Бориспiль
C

Головні новини

Куди гайнути вихідними? У духовну скарбницю Березані!


Куди гайнути вихідними?  У духовну скарбницю Березані!

Осінь дарує останні теплі дні. Тому є чудова можливість провести вихідні не в чотирьох стінах, а відвідати одне з цікавих місць Київщини — місто Березань, розташоване за 40 км від Борисполя. Якихось півгодини автомобілем чи автобусом — і мандрівка підніме настрій і додасть яскравих барв у життя. Окрасою міста та центром культурного життя є Березанський народний краєзнавчий музей.

У музей, що розташований у центрі міста на вулиці Героїв Небесної Сотні, 22, приходять поодинці й сім’ями, тут бувають делегації з місцевих організацій і гості з інших міст. Кожного відвідувача радо зустрічає директор, почесний житель міста, заслужений працівник культури України Галина Лаврентіївна Рих. Вона є незмінним від часу заснування директором, а весною цього року стала ще й рекордсменкою Національного реєстру рекордів України у номінації «Директор музею найповажнішого віку — 95 років». Колишня вчителька історії Березанської середньої школи №1 Галина Рих є й ініціатором створення цього музею.

«У 1968 році разом з учнями, що відвідували історичний гурток, краєзнавцями-аматорами почала збирати матеріали й експонати для музею, — пригадує директор. — Спочатку це була невеличка кімнатка при школі, потім змінилось ще два приміщення, бувало, нас затоплювало, ми горіли, й от нарешті виділили це велике і просторе приміщення...»

Унікальні експонати музею
Діти і дорослі з великою повагою заходять до музею. У приміщенні площею 570 кв.м знаходиться понад 6 тис. експонатів. Більшість з них є справжніми скарбами матеріальної і духовної культури народу. Серед них є унікальні: рештки кісток мамонта, речі вжитку козацького періоду, а також 18 — 19 століття.
У музеї діють відділи природи та побуту, шевченкознавства, довоєнного періоду (20-30 роки), козацтва, історії Другої світової війни, народної творчості й виставкова зала. Побут старовини передають традиційна піч, іконостас, кухонний мисник, меблі, килимки та народні знаряддя праці. Пофотографувати старожитності можна досхочу, в прямому сенсі доторкнутись до давнини.

Для юних відвідувачів найцікавіше у відділі природи, де дітлахи мають нагоду ознайомитися з різноманіттям місцевих флори та фауни. Із захопленням вони розглядають опудала кабана, козулі, зайця, вивчають знахідки — кістки і бивень мамонта, роги тура та оленів, милуються колекціями комах та каменів тощо.

Відвідувачі затамовують подих і слухають цікаві лекції про історію міста з найдавніших часів і до сьогодення, які проводить Галина Рих. У своєму поважному віці вона дивує надзвичайною пам’яттю. Впродовж екскурсії сипле віршами та вражає цікавими фактами. «Ось пральна машина наших прабабусь — жлукто, ось старовинний ткацький верстат, — показує Галина Лаврентіївна. — Усі ці речі я збирала у місцевих старожилів…»
Поволі поринаєш у ті далекі часи, і образи предків, що жили, кохали, трудились і боролись за свою свободу, оживають прямо на очах.

І у Березані бував Великий Кобзар
Окремі експозиції музею присвячені перебуванню в місті Тараса Шевченка, зокрема, виставлене факсимільне видання його твору «Розрита могила» (1843), написаного в Березані. Дуже цікава експозиція — вшанування Шевченка. Портрет Великого Кобзаря, втілений у металі, гіпсі, дереві і навіть написаний зі слів невмирущих поезій.
У кімнаті 1920 — 1930-х років акцентовано увагу на трагізмі зазначеного періоду, зокрема, висвітлено тематику Голодомору 1932 — 1933 рр. Також тут зібрані предмети побуту тих часів: рідкісний календар «300 років будинку Романових», будьонівка і шаблі, реманент селянина тощо.

У кімнаті народної творчості представлені численні вироби народних умільців з дерева, глини, соломи, пластиліну, а також подарунки з міст-побратимів та інших країн. Привертають увагу різножанровістю вишиті рушники. Варто відзначити майстерне виконання троянд на тканому рушнику, котрому вже понад сто років.

Відгомін війни
Кожен, хто побував у Березанському краєзнавчому музеї, з особливим хвилюванням зупиняється в кімнаті бойової слави, присвяченій Другій світовій війні, Афганістану й АТО. Тут можна побачити одяг солдат, гільзи артилерійських снарядів, кулемет, міномет, зенітку та багато іншого з військового арсеналу, а також світлини воїнів різних часів. «Не повірите, але ось цю протитанкову рушницю я привезла на велосипеді», — вказує на габаритну зброю пані директор. До речі, під час наших відвідин Галина Лаврентіївна показала юному відвідувачу пістолет, розповіла про нього і навіть дозволили потримати.

Є у цій кімнаті і хвилююча вітрина листів воїнів з фронту. Думаю, це важливо, бо через особистості, долі бійців, їхні втрати, надії і сподівання простежується і сама доля народу.
Музей не залишається осторонь трагічних подій, що відбуваються нині на Сході України. Експозиційна площа з матеріалами із зони АТО стала майданчиком, де відвідувачі та воїни згадують загиблих, розмірковують над сучасним, мріють про майбутнє. «Перші експонати, які надійшли до музею, були від волонтерів, пахли димом і смертю, — згадує Галина Лаврентіївна. — Вони були вихоплені з полум’я бою. Серед них осколки «Градів», патрони та інші боєприпаси».

Від минулого до сучасності
У виставковій залі простежується зв'язок поколінь. Поряд із сучасними картинами ми бачимо старовинний одяг, якісь речі з історії підприємств. Тут організовуються виставки місцевих майстрів та приїжджих з інших міст Київщини. Музейні експозиції прикрашають численні роботи народних умільців А. Бушлі та П. Федоткіна.
Схожий зв'язок поколінь ми спостерігаємо і у відділі козацтва, де поряд з речами вжитку козацького періоду знаходимо і відомості про козаків сучасності, які у 2007 році насипали шапками курган і встановили пам’ятний знак «Розрита могила» поблизу Березані.
• • •
Години під час екскурсії музеєм спливають непомітно. Наприкінці своєї розповіді Галина Рих кожному відвідувачу пропонує написати відгук вже до 12-го тому відповідної книги. Перегорнувши її сторінки, бачиш лише позитивні враження, написані різними мовами: українською, російською, німецькою тощо.
Побувавши у Березанському народному краєзнавчому музеї, переконалась, що не лише змістовно провела вільний час, а й доторкнулась до невичерпного джерела духовності, збагатила знання з історії й пройнялась глибокою повагою до віковічних народних традицій.

Музей працює щоденно з 08:00 до 16:00, у суботу з 08:00 до 14:00. Вхід коштує 5 грн для дорослих і 2 грн для дітей.
Вихідні: неділя і понеділок.


Ірина ЛОБАЧ, фото автора

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: