Бориспiль
C

Головні новини

«Наш дім»: діти з особливими потребами та їх проблеми


«Наш дім»: діти з особливими потребами та їх проблеми

Вже більше десяти років у Борисполі діє реабілітаційний центр для дітей з особливими потребами — реабілітаційна установа для осіб із інвалідністю «Наш дім» імені Валентини Бондаренко Бориспільської міської ради Київської області. Комунальне підприємство було створене в 2006 році на підставі рішення міськради «Про створення центру трудової, медико-соціально-психологічної реабілітації для дітей і молоді, розумово відсталих і з функціональними обмеженнями». Чи має заклад потенціал охопити всіх потребуючих такої допомоги та як саме живуть діти та молодь з особливими потребами? На ці та інші питання спробували знайти відповідь «Вісті».

«Наш дім» знаходиться на вулиці Сергія Камінського, 6, де займає частину невеличкої одноповерхової споруди, збудованої у післявоєнні роки минулого століття. Тут розташовані кімнати для занять дітей з особливими потребами та спортивний зал для реабілітації дітей та молоді. Щоранку о 8 годині машина курсує по місту, забирає вихованців установи з їхніх домівок та везе до «Нашого дому», де займаються особливі діти та молодь з усіх куточків Борисполя. Багато з них не ходять, багато не вміють розмовляти через діагноз аутизм. Дітей спіткали різні хвороби, але завдання перед «Нашим домом» стоїть одне — їх реабілітація та соціалізація.

«Наш дім»: діти з особливими потребами та їх проблеми

Хто вони: «особливі» діти?

Діти з особливими освітніми потребами — це особи до 18-ти років, які потребують додаткової підтримки в освітньому процесі, тобто діти з порушеннями психофізичного розвитку, діти з інвалідністю та інші. В українському законодавстві термін «діти з особливими освітніми потребами» охоплює дітей з порушеннями психофізичного розвитку та дітей з інвалідністю.

«Наш дім» відкриває свої двері

Журналіста редакції «Вісті» у «Нашому домі» зустріла директор установи Лариса Пархоменко. Лише відвідавши заклад, можна дізнатися, в яких умовах перебувають діти та які є потреби та проблеми у закладі. Отож, курсуючи приміщеннями, де йде підготовка до нового навчального року, розумієш, що загалом для дітей зроблено чимало. Є кабінет психолога, логопеда, з різноманітним обладнанням, іграшками для занять дітей. Цьогоріч завдяки спонсорській підтримці облаштовують окремо їдальню для дітей, адже до цього вони харчувалися в групах, де, власне, і навчалися, і гралися, і відпочивали. Є у закладі актовий зал для спільних заходів та спортивний зал для занять із реабілітації з різноманітними тренажерами, оновлений нещодавно завдяки спонсорам. Ведуться роботи по передачі закладу ще кількох кімнат приміщення для облаштування додаткових кабінетів для занять дітей.
Під час відвідин журналістом закладу велись деякі ремонтні роботи приміщень, оскільки діти в цей час за кошт міста відпочивали на морі.
Чим «Наш дім» відрізняється від звичайної школи чи садочка? Про це розповіла директор закладу Лариса Пархоменко.
«Реабілітаційна установа для осіб з інвалідністю «Наш дім» спрямована на створення найкращих умов з використанням сучасних методик та обладнання для комплексної реабілітації дітей з інвалідністю, з метою максимальної реалізації їх особистого потенціалу, — зазначила директор закладу. — Заклад комунальний, створений в 2006-му році, підпорядковується управлінню соціального захисту населення Бориспільської міської ради.
Мета закладу — здійснення комплексу реабілітаційних заходів, спрямованих на попередження, запобігання, зменшення або подолання фізичних, психічних розладів, коригування порушень розвитку, навчання дітей основним соціальним та побутовим навичкам, розвиток їх здібностей, створення умов для інтеграції у суспільство дітей та осіб з інвалідністю. Вікова категорія наших вихованців — від 3 до 35 років».
Реабілітаційний заклад працює з понеділка по п’ятницю, в робочий час, а в суботу та неділю — вихідний.

Реабілітація

У закладі проводиться рання реабілітація дітей. Вона забезпечує комплексний підхід до дитини з інвалідністю, який полягає в поєднані різних видів та форм реабілітації та включає послуги з соціальної, психолого-педагогічної, медичної реабілітації та консультативну допомогу.
Важливим в установі є соціальна реабілітація вихованців. Це навчання їх основним елементарним соціальним навичкам. Велика робота ведеться з психолого-педагогічної реабілітації. Це і психолого-педагогічне консультування, і психолого-педагогічна діагностика, психолого-педагогічна корекція. Невід’ємною роботою є медична реабілітація, а саме відновна терапія, профілактичні заходи, медичне спостереження вихованців. І звісно, надважливою є фізична реабілітація — це лікувальний масаж, лікувальна фізкультура, механотерапія та інше.

Управління соцзахисту повідомляє

Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради надало «Вістям» наступну інформацію щодо дітей з особливими потребами. Отже, кількість дітей, які мають інвалідність (підгрупа А), зареєстрованих в Бориспільській міській територіальній громаді, складає 63 особи. Кількість дітей з інвалідністю внаслідок ДЦП — 33 особи. Загальна кількість дітей із інвалідністю — 385.
За словами в.о. начальника управління Людмили Гузь, кількість дітей, яка перебуває у реабілітаційній установі «Наш дім» станом на 19.08.2021 року, складає 42 особи. Діти з інвалідністю, що зареєстровані в селах, які входять до Бориспільської ОТГ, не відвідують реабілітаційну установу «Наш дім».
«Кількість дітей із інвалідністю, що потребують комплексу реабілітаційних заходів в установі «Наш дім», — 63 дитини, зазначила Людмила Гузь. — Зарахування до установи проводиться відповідно до Положення реабілітаційної установи для осіб із інвалідністю «Наш дім», затвердженого рішенням Бориспільської міської ради від 29.01.2019 року № 2593-36-VІІ, та Порядку надання окремим категоріям осіб послуг із комплексної реабілітації (габілітації), затвердженого постановою КМУ від 31.01.2007 року №80. Наразі до установи «Наш дім» у групу денного перебування зараховуються діти з інвалідністю віком від 3 до 18 років та особи з інвалідністю віком від 18 до 35 років».

Психологічна реабілітація

Психолог Тетяна Мозгова діагностує вихованців за спеціальною програмою, проводить корекційно-розвивальні заняття. Вони пов’язані з роботою соціальних вихователів у групах, з арт-терапією, з музикотерапією. Таким чином, вимальовується єдина концепція, за якою поєднуються всі заняття з розвитку дитини. Наприклад, на заняттях з пісочної терапії діти знайомляться з тваринами, з різними предметами побуту. Так в дитини розвивається логіка та пам’ять.
Майже всі діти не говорять, тому їх навчають певних дій для спілкування. Наприклад, коли дитина підходить, їй показують картки з намальованою чашкою чи їжею. Таким чином, дитина, вказавши пальцем на зображення, може дати знати, що вона хоче пити чи їсти. І такі різноманітні картки пропонуються батькам, щоб ті використовували їх удома при спілкуванні з дітьми. За цими картками дітей навчають взаємодії.

Гарденотерапія

«На заняттях гарденотерапії знайомимо дітей із природою: висівали насіння, висаджували рослини, пікірували. Зараз у нас є і помідори, і огірки, весь наш урожай потім використовується на заняттях із кулінарії, — розповідає директор закладу. — Так дитина, граючись, навчається і більше знайомиться з соціумом».

Корекційно-розвивальні заняття

У закладі є логопедична лялька, завдяки їй у розважальній формі логопед допомагає дитині зрозуміти, в якій позиції повинен бути язик при вимові. Були випадки, коли діти, які мають інтелект норма, але не вимовляють якихось певних звуків, за допомогою логопеда вчилися вимові конкретних звуків.

Педагогічна реабілітація

У закладі «Наш дім» є шість соціальних вихователів по роботі з дітьми. Вони працюють за спеціальними програмами. І те, що починає впроваджувати психолог, логопед, вихователі закріплюють на заняттях. Викладацький персонал закладу в основному має вищу освіту. Вихователі проходять курси підвищення кваліфікації. Кожні 5 років проходить атестація. Додатково спеціалісти закладу пройшли курси реабілітологів у інституті підвищення кваліфікації.

Фізична реабілітація

Невід’ємною складовою покращення стану здоров’я дітей є фізична реабілітація. Саме тому велику увагу приділяють заняттям вихованців із вчителем-реабілітологом, майстром спорту України Інною Руденко. В цьому році вона брала участь у конкурсі «Обличчя молоді-2021» й отримала перемогу в номінації «Соціальний працівник року в Борисполі».
Лікувальна фізкультура, яку вона проводить із вихованцями, консультації вихователів та батьків допомагають покращити якість життя дітей.
Наприклад, у закладі є дитина, яка не ходить, не ковтає. Проходить велика робота з її реабілітації — батьки привозять її на деякий час на індивідуальні заняття і це дає суттєві результати.

Творчість

«Наш дім» співпрацює з учнівським самоврядуванням і під час навчального процесу до вихованців приходять діти зі шкіл. Також іде тісна співпраця з будинком дитячої творчості. Є курс музикотерапії, адже діти люблять співати та слухати музику. Люблять театр і театральні вистави, пальчиковий театр. Нещодавно в РУОІ «Наш дім» музичний керівник Т.І. Карасєвич з дітьми підготували пальчиковий театр за мотивами казки «Ріпка». Всі охочі спробували створити свою казку, а також, на завершення, разом з вихователями відтворили музичний варіант «Ріпки».
Доволі ефективною є постійна співпраця з будинком дитячої творчості та іншими дитячими закладами. Наприклад, з «Евріки» вже близько 10 років поспіль в «Наш дім» приходить викладач з петриківського розпису, тому діти з нетерпіння чекають вівторка і четверга.

Соціум

Вкрай важливою є соціалізація дітей, тому вихованців регулярно вивозять на різноманітні екскурсії. А нещодавно, 24 серпня, до Дня Незалежності в Борисполі відбулося «Сонячне дефіле вихованців РУОІ «НАШ ДІМ», в якому прийняли участь Сергій Кулинич, Богдана Чорнойван, Ліда Кулікова і Ангеліна Чумак. Це додає дітям радості життя, зникає страх до життя в соціумі.
Незабаром, а саме 5 вересня, планується розважальний захід для дітей із обмеженими фізичними можливостями в міському парку, в якому зможуть прийняти участь усі діти з особливими освітніми потребами та обмеженими фізичними можливостями, а не лише вихованці закладу.
«Небайдужі до долі наших дітей і пересічні громадяни, — розповідає директор закладу Лариса Пархоменко. — Наприклад, одного разу прийшов тато з двома синами з проханням провести день народження свого сина з нашими дітками. Це був чудовий день. Адже так зворушливо, коли батьки виховують у своїх дітей благородство та повагу. Був тортик, солодощі та приємне спілкування. Діагноз — то для лікаря, а для соціуму всі діти однакові».

Стратегія розвитку

На 2021-2023 роки у закладі «Наш дім» заплановано дуже багато роботи. Оскільки вже створена Бориспільська ОТГ, то потрібне розширення, яке, власне, наразі і планується. Потужність закладу на денне та погодинне перебування — 42 особи. На сьогодні заклад однозначно потребує ще одну (четверту) групу, хоча в планах є створення двох груп. Адже в Бориспільській громаді 63 дитини потребують комплексу реабілітаційних заходів в установі «Наш дім».
У закладі всі послуги для вихованців безкоштовні, адже це комунальне підприємство фінансується з бюджету громади.
Як зазначила директор закладу, до 6 років можна багато чого виправити у розвитку дитини, тому реабілітація повинна проводитися ще на перших роках життя.
«Найближчим часом нашу діяльність в основному буде спрямовано на дітей дошкільного віку. Тому ми переробляємо положення, щоб займатися дітьми віком до 18 років, а не до 35-ти, як зараз, — розповідає керівник закладу. — Звичайно, потрібно буде налагодити роботу з громадською організацією, яку зможуть відвідувати після 18 років наші випускники закладу. Ось такі плани».

Найближчі плани

• Облаштування їдальні
• Капітальний ремонт та утеплення приміщення
• Створення сенсорної кімнати
• Створення фітобару
• Створення гарденозони
• Облаштування велодоріжок із спецпокриттям
• Створення майданчика-тренажера з безпеки дорожнього руху

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: