
Як прогнозують експерти, нинішні шокові ціни на продукти харчування в Україні не межа, до кінця року вони можуть піднятися взагалі на 25%, а в окремих випадках навіть на 40%.
Після опимістичної суми у 3200 гривень, до яких цьогоріч виросла мінімальна зарплата українців, радість більшої частини з них була недовгою, адже не встигли підстрибнути ціни на проїзд, як «згори», щоб ревізувати, вже почали нахабно залазити у наші продуктові кошики. І, здається, це лише початок, бо, як днями на прес-конференції в столиці наголосив Іван Томич, президент Асоціації фермерів і приватних замлевладців України, якщо не буде принципових змін у системі в цілому, ціни на продукти харчування до кінця року зростуть, в середньому, на 25%, а по деяких продуктах навіть на 40%. Це все через те, як пояснив він, що без нагальних змін умов для ведення сільського господарства, до речі, єдиної галузі економіки, яка ще хоч трохи у нас розвивається, валове виробництво аграрної продукції в Україні скоротиться на 5-7%.
А тим часом ціни на харчі розбухають не по днях, а по годинах, і наразі вони зросли на 1,5−2%. Так, наприклад, якщо яблука, які до нового року були по 9−10 гривень за кілограм, то зараз вони вже по 12−15 гривень. Якщо картопля була по 4 гривні, то зараз вже дотягує до 6 гривень за кілограм. Якщо за один кілограм морожених тушок хека українці платили 62 гривні, то зараз віддають цілих 70. В цілому, особливо стрибнула ціна на ринках і торгових мережах на яйця (були по 17−18, стали по 21−23 гривні за десяток найменш елітних), цукор (був по 14, а став 17−19 гривень за кілограм пакетованого продукту). Також піднялись у ціні, в середньому на 2,54 гривні, молоко, сметана і масло. Лякають очі споживачів і цінники на м’ясо. Наприклад, якщо раніше кілограм свинини (ошийок) можна було купити за 75 гривень, то сьогодні дешевше, ніж за 90−95 гривень за таку частину днем з вогнем не знайти. При цьому куряче філе теж подорожчало, щонайменше, на 12−15 гривень і зараз коштує від 75 до 80 гривень.
Кореспондент "Вістей", пішовши на Центральний ринок Борисполя, поцікавилась, що з м’ясного наразі користується найбільшим попитом у місцевих. Так, продавці свинини зауважили, що із закінченням новорічних та різдвяних свят попит на цю продукцію не дуже великий, а тому, якщо люди щось і беруть, то лише те, що дешевше − кісточки, обрізки, сало, а от про ковбаси і м’ясні вироби трохи призабули. Утім, якщо це птиця, то беруть, головно, шиї та голови і, як винувато при цьому зауважують, що насправді це не їм, не людям, а буцім котикам-собачкам.
Узагалі, люди неодноразово скаржилися репортерській групі «Вістей», що почастішали випадки, коли вони у торгових мережах міста беруть з прилавка товар за однією ціною, а на касі апарат зчитує геть іншу суму. Працівники пояснюють це тим, що банально не встигають змінювати цінники. Власники дрібних крамничок теж скаржаться на подібне і кажуть, що їхній найбільш ходовий товар, який їм підвозять чи не щодва дні, без особливого обгрунтування щоразу приходить з усе більшою і більшою ціною. В результаті цифри на ціннику не просто кусають, а мало не відкушуть їхнім покупцям руки.
Отже, якихось оптимістичних перспектив, здається, не варто очікувати. За словами директора Української асоціації поставників торгових мереж Олексія Дорошенка, гучний експеримент, який тривав з 1 жовтня по 31 грудня 2016 року, коли ціни на соціальні продукти харчування взагалі не регулювались, у Кабінеті Міністрів все ж вирішили продовжити. Поки що, як згадується, іще на три місяці.
Зоряна МУСІЄНКО
коментарі