Бориспiль
C

Головні новини

На строкову службу призивають юнаків з 20 років


На строкову службу  призивають юнаків з 20 років

Нині триває набір на строкову військову службу до лав ЗСУ. Що змінилося з часу прийняття закону про єдиний державний реєстр військовозобов’язаних? Чи відправляють призовників строкової служби на війну? Які пільги мають учасники АТО?

Про це та інше ми розмовляли із Романом Ярославовичем Горбачем, полковником, військовим комісаром Бориспільського об’єднаного міського військового комісаріату.
— Набір на військові строкову службу розпочався місяць тому і триватиме ще місяць. Заплановано набрати 43 призовники з Бориспільщини, з них 27 уже розписані в командах, — повідомив Роман Ярославович.

— Чи працює вже новий закон про єдиний державний реєстр військовозобов’язаних?
— Закон України «Про єдиний державний реєстр військовозобов’язаних», який був прийнятий у березні 2017 року, передбачає створення автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи даних про військовозобов’язаних громадян України. На сьогодні він тільки втілюється у життя у Збройних силах України. Навчаються оператори, люди, які будуть отримувати ключі від баз, вводити у базу необхідні дані військовозобов’язаних. Відбувається підготовка особового складу, який буде цим займатися, створюється матеріальне підгрунтя.

— З якого віку призиваються юнаки на строкову службу? Говорять, ніби з 20…
— Згідно із законодавством, з 18 років. Але сам призов регламентується Указом Президента України, який був підписаний навесні, де вказано, що призивати осіб, яким виповнилося 20, і до 27 років.

— Яка відповідальність сьогодні за ухиляння від строкової служби?
— Про це йдеться у Кримінальному Кодексі України, стаття 335. Покарання — строк до 3-х років позбавлення волі. До кримінальної відповідальності притягуються ті особи, які є придатними для проходження служби за станом здоров’я і не мають ніяких підстав для відстрочки (навчання, стан здоров’я, сімейний стан: наявність 2-х і більше дітей, дитина до трьох років тощо). Ухилення шляхом бездіяльності, коли призовник без поважних причин не прибуває у строки, встановлені військовим комісаріатом та вказані у повістці, до призовної дільниці… Поважні причини, звичайно, повинні бути підтверджені відповідними документами. Трапляються випадки ухиляння від військової служби шляхом самопокалічення, підроблення документів тощо.

— Чи правда, що військова кафедра не звільняє від призову на строкову військову службу?
— У статті 335 вказано також, що відповідальність несуть і за ухиляння за призовом особи офіцерського складу. Після закінчення військової кафедри особам, які успішно склали іспити, наказом міністра оборони України присвоюється первинне звання офіцера запасу. Після цього вони можуть бути призвані на військову службу за призовом осіб офіцерського складу. Звичайно, якщо вони раніше не проходили військової служби. Тож якщо на строкову службу призивають до 27 років, то офіцерів призивають до 43 років. У них є ті самі підстави для відстрочки і відповідальність за ухиляння від служби у ЗСУ.

— Чи мають призовники право вибору, у яких військах служити?
— Призовник права вибору не має. Він проходить медичну комісію. За результатами вивчення призовника комісією, до якої входять психологи, інші спеціалісти, підбирають рід військ, ту військову частину, де він може проходити військову службу. Не всі призовники однаково придатні для тих чи інших військ. Є такі, що придатні до служби у високомобільних десантних військах, інші ж — ні. До Національної гвардії України також дуже серйозний відбір. Звичайно, прислухаються і до побажань самого призовника, але якщо його морально-ділові якості і стан здоров’я дозволяють.

— Який термін строкової служби сьогодні? Говорять про 1 і 1,5 роки…
— Донедавна усі служили один рік, а ті, хто мали вищу освіту, служили 9 місяців. Зараз термін військової строкової служби збільшений до півтора року, а особи, які на момент призову мають вищу освіту, служать 1 рік. Вища освіта — це ступінь «магістра» і «спеціаліста», сюди не відноситься ступінь «бакалавра».

— Чи відправляють призовників у зону АТО? З якого віку і на який термін підписується контракт на військову службу?
— Ні, у зоні АТО немає сьогодні військовослужбовців строкової служби. Всі призовники проходять строкову військову службу на території, яка знаходиться під контролем України. Безпосередньо у зоні АТО знаходяться військовослужбовці, які підписали контракт. Для проходження строкової служби беруться призовники, яким уже виповнилося 20 років, а для служби за контрактом особи, яким виповнилося 18 років. Але якщо контракт з тих чи інших причин буде розірвано, то юнак має дослужити строкову службу до визначеного терміну. Якщо контракт підписується під час строкової служби, то він може бути від 6-ти місяців. Особи, які вже проходили мобілізацію, також мають право підписувати контракт на 6 місяців. Усі решта — не менше, як на три роки.

— Правда, що призовникам, які були офіційно влаштовані на роботу, нараховується офіційна заробітна плата?
— Згідно з Кодексом законів України про працю, за призовниками зберігається робоче місце на період служби. У статті 119 КЗУП вказано, що заробітна плата нараховується і під час проходження служби.

— Які пільги мають учасники АТО?
— Знижки на комунальні послуги на 75 відсотків не лише для учасників АТО, а й для усіх членів їх сімей. Один раз на рік проїзд у будь-яке місце на території України водним і повітряним транспортом (туди і назад) — знижка на 50%. Якщо не використати протягом року цей талон, то наступного року знижка становитиме 100%. Але скористатися такою знижкою можна тільки за минулий рік. У приміському транспорті — безкоштовний проїзд. Санаторні путівки для учасників АТО, дійсно, видаються безкоштовно, але для цього потрібно підтвердити право на її отримання (відповідні довідки, документи на оздоровлення). Якщо учасники АТО є пенсіонерами ЗСУ, то вони отримують путівки через військовий комісаріат, в іншому випадку — через Управління соціального захисту.
Учасники АТО мають право на отримання земельних ділянок: 12 соток на садівництво, 10 — під забудову і 2 гектари — для ведення господарства. Але питання отримання земельної ділянки, як і квартири, досить проблематичні.

довідка
Роман Ярославович Горбач, полковник.На посаді військового комісара Бориспільського комісаріату 5 місяців. Учасник бойових дій. Завдання в зоні АТО виконував під час проходження служби на посадах командира 6 навчального артилерійського полку, заступника командира 43 окремої артилерійської бригади.

Лариса ГРОМАДСЬКА

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Календар публікацій
«    Листопад 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930