Бориспiль
C

Головні новини

У Борисполі є безкоштовна юридична «клініка»


У Борисполі є безкоштовна юридична «клініка»
Так уже склалося, що якісна фахова юридична допомога наразі не всім по кишені. Однак цю проблему з минулої осени мають вирішувати місцеві бюро правової допомоги Міністерства юстиції України, де її почали надавати безоплатно визначеним категоріям осіб (головно малозабезпеченим), а консультації навіть усім бажаючим особам, які туди зверталися.

До редакції газети «Вісті» часто звертаються читачі з проханням посприяти у вирішенні їхнїх насущних життєвих проблем. Для того, аби наша допомога була якісною, ми вирішили започаткувати на своїх сторінках спеціальну тематичну рубрику правової допомоги. Там, залучившись підтримкою фахових юристів, почнемо друкувати консультації-поради з тих чи інших актуальних питань, які сьогодні особливо турбують місцеве населення Бориспільського району. А поки що познайомимо вас із особливостями функціонування самого юрбюро міста.

Послуги вашого адвоката може оплатити... держава?

Отже, відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», з 1 вересня 2016 року у Борисполі почав діяти відділ «Бориспільське бюро правової допомоги» Броварського місцевого центру, де вторинну правову допомогу людям надають абсолютно безкоштовно (послуги адвоката оплачує держава).

— До нас звертаються переважно жінки, і головно, вік яких уже сягнув пенсійного, або люди, яким за сорок, — розповідає юрист, керівник правового бюро в Борисполі Павло Караковський. — Що цікаво, молоді серед наших клієнтів майже немає, але в цілому люди досить активно до нас звертаються. Так, підбиваючи підсумки, за період з 1 вересня по 31 грудня 2016 року наше бюро правової допомоги надало 176 консультацій та роз’яснень 136 особам, при цьому 16 осіб написали письмове звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі — БВПД). — Також за цей період було здійснено 2 виїзди наших мобільних пунктів і проведено 2 правопросвітницькі заходи. В звітному періоді клієнти зверталися частіше з питань договірного права — 30 разів, спадкового — 22, сімейного — 18, адміністративного — 16, із соціального забезпечення, трудового та земельного права до нас зверталися по 11 разів.

В цілому, активність громадян поки середня, адже про функціонування такої безоплатної юридичної послуги в місті іще мало кому відомо.


«Ви знаєте, що таке 1000 гривень для звичайного пенсіонера?»

— В мене із серпня в одному із банків міста є рахунок, — розказує пенсіонер з Іванкова Масюк Василь Антонович, якого кореспондент випадково зустріла в коридорі біля кабінету юридичного бюро. — Кілька місяців тому трапилося непорозуміння — без мого відома з рахунку було знято тисячу гривень. Це з'ясувалося лише зараз. І то зовсім випадково, коли після отримування коштів укотре не отримав повідомлення на свій мобільний про залишок на рахунку. У касі, куди звернувся, мені сказали, що нічого не знають. Говориться, що, найімовірніше, зважаючи на дуже поважний вік, я просто забувся, що зняв ці кошти у банкоматі, але річ у тому, що я навіть не вмію користуватись тим банкоматом, а гроші завжди знімав лише у касі!
Дідусь розповів, що його численні спроби домогтися справедливості довго були безуспішними. Та і запис із камер спостереження, за яким все можна було б розставити по місцях, як зауважили у банку, зберігається лише місяць, а цей термін давно минув...

— Я не захотів якимось шарамижникам подарувати свої кровні, — обурюється іванківець. — Крім того, ви знаєте, що таке тисяча гривень для звичайного пенсіонера? Приватного адвоката не потягнути, а треба іще ж на щось жити... Хоча, для мене ці загарбані кимсь гроші, швидше, уже справа принципу. От, наприклад, сьогодні був у прокуратурі. Там мені порадили сходити до безкоштовного юриста сюди, у бюро. Сподіваюся, все нарешті з’ясується...
Згадуючи цей випадок, у бюро зауважили, що пенсіонерові порадили звернутися з письмовою заявою до керівництва банку щодо проведення службового розслідування за вказаним фактом зняття коштів та надали телефон гарячої лінії банку.

Нововведення 2017-го: «коло осіб», які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, розширено, а поріг рівня малозабезпеченості знижено

3 січня 2017 року Президент України Петро Порошенко підписав Закон України «Про Вищу раду правосуддя», відповідно до якого, до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» були внесені зміни, а 5 січня 2017 року вони вже набрали чинності. Згідно з ними, коло осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, було розширено. Так, віднині БВПД надаватиметься і для внутрішньо переміщених осіб; осіб, які звернулися із заявою про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб; осіб, які перебувають під юрисдикцією України i звернулися для отримання статусу особи, на яку поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Крім того, безоплатна вторинна правова допомога передбачається ветеранам війни, у тому числі учасникам бойових дій, іншим особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не лише з питань їх соціального захисту, як це було до прийняття зазначених змін, але й з будь-яких інших питань.

Також, як зауважили у бюро, у 2017-му суттєво змінилися самі підходи до визначення рівня малозабезпеченості. По-перше, особа матиме право на безоплатну вторинну правову допомогу, якщо її дохід не перевищує двох прожиткових мінімумів. По-друге, враховуватиметься середньомісячний дохід особи, яка звертається за допомогою, а не середньомісячний сукупний дохід сім’ї, як це було дотепер.

— Як бачите, внесені зміни враховують об’єктивну потребу у забезпеченні доступу до безоплатної вторинної правової допомоги особам, які мають дохід, що дорівнює прожитковому мінімуму або навіть більше, проте є недостатнім для самостійної оплати правових послуг, — зауважує Павло Караковський насамкінець. — Крім того, прийняті зміни зроблять особу незалежною від доходів інших членів сім’ї у питанні звернення за безоплатною правовою допомогою. Зрозуміло, насамперед це уможливить звернення за такою допомогою осіб, законні інтереси та права яких порушуються в сім’ї. Також хочу наголосити, що ми не лише реалізовуємо право на безоплатну правову допомогу визначеним категоріям осіб, а й надаємо безоплатну первинну правову допомогу (юридичні консультації, роз’яснення) усім бажаючим особам, які звернулися в бюро.

ДОКУМЕНТИ, ЯКІ НЕОБХІДНО ПОДАТИ
У разі звернення до місцевого центру особа подає:
1) паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
2) ідентифікаційний код (крім фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про його відмову);
3) документи, що підтверджують належність клієнта до однієї із категорій.
Документами, що підтверджують належність до категорії, є
Для малозабезпечених осіб:
Довідка із органу соціального захисту населення, де зазначено, отримує чи ні особа соціальну допомогу як малозабезпечена і розмір такої допомоги.
У разі відсутності зазначеної довідки особа подає:
1) довідку про склад сім'ї;
2) довідку про доходи за останні 6 місяців;
3) якщо особа зареєстрована як безробітна — довідку про перебування на обліку в центрі зайнятості та проведені виплати;
4) самозайняті особи та фізичні особи підприємці подають довідку про доходи за останній квартал, видану органом фіскальної служби.
Для інвалідів:
1) пенсійне посвідчення або посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги, або довідка медико-соціальної експертної комісій про встановлення інвалідності;
2) довідка про розмір пенсії або довідка про розмір соціальної допомоги, що призначається замість пенсії (за останні 6 місяців).
Для жертв нацистських переслідувань:
1) Посвідчення жертви нацистських переслідувань встановленого зразка.
Законні представники дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів:
2) Документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі);
3) рішення про надання статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування — у разі звернення законних представників дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування;
4) заява або повідомлення про вчинення насильства в сім'ї або реальну загрозу його вчинення, складені в довільній формі — у разі звернення законних представників дітей, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім'ї;
5) спеціальна картка обліку факту вчинення насильства в сім'ї (за наявності).
Для ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»
Посвідчення встановленого зразка («Посвідчення учасника бойових дій», «Посвідчення інваліда війни», «Посвідчення учасника війни», «посвідчення члена сім'ї загиблого»).
Для осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною
посвідчення встановленого зразка Героя Соціалістичної праці, Героя України, орденська книжка повного кавалера ордена Трудової Слави; посвідчення «Мати-героїня», інші документи, що підтверджують присвоєне звання.
Адреса бюро правової допомоги у Борисполі: вул. Київський Шлях, 79-В (будинок колишнього побуткомбінату), 4 поверх. Телефони: (04595) 5-50-36, (068) 341-14-21. Електронна адреса: boryspilske@kyiv.legalaid.gov.ua

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: