Бориспiль
C

Головні новини

Нова ініціатива у Борисполі. «Екобор» збирає та сортує сміття


Нова ініціатива у Борисполі. «Екобор» збирає та сортує сміття

Три мешканці Борисполя започаткували ініціативу – важливу для міста, яке не може вирішити проблему зі сміттєвим полігоном та будівництвом сміттєпереробного зводу. Активістами відкрито пересувну станцію сортування сміття. На першому виїзді побували «Вісті».

Жовте авто з надписом «екоБор» буде збирати сміття, яке підлягає подальшій переробці, з кількох мікрорайонах Борисполя. Ініціатива нова, тому перебуває в тестовому режимі. Але з часом, кажуть організатори, буде встановлено чіткий графік збору.
Перший виїзд пересувна станція здійснила 8 грудня, у суботу. «Вісті» долучилися до відкриття та прослідкували, наскільки сподобалася бориспільцям така ідея, а також розпитали ініціаторів про те, як почати сортувати сміття та як правильно це робити.

Стартували вдало
Почали із амбулаторії на вул. Глибоцькій, 81, біля ДЮСШ, супермаркетів Фора на вул. Головатого, 28 та на вул. Момота, 42, а заключний пункт маршруту — Екомаркет на вул. Київський шлях, 2/14. Пер-ший день збору приніс невеликий «урожай», але, кажуть організатори, це початок. Про ініціативу ще мало хто знає, але коли виїзди будуть стабільними, потік зросте. Багато людей вперше почули про необхідність сортування сміття, було багато запитань щодо правильності його сортування та який пластик, папір та інші матеріали можуть здаватися на вторинну переробку. Дивувалися, що перелік пластику на переробку обмежений, а ПЕТ-пляшки та посуд мають бути вимитими, бо в іншому разі вони не можуть бути переробленими. Через необізнаність люди приносили і відходи, що не підлягають переробці, але активісти приймали все, відкладаючи непотрібне в окремий мішок, пояснювали бориспільцям, що і як правильно сортувати. Були й такі, які підходили і питали: «Що ви продаєте?».
Нова ініціатива у Борисполі. «Екобор» збирає та сортує сміття

Збирають і пояснюють
Запитую у організаторів, чи багато, на їхній погляд, еко-відповідальних людей у місті, та чому вони вирішили займатися сортуванням сміття. «На еко-свідомих людей ми і розраховуємо, — відповідає Ірина Ярмолюк, одна з ініціаторів створення сортувальної станції. — Насправді є багато людей, що сортують сміття, але бачать, що кому-нальники, коли забирають сміття, кидають його в один і той же бак і відвозять на один і той же полігон. Відсортоване нами сміття точно потрапить на переробку. У Борисполі уже з’явилися контейнери для роздільного збору відходів від компанії «Еко-Сток», у них є власна сортувальна станція на вул. Колекторній у м. Київ, але в якому вона стані, чи дійсно вона працює, невідомо».

Також активісти нарікають, що такі контейнери часто переповнені, а сміття не забирається довго; мешканці будинків через незнання правил сортування кидають туди відходи, які не можуть бути переробленими. Активісти планують відвідати «Еко-Сток» в найближчий час, щоб ознайомитися з процесом їх роботи.
Нова ініціатива у Борисполі. «Екобор» збирає та сортує сміття

