Бориспiль
C

Головні новини

Діабет: про нове та наболіле


Цукровий діабет — це не тільки медична проблема. Вона впливає на всі сфери життя людини. Особливо складно, якщо недуга торкається дітей. Питання забезпечення повноцінного життя маленьким мешканцям Бориспільської громади, хворим на цукровий діабет І типу (інсулінозалежним), було основним на засіданні круглого столу «Щасливий діабет», яке відбулося минулого тижня у малому залі виконавчого комітету Бориспільської міської ради.

Порядок відшкодування вартості інсулінів змінюється

Відповідно до анонсованих на законодавчому рівні змін, єдиним платником за програмою реімбурсації інсулінів повинен стати НСЗУ. Нині відшкодування вартості інсулінів відбувається за рахунок субвенції з державного бюджету. Розмір державної субвенції не покриває потреб пацієнтів, тому нестачу коштів аптекам компенсують із міського бюджету. Завдяки програмі реімбурсації люди, хворі на цукровий діабет І типу, мають змогу отримувати інсулін безкоштовно або з частковою доплатою. Нині анонсовано зміну порядку відшкодування вартості інсуліну на рівні держави. З 1 липня 2021 року НСЗУ стане єдиним платником за програмою реімбурсації інсулінів. Відшкодування їх вартості фінансуванням із двох бюджетів буде заборонене.
Як підготуватися до анонсованих змін, щоб люди і надалі вчасно отримували життєво необхідні ліки, було першим питанням, яке обговорювалося на засіданні круглого столу, в якому взяли участь заступники міського голови Тамара Матяш і Людмила Бистра, начальник відділу охорони здоров’я Людмила Пасенко, директор КНП «ББЛІЛ» Олександр Щур, лікарі-ендокринологи, представники ГО «ДІА-Бориспіль», інші посадовці.
Коментуючи нововведення, Людмила Пасенко повідомила, що проект постанови Кабінету Міністрів щодо зміни порядку відшкодування був оприлюднений, закінчилося його громадське обговорення. Але його досі не винесли на засідання Кабінету Міністрів і не прийняли. Станом на сьогодні зміни задекларовано, але вони ще не підкріплені ніякою нормативно-правовою базою. Необхідно бути готовими до будь-яких викликів, пов’язаних із нововведенням.

Недитячі проблеми дітей-діабетиків

Статистика свідчить, що кожен 30-й українець має цукровий діабет.
Росте захворюваність серед дитячого населення Бориспільщини:
у 2017-2019 рр. хворіло 13-14 дітей;
у 2019 — 17 дітей (зростання на 21%);
станом на 1.11.2020 р. — 23 дітей (зростання на 82%);
на сьогодні зафіксовано 34 дитини, хворих на цукровий діабет.
Окрім здоров’я, у дітей-діабетиків існує й проблема соціалізації. Сьогодні дошкільнята не мають змоги відвідувати дитячі садочки, оскільки працівники закладів не готові брати на себе відповідальність за хворих дітей, яким потрібно робити ін’єкції інсуліну, розраховувати кількість вуглеводів у їжі. А це основні аспекти лікування цукрового діабету. Така ж проблема виникає і в учнів молодшої школи.
Голова ГО «ДІА Бориспіль» Тетяна Юр повідомила, що організація звернулася до Міністерства охорони здоров’я України, до Міністерства освіти і науки і до Міністерства соціальної політики з вимогою звернути увагу на проблеми перебування, харчування і навчання дітей, хворих на цукровий діабет, у дошкільних та шкільних установах.
Начальник управління освіти і науки Бориспільської міської ради Тетяна Павленко констатувала: «Неможливо забезпечити відвідування дитячих садочків, оскільки відсутні люди, які можуть забезпечити необхідний догляд. Йдеться про асистента вихователя і асистента дитини. Ці посади вакантні уже не один рік. Є деякі заклади дошкільної освіти і заклади загальної середньої освіти, у яких на сьогодні вакантні посади медичної сестри. У деяких медичної сестри немає вже другий рік. Питання в тому, що ця посада має відповідно фінансуватися, щоб у людини був стимул працювати. У дитсадках на сьогодні більше 15 вакантних посад вихователів».

Школа цукрового діабету

Реалізація проекту створення Школи цукрового діабету дасть змогу дітям-діабетикам почуватися в безпеці не тільки у вузькому колі людей, які знають алгоритм дій при недузі. Сьогодні Школа цукрового діабету проводить навчання переважно для батьків дітей, у яких щойно виявили діабет. «Якщо в Борисполі буде офіційно створена Школа цукрового діабету, — наголошує Тетяна Юр, — ми зможемо навчити людей, які працюють із дітьми, необхідним навикам підтримки маленьких діабетиків. Є вчителі, є вихователі, які згодні пройти навчання і працювати з такими дітьми надалі. Це найбільш актуально для школярів початкової школи. Вчителі бояться брати на себе відповідальність, бо вони не мають необхідних знань.
Торік ми починали читати лекції у школах. Але через карантин змушені були згорнути цю роботу. Ми виготовили пам’ятки, які можна вкладати у журнал класу, де навчається дитина-діабетик, щоб вчителі знали, що робити у випадку гіпо- або гіперглікемії. Окрему пам’ятку підготували для вчителя фізкультури.
Є пропозиція виготовити для дітей так званий Паспорт діабетика, де буде вказано прізвище, ім’я дитини, діагноз (цукровий діабет І типу) та контактний телефон рідних. У критичному випадку лікарям не потрібно буде втрачати дорогоцінний час на з’ясування проблеми».

Оздоровлення

За словами Тетяни Юр, в Україні немає жодного табору, який би міг прийняти дітей з діагнозом «Цукровий діабет І типу». Ніхто не хоче брати на себе відповідальність за їх безпеку. Чи не єдиний варіант на сьогодні — реабілітаційна путівка. Це путівка до санаторного закладу, у якому перебуватиме мама і дитина. На таке оздоровлення передбачено 12 днів. Її можна отримати через управління соцзахисту.
Начальник управління соціального захисту населення Любов Даниленко втішних новин не повідомила: «Як завжди, не вистачає коштів, — наголосила вона. — На реабілітацію дітей із інвалідністю на 2021 рік кошторисом передбачено 196 тис. грн. 10 дітей не пройшли реабілітацію в 2020 році. У цьому році прийнято 43 заяви. Не вистачає 84 тис. 300 грн, щоб хоча б оздоровити тих, чиї заяви вже прийняті. У нас уже утворилася заборгованість. Ми показали нашому департаменту ситуацію, але на сьогоднішній день питання не вирішено. Із заяв, поданих у цьому році, на сьогодні погоджено 23».

Транспортні колізії

Тетяна Юр наголосила, що навіть за наявності посвідчення дитини-інваліда перевізники іноді зсаджують дітей з автобусів. Для дитини, яка коле інсулін, це може бути небезпечно. Якщо в неї при собі немає цукерки і вона не доїхала вчасно додому, дитина може потрапити в лікарню. Керівник підприємства-перевізника ПП Кисельов обіцяв, розробити спеціальні перепустки для дітей-діабетиків. Але поки це тільки обіцянки.
Гарантованого захисту від захворювання на цукровий діабет вчені ще не винайшли. І діти, яких ця недуга так інтенсивно атакує протягом останніх років, мають право не обмежувати свого кола спілкування. Допоможуть у цьому знання і розуміння проблеми кожним із нас.

Проекти і реалії
• Відповідно до анонсованих змін, інсуліни мають отримуватися за електронним рецептом безоплатно або з доплатою.
• Рецепт можна отримати у лікаря ендокринолога, який призначає лікування, або у сімейного лікаря, якщо це повторний рецепт.
• В електронну систему повинен бути внесений план лікування. Електронний рецепт під’єднується до плану лікування, який бачить сімейний лікар, і тоді він, відповідно до плану лікування, має право виписати електронний рецепт.
Запитання без відповідей
Хто має вносити план лікування в електронну систему? Механізму немає. Логічно, що це має робити лікар ендокринолог. Тоді пацієнт може прийти до сімейного лікаря, який випише електронний рецепт. Без плану лікування сімейний лікар не має права цього робити. Але інсулінозалежних у громаді лише дорослих 400 осіб, плюс 34 дитини, які ростуть. У них виробляються гормони росту, план лікування необхідно змінювати кожні два тижні. Це може зробити тільки ендокринолог.
Олександр Щур із цього приводу зазначив, що внесення плану лікування дорослих в електронну систему могла б узяти на себе первинна ланка, якщо їй передати необхідну інформацію. Ендокринолог фізично не зможе подужати такий об’єм роботи. Невідомо лише, що з цього приводу скаже законодавець.
Якщо держава не встигне?
Заступник міського голови Тамара Матяш заспокоїла: «Якщо держава до 1 липня не запровадить процес нового порядку відшкодування, то з державного бюджету дофінансовуватиметься період, доки нову форму фінансування не буде введено. І процедура отримання медикаментів відбуватиметься за старою схемою. А у бюджеті Борисполя буде передбачено кошти на довідшкодування витрат на інсулін».
Також було наголошено: як тільки запровадиться нова система отримання інсуліну, про це буде оголошено всіма можливими засобами. Також у ЗМІ буде опубліковано перелік аптечних закладів, які матимуть договір із НСЗУ і отримають право відпускати інсуліни за програмою реімбурсації, з їхніми адресами.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: