готова виділити земельну ділянку інвестору, який побудує приватне приміщення із залою на 400 місць і передасть у власність громади.
У селі збільшується кількість дітей. Тож нещодавно добудували дві групи для малят у дитсадку. Це єдиний дошкільний заклад у районі, де використовують сонячні батареї.
Гнідин: заможне пристоличне село

Гнідинська школа ім. Петра Яцика — одна з найбільших у районі. Особливу увагу приділяють патріотичному вихованню підростаючого покоління, запрошують відомих митців, проводять зустрічі з народними майстрами, організовують творчі виставки і науково-практичні конференції. Розташувалися у школі і творча майстерня «Берегиня», і учнівський театр «Велес», і кімната, присвячена українському меценату Петру Яцику, а також музеї народної пам’яті Павла Чубинського та історії школи. Тут багато започатковано освітніх заходів, які стали вже традиційними. Зокрема, гнідинські учні і вчителі першими на Бориспільщині масово одягають вишиванки на великі свята. Несподівано було побачити у школі дошку для тих, хто полюбляє обписувати стіни і паркани. На цій дошці дітям дозволяється писати все що завгодно: хто у кого закоханий чи хто на кого сердитий.

Є і власна пожежна частина, сільський базар, що вирує двічі на тиждень, у середу і суботу. У центрі села розміщена амбулаторія загальної практики сімейної медицини, яка має автомобіль швидкої допомоги. Окрім того, працює у Гнідині і приватна стоматологічна клініка.

Незабаром для громади села буде збудований комбінований спортивний майданчик для міні-
футболу, баскетболу, волейболу і великого тенісу. Цікаво, що у селі будується дитяче кафе.

Дороги і пам’ятники
При в’їзді у село Гнідин стоїть пам’ятник Юрію Вербицькому, Небесній Сотні та воїнам, які полягли у російсько-українській війні на Донбасі. На сільському цвинтарі височіє пам’ятний знак жертвам Голодомору 1932-33 років, а також пам’ятник братам Шевченкам, відомим акторам, які були репресовані у сталінські часи. Тут поховані Михайло Горяйнов і Дмитро Кузьмін, учасники АТО.
Гнідин: заможне пристоличне село

Пам'ятник Юрію Вербицькому і воїнам
Загалом у Гнідині вшановують багатьох своїх видатних односельців. Зокрема, відкрили меморіальну дошку Анатолію Маринченку, заслуженому артисту України, який грав у відомих вітчизняних симфонічних оркестрах, а також створив сільський духовий оркестр. Вшановані і вчителі, які у важкі повоєнні роки прийшли до Гнідинської школи і все своє життя присвятили навчанню та вихованню юних гнідинців.
Гнідин: заможне пристоличне село

Сільські дороги природні, як склалося з часом: закручені, ніби у кривому танці, іноді надто вузькі, де складно розминутися двом авто. Майже всі вулиці заасфальтовані, три з них — цього літа. Прокладання нових якісних доріг здійснюється за рахунок бюджетних коштів. Не заасфальтовані залишилися невеликі провулки, найчастіше там, де незавершене житлове будівництво, щоб вантажівки не розбили дорогу.

Впадають в око багаті великі будинки. Окрім селян, які за продані земельні ділянки звели собі котеджі, тут живе досить чимало заможних і відомих людей. Один із мешканців навіть подарував громаді села незвичайну зупинку у формі парасольки.

Декілька років тому, коли межі села було розширено, місцева влада вирішила роздати ці землі усім мешканцям громади, навіть тим, яким на той час виповнилося 16 років (близько 560 земельних ділянок під забудову!). Проте ця територія знаходиться у низинах, які раніше заливали повені, тому будувати можуть лише заможніші.
У центрі села, неподалік приміщення сільської ради і християнської церкви, облаштований невеличкий парк, у центрі якого височіє пам’ятник Тарасу Шевченку (єдиний на Бориспільщині!). Кошти на встановлення погруддя Кобзареві до 200-річчя від дня народження збирали усією гнідинською громадою.

У різних частинах села розміщені декілька глибоких свердловин (найглибша — 230 м), де можна набрати чистої смачної води. У різних частинах населеного пункту обладнані дитячі майданчики, встановлені лавочки для відпочинку.

Декомунізація

У Гнідині чи не першими в районі підняли питання декомунізації. Комуністичні назви вулиць відійшли у минуле, а замість них з’явилися нові: Юрія Вербицького, Калинова, Небесної Сотні… Здається, Гнідин, знову ж таки, єдине село у районі, де місцева влада централізовано замовила і замінила таблички на кожному будинку. Такого, на жаль, не зробили навіть у Борисполі.

Автор щиро дякує депутату Гнідинської сільської ради Василю Івановичу Галатенку за допомогу при підготовці матеріалу.

Історія села
Перша згадка про село зустрічається у книгах Києво-Печерської Лаври, датована 1545 роком. На території села велися розкопки, знайдені залишки стоянок періоду кам’яного віку. Навколо Гнідина було відкрито декілька прадавніх поселень.
Нинішнє село виникло на луках, у двох місцях, в одному залишилася лише назва урочища — Старий Гнідин, і сучасний населений пункт. Розташоване село було на десяти пагорбах, а між ними текли ручаї, через які на дорогах прокладали містки. І сьогодні у Гнідині і навколо нього є багато річечок, ставочків, озер, боліт. У деяких місцях до будинків можна під’їхати на човні, ніби у Венеції.
Гнідин: заможне пристоличне село

Річка Золоча
Поряд із селом тече притока Дніпра річка Золоча, з якою пов’язані прадавні історичні події часів Київської Русі. 1103 року тут зібралися на з’їзд київські князі, щоб обговорити питання боротьби з половцями. Ініціатором зустрічі був переяславський князь Володимир Мономах. На території Києва ця річка не збереглася, тож Гнідин залишився єдиним місцем історичної події, яка записана у літописах. Сьогодні на березі Золочі є звичайний пляж, де незабаром сільська рада планує обладнати велику зону відпочинку, посеред якої буде встановлено пам’ятний знак на честь тієї історичної події.

Саме завдяки тому, що місцевість знаходиться у заплавах Дніпра і тут водиться багато різновидів риби, місцеві мешканці вижили у період голодоморів.

Поблизу Гнідина, на Козачому острові, загинуло багато людей, які визволяли наш край у роки Другої світової війни. У селі є братська могила, пам’ятники, вулиці названі іменами героїв того часу.

Лариса ГРОМАДСЬКА,
фото автора

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Календар публікацій
«    Листопад 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930