Бориспiль
C

Головні новини

І знову про декомунізацію в Борисполі: 1:0 на користь привиду комунізму


І знову про декомунізацію в Борисполі:  1:0 на користь привиду комунізму

Майже два роки тому, 17 грудня 2015 р., відбулася сесія Бориспільської міської ради, яка, на виконання Закону про декомунізацію, затвердила нові назви для вулиць, які підпадали під дію цього закону. Але, на превеликий жаль, Бориспіль і сьогодні залишається містом комуністичного минулого.

Хто «ЗА», хто «ПРОТИ», а хто осторонь
З часу перейменування вулиць минуло майже півтора року, а на них і сьогодні частіше зустрінеш старі вивіски, ніж нові. У кращому випадку, поряд із давнішою назвою додали табличку з новою. І коли «Вісті» у №16 (875) від 5 травня 2017 року загострили увагу на цій проблемі, зіткнулися з тим, що читачі за проблему це не вважають. Навпаки, навіть образу висловлюють.

Зокрема, про це йдеться у листі від імені мешканців вулиці Панаса Мирного, яка до перейменування була вулицею Зої Космодем’янської. Один із аргументів за збереження старих табличок особливо оригінальний: «таксисти плутаються у назвах вулиць». Важко повірити, що таксисти за півтора року не змогли вивчити нові назви.
Так само безпідставним є посилання на те, що на он-лайн картах в Інтернеті збереглися старі назви. Нові найменування вулиць, і навіть населених пунктів, уже давно внесені до бази даних. Просто карти відповідають на пошуковий запит: хто шукає Котовського, покажуть вулицю Котовського, а кому потрібно на Глибоцьку — спрямують на Глибоцьку, хоча це одна і та ж вулиця.
І знову про декомунізацію в Борисполі:  1:0 на користь привиду комунізму

Проїхавши майже всією вулицею Михайла Калмикова, вказівника з новою назвою так і не знайшла.

Автор листа запитує, чому ми не контролюємо наявність вивісок, встановлених на початку і в кінці вулиць за кошти з міської казни? Так це не редакція повинна контролювати, а мешканці вулиць. Їм же зблизька краще видно!
Так само, чому газета має вказувати імена ваших депутатів? Їх можна дізнатися на сайті міської ради чи у фойє приміщення міськ­виконкому. Звертайтеся до своїх обранців напряму. Бо вулиця Панаса Мирного була тільки прикладом ситуації, яка характерна для всього Борисполя.
І знову про декомунізацію в Борисполі:  1:0 на користь привиду комунізму

Газета підказала, та не всі відреагували
Після виходу статті про декомунізацію зв’язався з редакцією і пан Василь, господар оселі на Сергія Камінського, 29, фото якої потрапило на першу сторінку. Він був, насамперед, здивований увагою газети до їхнього двору. Адже пан Василь одним із перших на вулиці прикріпив табличку із новою назвою. А стару назву залишив зовсім не тому, що тримається за комуністичне минуле. На той час так трапилося, диспетчер швидкої не могла зрозуміти, що ж це за вулиця. Не врахував, що нині актуальність старої назви уже відпала. Після виходу статті господар зняв цю соромливу табличку, і на воротах двору залишилася тільки нова.

Запам'ятаймо! Такі назви вулиць, як Панаса Мирного, Лесі Українки, скорочувати категорично не можна, бо це не ім’я та прізвище, а псевдоніми, які завжди пишуться повністю.

Натомість, реакції міської влади ми не помітили. Міський голова Анатолій Федорчук з цього приводу зазначив, що міська влада не може примусити людей змінити таблички з назвами вулиць. Але ж старі назви залишилися і на деяких підприємствах! Два приклади уже наводилися попереднього разу — підприємство на Зої Космодем’янської, 15 і новий офісний центр на розі вулиць Глибоцька та Героїв Небесної Сотні, де збереглася ще й назва Радянська, 32.

Доповнюємо перелік: вказівник перед залізничним переїздом повідомляє, що попереду — вулиця Тельмана, а не Михайла Калмикова. Табличка з новою назвою вулиці, звичайно є, на будинку, що навпроти школи №7. Зате на самій школі вказівник із написом Тельмана висів до самого кінця цього навчального року. Напевне, те місце, де він був прикріплений, уже сховалося під шаром утеплювача, адже сьогодні тривають роботи з утеплення школи. І, сподіваємося, стару табличку вже ніколи не повернуть. Але чому ж за півтора року її ніяк не могли прибрати?
Проїхавши майже всією вулицею Михайла Калмикова, другого вказівника з новою назвою так і не знайшла. Зате стара назва залишилася майже на кожному паркані — у тому числі на огорожах та приміщеннях підприємств.
Не впевнена, що підприємства Борисполя колись отримували приписи про те, що їм необхідно змінити вказівники із назвами вулиць. Одне із двох: або не отримували, або не виконали приписів. У будь-якому випадку це недопрацювання відповідних служб міської влади.

Мантри комунізму
Чому «Вісті» знову і знову повертаються до теми декомунізації? Та тому, що замало на папері змінити назви вулиць і почепити одну-дві таблички на початку та наприкінці вулиці. Необхідно, щоб у свідомості людей закарбовувалися вже нові найменування. Бо постійне повторювання старих тримає нас на зв’язку із минулим. Ми на рівні підсвідомості сприймаємо це, як належне, бо в наші голови десятиліттями вкладали комуністичні цінності та ідеали, які принесли багато горя людям.

Ви чули про парадокси свідомості? Якщо на біле постійно говоритимуть, що це чорне, ви врешті-решт повірите у це. Звідки люди знатимуть нові назви, якщо, наприклад, на вулиці Глибоцькій скрізь позалишалися таблички з написом «вул. Котовського», а на вулиці Сергія Камінського тільки окремі будинки мають таку табличку, а інші так і живуть на вул. Комуністичній. Подібних прикладів по Борисполю можна навести багато.
Щоб подолати проблему, змінити ситуацію або своє ставлення до неї, деякі спеціалісти радять використовувати мантри або афірмації — це постійне повторення однакових фраз, які несуть нову інформацію для свідомості і підсвідомості. А ми продовжуємо повторювати старі мантри, які закладені у назвах вулиць, пов’язаних із комуністичним минулим.

Крок назад — до совка
Дуже прикро, що у Борисполі збереглися не всі нові назви, які були прийняті рішенням тієї сесії. Зокрема, частину вулиці Лютневої було перейменовано на вулицю Степана Бандери. Але окрема група мешканців тієї частини вулиці, переважно люди похилого віку, через суд повернули вулиці стару назву. Звичайно, Лютнева не входила до переліку вулиць, які підпадали під дію закону про декомунізацію. Просто міська влада скористалася спрощеною процедурою перейменування, яку надавав закон про декомунізацію. Так само було перейменовано вулицю Ватутіна на Старокиївську. Вулиці Ватутіна також не було серед обов’язкових для перейменування. Цим скористалася група мешканців і через суд повернула стару назву. Мотивували це тим, що Ватутін звільняв Київ. Так співпало, що сьогодні, коли від проспекту Ватутіна вирішив відмовитися Київ, на підтримку такого кроку у пресі розкриваються факти про справжню ціну звільнення столиці. Цифри втрат наших військових (а серед них була левова частка українців) вражають. Раніше цю інформацію не дуже афішували, а сьогодні говорять уголос. А у Борисполі вулиця Ватутіна залишається — черговий канал зв’язку, який не дозволяє відмежуватися від комуністичного минулого.

Замало на папері змінити назви вулиць і почепити одну-дві таблички на початку та наприкінці вулиці. Необхідно, щоб у свідомості людей закарбовувалися вже нові найменування.
І знову про декомунізацію в Борисполі:  1:0 на користь привиду комунізму

Ціна не кусається зовсім
«Вісті» поцікавилися вартістю виготовлення табличок із назвами вулиць у одній із майстерень міста Борисполя. З’ясувалося, що найдешевша обійдеться всього у 20 гривень. Але найчастіше замовляють трохи дорожчі вказівники — в середньому по 80 грн. Можна, звичайно, і «крутішу» табличку змовити. За ваші гроші — будь-який каприз. Але якщо немає грошей, щоб найдешевшу виготовити, то можна залишити тільки номер будинку, а старої назви потрібно позбутися. До речі, для просвітницької діяльності депутатів по округах у цьому напрямку роботи — неорана нива. Бо до сьогодні Бориспіль ще не позбувся привиду комунізму.

«Вісті» і надалі стежитимуть за ситуацією із виконанням закону про декомунізацію.


до теми
Сторінка офіційного сайту Бориспільської міської ради («Інформаційно-довідковий центр») не оновлювалась ще з лютого 2016 року. Тож відвідувачі сайту ще й досі можуть знайти тут такі назви: вул. Дзержинського, 10 (КП ВКГ «Бориспільводоканал»), вул. Радянська, 32 (КП «ЖЕК-1»), Червоноармійська, 6 (Центральна міська бібліотека) та інші. Тож будемо чекати, коли нарешті «Довідник» оновлять.


Ірина КОСТЕНКО, фото автора

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: