Бориспiль
C

i-visti.comСтара версія сайту

Головні новини

Квест із деклараціями:вибір лікаря через «сарафанне радіо»

Квест із деклараціями:вибір лікаря через «сарафанне радіо»

З 2 квітня в Україні стартував перший етап медичної реформи, який стосується первинного медико-санітарного обслуговування. Передбачається, що громадяни отримали юридичне право і практичну можливість підписати індивідуальну декларацію з сімейним лікарем, який буде обслуговувати їх. Як стартувала реформа в бориспільських медичних закладах, з’ясовували «Вісті».

Теорія
Як зазначено на сайті МОЗ України, «заклади, готові до підписання декларацій, ви впізнаєте за наліпкою на дверях «Тут можна обрати свого лікаря». Заклад, у якому працює обраний вами лікар, має бути підключений до системи «Електронне здоров’я» (e-Health).
Всі дані вносяться в електронну систему — не буде жодних бланків, форм, печаток тощо.
Тут же, на сайті МОЗ, заступник міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк зазначає, що заклади охорони здоров’я повинні подбати, щоб у пацієнтів була повна інформація. Так, пацієнт має бачити назву центру первинної медико-санітарної допомоги чи амбулаторії, графік роботи, контактний телефон і перелік послуг, що надає заклад. Повинна бути інформація про лікарів: прізвище, ім’я, по батькові, лікарська спеціальність (терапевт/педіатр/сімейний лікар), стаж роботи, кваліфікаційна категорія, адреса прийому, номер кабінету, графік роботи, контакти.

Практика
З власного досвіду знаю, що більшість мешканців Борисполя уявлення не мають, куди їм іти, де шукати лікаря та з ким підписувати цю декларацію.
Отже, спробуємо це з'ясувати.

Крок перший
Перша інстанція, до якої, за традицією, піде 90% громадян — Бориспільська центральна районна лікарня (ЦРЛ). Вирушаю туди. У реєстратурі чемно пояснюють: «На другому поверсі поліклініки є кабінети з табличками, де написані прізвища лікарів. Виберіть, з ким хочете укласти договір». Проте ані списків, ані інформації про лікарів немає. Намагаюся отримати коментар у головного лікаря ЦРЛ Олександра Щура.
— Я до цього не маю жодного відношення. Це первинна медична допомога, а ми надаємо вторинну, тож звертайтеся до Центру первинної медико-санітарної допомоги, — відповів головний лікар ЦРЛ.

Крок другий
Вирушаю до Комунального медичного закладу Бориспільської районної ради «Бориспільський центр первинної медико-санітарної допомоги», який розташований у колишньому приміщенні дитячої поліклініки (вул. Котляревського, 1).

У реєстратурі така відповідь: обирайте лікаря і укладайте угоду. Ані списків, ані інформації про лікарів немає.
Намагаюсь отримати коментар у головного лікаря Бориспільської центральної медико-санітарної первинної допомоги Дениса Хурси. Проте він від коментаря відмовився.

Крок третій
Наразі мешканці Борисполя можуть побачити ремонтні роботи за адресами Київський
Шлях, 24 та Глибоцька, 81 — це майбутні амбулаторії загальної практики-сімейної медицини, які будуть підпорядковуватися новоствореному міському центру первинної медико-санітарної допомоги. Центр був створений в листопаді 2017 року рішенням Бориспільської міської ради. Головним лікарем закладу було обрано Євгенія Черенка.
«Кампанію з виборусімейноголікаряміський центр розпочне з червня»

Євгеній ЧЕРЕНОК, директор-головний лікар у КНП «Бориспільський міський центр первинної медико - санітарної допомоги»
Квест із деклараціями:вибір лікаря через «сарафанне радіо»

У зв’язку зі швидкоплинністю медичної реформи, складно отримати зрозумілу інформацію, тому Євгеній Павлович єдиний, хто погодився надати «Вістям» коментар.

— Наш Центр формується з нуля, тобто це не реорганізація, не відокремлення, не перепрофілізація, а створення. Щоб щось дієве створити, потрібен час. Уже закуплена комп’ютерна та офісна техніка, формується медична мережа, укладається договір на впровадження медичної інформаційної системи (запис на прийом до лікаря через комп’ютер, смартфон, SMS-інформування, електронні черги, електронні картки пацієнтів, електронні лікарняні, зв’язок з національною системою e-Health). Ми отримали статус КНП (Комунальне некомерційне підприємство), тобто автономізувалися. Зараз знаходимося на стадії ремонтів, закупівель і налагодження медичної інформаційної мережі.
Найближчим часом ми закуповуємо і розпочинаємо тестування 1 з 8 ліцензованих МОЗ медичних інформаційних систем для зв’язку із системою e-Health (ми вибрали потужну та надійну систему, яка добре себе зарекомендувала при впровадженні в багатьох закладах охорони здоров’я).

Наразі робляться ремонти у 2-х амбулаторіях. Уже зроблений та поданий на затвердження проект на капітальну реконструкцію під амбулаторію будівлі за адресою Лютнева, 12. Дві діючі районні амбулаторії, які орендують приміщення у міста за адресами: вул. Київський Шлях, 11 та Гагаріна, 1, працюють у звичному режимі в складі районного центру первинної медичної допомоги. Договір оренди продовжили їм до липня, після чого вони перейдуть в оперативне управління до міського центру.

Загалом у нас буде 5 амбулаторій загальної практики сімейної медицини в різних районах міста, і це не остаточна цифра — не покриті залишаються райони Розвилки, Нестерівки та деякі інші.
Вся запропонована кампанія, та і реформа в цілому, запрацює в повному обсязі лише тоді, коли розпочне роботу Національна служба здоров’я України (НСЗУ), а це не раніше липня 2018 року. Після чого автономізований медичний заклад повинен укласти договір з НСЗУ, і тільки тоді держава (НСЗУ) надасть гарантований пакет послуг (безкоштовний) і почне сплачувати гроші за ваше обслуговування — розпочнеться активна фаза медичної реформи.
Приписну кампанію з вибору сімейного лікаря наш центр розпочне з червня, про це додатково буде повідомлено в ЗМІ. Кожен буде мати можливість поспілкуватися з нашими лікарями та обрати одного з них, підписавши електронну декларацію.

Тому поспішайте повільно, не хвилюйтеся, що не встигнете. Для початку з’ясуйте, чи автономізувався медичний заклад, в якому працює обраний вами лікар, чи підключений він до системи e-Health через закуплену та встановлену закладом ліцензійну медичну інформаційну систему, чи є у обраного вами лікаря електронний цифровий підпис?

Обирати лікарів, які працюють у межах м. Бориспіль, ви можете і зараз, надалі ви будете прив’язані до лікаря, а не до стін закладу. А лікарі, в свою чергу, мають право обирати, де і в якому закладі їм працювати.
Коли будемо готові, розпочнемо приписну кампанію, яка триватиме весь 2018 рік (можна підписатися і в квітні, і в червні, і в грудні). Без медичної допомоги в перехідний період ви не залишитесь.

Запевняю:
• Немає часових обмежень і останнього дня, щоб обрати свого лікаря.

• Вибір лікаря не визначається місцем реєстрації (прописки). Якщо у медичному закладі на вас тиснуть чи вимагають підписати декларацію з лікарем за місцем реєстрації, це незаконно, тож повідомляйте про такі факти на гарячу лінію МОЗ.

• Декларацію можна підписати з будь-яким лікарем первинної ланки (терапевтом, сімейним лікарем, педіатром), якому ви довіряєте.

• Офіційні декларації заповнюються у електронному вигляді, а не від руки на папірцях.

У підсумку. Гучні заяви про старт медреформи виявилися блефом. Здається, дату 2 квітня було взято зі стелі, бо жодного лікування у сімейного лікаря зараз ніхто не отримає. У кращому випадку, це відбудеться у липні, коли почнуть (якщо почнуть) виділяти гроші на пацієнтів. Національна служба здоров'я (ще одна незрозуміла інстанція), яка повинна регулювати це питання, досі не створена. Коли вона реально запрацює — невідомо.
Алгоритм укладання договору, який намалювали чиновники від медицини, — лише красивий папірець. На сьогодні на місцях ніхто не знає, як це реально зробити. За прикладами не треба далеко ходити. У Борисполі незрозуміло, де і з ким людина може укласти договір. Немає жодної інформації: ані списків лікарів, ані даних про медзаклади, які мають надавати послуги, ані те, чи підключені вони до електронної системи.

Приміщення амбулаторій є, але там затягується з ремонтом. Коли він закінчиться, ніхто не знає. А на підготовку до старту медреформи було виділено чимало часу.

У Борисполі існують дві конкуруючі організації — районний і міський центри первинної медико-санітарної допомоги. Не для преси лікарі говорять, що зараз триває поділ і медиків, і пацієнтів. Скільки лікарів, які мають право займатися сімейною медициною, чи вистачить їх на район і місто (а це понад 110 тисяч населення) — таємниця за сімома печатками. За даними власних джерел «Вістей», кожна сторона боїться, що лікарів у неї переманять. Судячи з усього, це і є причиною того, що люди не можуть побачити списки лікарів, з якими вони повинні підписувати декларації. Досі не вирішено питання зі статутом ЦРЛ. Риторичне питання: район і місто все ще не можуть домовитися? Схоже, цей факт також впливає на те, що не гладко впроваджується реформа «первинки»
на Бориспільщині.

Наталія ДОЛИНА

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Календар публікацій
«    Грудень 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31