Приватна ініціатива
Створення сортувальної пересувної станції було приватною ініціативою, розповідають активісти. Вони знайшли один одного у Фейсбук. «Нас знайшла Ірина, — розповідає Дмитро, власник машини, що використовується для збору відходів. — Вона дала оголошення в соцмережі про те, чи не хоче хтось із бориспільців займатися сортуванням та популяризацією його серед мешканців міста». Сам він сортує сміття давно, тому з радістю відгукнувся. «Мене проблема сміття бентежила давно — я часто ходжу у походи, і постійно бачу, скільки у лісах сміття, пластику. Долучив до сортування друзів і родичів. Хочу, щоб у місті було більше контейнерів для сортування не тільки у дворах багатоквартирних будинків, а й у місцях скупчення людей, наприклад, у парках, школах, щоб люди ставилися до цього відповідально. У Європі давно сортують сміття, і набагато ретельніше, ніж у нас (навіть ПЕТ-пляшки сортують за кольорами), це стало звичною справою, а якщо хтось не має такої можливості чи бажання, платить гроші, за те, що його відходи будуть відсортовані. Свідомий підхід має бути і у нас: не хочете сортувати — кидайте все в один контейнер, але платіть гроші, і хтось сортуватиме за вас», — говорить Дмитро.

Лідія, третя з групи активістів, теж сортує сміття давно, а ще займається компостуванням та його популяризацією серед мешканців Борисполя, адже весь приватний сектор міста займається городництвом, і спалювання рослинних решток восени та навесні набирає масштабів місцевої катастрофи. «Компостні ями та компостери мають стати альтернативою спалюванню. А якби Бориспіль масово долучився до сортування, то виручених коштів вистачало б на благоустрій міста», — говорить вона.

Вчіться сортувати
Сировина, яка здається на переробку, має бути підготовлена. Наприклад, пляшки мають бути без кришечок, помиті та сплюснуті. Пластик — відсортованим за видами, поліетилен також. Згребти в купу поліетилен, пластик, папір тощо та принести – не вихід. Тому навчання сортувати, кажуть активісти, обов’язкове. Як мінімум, все побутове сміття має ділитися на 3 види: органіка, відходи для переробки та відходи для спалювання..
На питання, чи зверталися вони з ініціативою сортування до міської влади, активісти розповідають, що були на прийомі у першого заступника міського голови Миколи Корнійчука і той пообіцяв сприяти ініціативі. Також із метою навчання сортуванню школярів планується проведення спеціальних уроків в школах міста. Наприклад, школа №3 вже сортує сміття за власної ініціативи та вже зняли відеоролик. У найближчий час буде проведено лекцію в міській бібліотеці на тему свідомого споживання та еко-відповідальності.

ВАРТО ЗНАТИ
ПОРАДИ ТИМ, ХТО ХОЧЕ СОРТУВАТИ ВІДХОДИ:

• розкажіть про сортування членам сім’ї та разом вивчіть перелік сировини, що підлягає переробці
• встановіть для вторсировини друге відерце
• зібрану сировину відносьте до контейнерів «Еко-сток» чи здавайте в приймальні пункти
• якщо ви живете в приватному будинку, почніть компостувати органічні відходи
• свідомо обирайте упаковку перед купівлею будь-яких продуктів, надаючи перевагу тій, що перероблюється

ЯКІ ВІДХОДИ МОЖНА ПРИНОСИТИ ДО ПУНКТІВ ПРИЙОМУ ВТОРСИРОВИНИ:
  • папір (газети, аркуші паперу, картонні коробки, тверду упаковку)

  • скло ( пляшки та банки, в т.ч. від пива та ліків) метал (жерстяні банки від консервів, алюмінієві баночки з газованих напоїв та пива)

  • пластик (PET — пляшки від мінеральної води та газованих напоїв; HDPE —пляшки від побутової хімії; PP — побутова хімія та деякі контейнери для їжі; PS — стаканчики від йогурту; поліетиленова плівка з упаковки пляшок; пакувальна стрейч плівка; пакети з-під круп та хліба тощо) – вид пластику у вигляді буквеного коду вказано на дні виробу

  • шкідливі відходи (батарейки, ртутні лампи, термометри, протерміновані ліки)

Важливо! Уся вторсировина має бути чистою, без залишків їжі, тара промита і суха. Сировина — компактною: пластикові пляшки сплющені чи скручені, з відкрученими кришечками, картонні коробочки — розкладені.

Наталія ТОКАРЧУК, фото автора

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: