Бориспiль
C

Головні новини

Вакцинація проти COVID-19: старт першої хвилі


Вакцинація проти COVID-19: старт першої хвилі

Розпочався перший етап вакцинації проти коронавірусу. Україна отримала перші 500 тисяч доз вакцини Covishield, яку 23 лютого привезли літаком в аеропорт «Бориспіль». Першими щеплення отримають працівники ковідних відділень. Про те, як відбувається процес вакцинації у Київській області, «Вістям» розповіла Анна Ільчишина, директор КНП Бориспільської районної ради «Бориспільський районний центр первинної медико-санітарної допомоги». 

Стартував перший етап

Відповідно до стратегії вакцинації всього населення України, розробленої на державному рівні, процес буде розбито на п’ять етапів. Перший із них стартував 24 лютого. Пацієнти будуть щепитися виключно на добровільних засадах. Якщо людина щепитися не хоче або нещодавно перехворіла і ще не пройшло 6 місяців після хвороби, то вона також може не робити щеплення.


За словами Анни Ільчишиної, директора КНП «Бориспільський районний центр первинної медико-санітарної допомоги», на першому етапі щеплюють працівників ковідних відділень, тобто тих, хто безпосередньо працює в стаціонарах інфекційних відділень. Також першочерговій вакцинації підлягають члени мобільних бригад, які здійснюють вакцинацію, та працівники екстреної медичної допомоги (враховуючи водіїв), працівники лабораторій, які здійснюють діагностику коронавірусу, працівники територіальних центрів для людей похилого віку та пенсіонери, які перебувають на утриманні у цих центрах.
«Перший етап щеплення здійснюється мобільною бригадою, яка сформована на базі нашого центру. Поки маємо одну-єдину бригаду на всю Київську область, яка складається із працівників Вороньківської медичної амбулаторії. В подальшому таких бригад планується 22. Як тільки сформують інші бригади, процес вакцинації буде йти швидше, — зазначила Анна Ільчишина. — В склад бригади входять основний лікар Олена Вертен, запасний лікар Михайло Фесенко, медичні сестри основного складу Алла Деревянко й Надія Набок та запасна медична сестра Юлія Шевчук, а також водій Петро Ільченко. Всі вони пройшли навчання в Києві за участю міжнародних фахівців ВООЗ та ЮНІСЕФ, які безпосередньо займаються щепленнями, а також вакцинувалися.
Бригада працює щодня. Вони отримують вакцину з усім дотриманням холодового ланцюга в Києві на базі обласної бази спеціального медичного постачання управління охорони здоров'я та приїздять у пункти щеплень почергово по всій Київській області».
Першими щепили броварських медичних працівників, 25 лютого — працівників Бориспільської та Баришівської районних лікарень, 26 лютого — Переяславської та Яготинської районних лікарень. Всі вакциновані працюють у інфекційних відділеннях.

Офіційно про Covishield

22 лютого 2021 року Міністерство охорони здоров’я України зареєструвало вакцину проти COVID-19 Oxford/AstraZeneca для екстреного медичного застосування. МОЗ зареєстровано вакцину «CHADOXI NCOV-19 CORONA VIRUS (РЕКОМБІНАНТНА)» виробництва Serium Institute of India Ltd (Індія), про що на сайті Державного експертного центру МОЗ розміщена відповідна інформація та інструкції з її застосування.
Вакцина розроблена Оксфордським університетом та британсько-шведською компанією AstraZeneca. Вакцину Oxford/AstraZeneca для екстреного застосування вже схвалила ВООЗ, дозвіл на її використання дали Велика Британія, Європейський Союз та Індія. До речі, вакцини саме цього виробника вже застосовуються в Україні від інших інфекційних хвороб: дифтерії, правця та коклюша.
Температурний режим зберігання вакцини від 2 до 7 градусів. Вона видається готова у флаконах та транспортується у спеціальних сумках-холодильниках із термометром. Перевагою є те, що вакцина не потребує розмороження. Один флакон Covishield розраховано на 10 доз. Вакцина у відкритому вигляді залишається придатною 6 годин.
«Вакциною потрібно щепитися двічі, — уточнює Анна Ільчишина. — Повторне щеплення потрібно обов’язково робити через 28 днів після першого. Лише після цього у людини почне вироблятися повноцінний імунітет. Щоправда, достеменно невідомо, наскільки його вистачить».
Звіти про вакцинацію вносять в електронну систему, де зазначаються контактні дані пацієнта. Таким чином, щодня можна побачити темпи вакцинації по всій країні.

Прояви ковід-19 та ПЛР-дослідження

Висока температура, ломота в тілі, головний біль, печіння в горлі, можливо, нежить чи підкашлювання є основними симптомами захворювання. Втім, є люди, які мають лише один симптом захворювання — втрату нюху. «Він є патономонічним — якщо нюх втрачений і людина не відчуває навіть різкого запаху, наприклад, ацетону, то вона однозначно захворіла на коронавірус. Слід знати, що нюх зникає на 4-5 день захворювання, а відновлюється по-різному і може бути відсутнім до півтора місяців. Втрата нюху проявляється не в кожного пацієнта, але цей симптом дуже характерний для коронавірусу», — пояснює лікар.
Діагноз коронавірус ставиться на основі реакції полімеразно-ланцюгової реакції. Що це значить? Виявляємо РНК збудника, тобто коронавірусу. Якщо ПЛР позитивний, значить, вірус в організмі є. Може бути, що людина хвора, виділяє вірус, але не проявляє жодних симптомів. Тобто вона потенційно небезпечна для оточуючих і може заражати людей.
«Коли ми говоримо про імуноглобуліни, про метод ІФА, то це аналіз крові на те, чи є антитіла та чи виробився імунітет, — зазначає Ільчишина. — Можливо, що людина перехворіла, але не знала про це. Тести, які нам видали, закупили за державний кошт, це експрес-тести на антиген. Береться мазок із носа, зіва і робиться аналіз в амбулаторії.
Перші експрес-тести були по крові, але їх достовірність бажала бути кращою. Тести на антиген є достовірними, а результати аналізу стають відомими протягом 15 хвилин. Але щоб підтвердити діагноз, все одно потрібно взяти ПЛР».
Найбільша фобія тих, що захворіли — нестача кисню. Проте варто розуміти, що рівень сатурації — тобто насичення киснем крові — можливо контролювати за допомогою приладу пульсоксиметру, який досить простий у використанні. Коли сатурація знижується до 92, це є показанням до госпіталізації.

Постковідний синдром

Постковідним синдромом науковці вважають ускладнення від самого коронавірусу та супутніх захворювань. Особливо страждають люди із захворюванням серцево-судинної системи, навіть молодь. Також часто підвищується тиск — це також ознака коронавірусу. «Коли проводиш анамнез, — розповідає Анна Ільчишина, — людина може згадати, що мала невелике підвищення температури, на яке пацієнт не звернув особливої уваги і фактично переніс хворобу на ногах. Потім такі пацієнти здають аналіз крові на антитіла і в них виявляється підвищений рівень імуноглобуліну G. Тобто людина вже перехворіла і має імунітет».
Перебіг хвороби — індивідуальний. При легкій формі людина повністю одужує в термін до 14 днів. Якщо захворювання середнього або важкого ступеню тяжкості, на одужання та відновлення ідуть місяці. Є пацієнти, що залишаються в реанімаційних відділеннях по 2-3 тижні, а то й більше, а потім біля місяця — на лікарняному. Вони мають нестачу кисню, слабкість і задишку.
Хворим та тим, хто бажає уберегтися від коронавірусу, бажано вживати вітаміни — вітамін С, Д та цинк. Це міжнародні рекомендації, вони застосовуються і для профілактики, і під час хвороби.

Колективний імунітет

Щоб виробився колективний імунітет, треба охопити щепленням хоча б 70% населення. На відміну від першого, другий етап вакцинації буде більш розширеним. Будуть щепитися всі медпрацівники сімейної ланки, працівники стаціонарів, центру громадського здоров’я. Тобто вже абсолютно всі медичні працівники галузі охорони здоров’я підлягатимуть щепленню. Обов’язковим воно буде і для людей, старших 80 років.
Щеплення проходитиме безкоштовно для пацієнта. Вакцину закуповує держава. На подальших етапах такі щеплення будуть проводитися і в пунктах щеплення, тобто в амбулаторіях, проте вже на 3-4 етапах вакцинації.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

 1. Ан 5 березня 2021 11:38
  • Не подобається
  • 0
  • Подобається
  «Повторне щеплення потрібно обов’язково робити через 28 днів після першого. Лише після цього у людини почне вироблятися повноцінний імунітет. Щоправда, достеменно невідомо, наскільки його вистачить» - іншими словами, необхідно буде посадити людей "на іглу".

  «Пацієнти будуть щепитися виключно на добровільних засадах.» - «Тобто вже абсолютно всі медичні працівники галузі охорони здоров’я підлягатимуть щепленню. Обов’язковим воно буде і для людей, старших 80 років.»

  «Щеплення проходитиме безкоштовно для пацієнта. Вакцину закуповує держава.» - тобто за наші кошти держава хоче, вибачте, в нашу кров влити речовину іноземного походження, хоча не може перевірити, що в ній насправді, а легко довіряє виробнику, хоча він навіть в документах нічого не гарантує.
Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: