Бориспiль
C

Головні новини

Діабет: життя за своїми правилами


Діабет: життя за своїми  правилами

14 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Це день народження канадського лікаря і фізіолога Фредеріка Бантінга, одного з відкривачів гормону інсуліну, який щодня рятує життя мільйонам людей.

Щоб дізнатися про те, яка ситуація із захворюваністю на цукровий діабет у нашій громаді, журналіст «Вістей» зустрівся з фахівцями Бориспільської БЛІЛ.

Що варто знати

Як зазначив директор Бориспільської БЛІЛ Олександр Щур, кількість людей, яким ставиться діагноз цукровий діабет, щороку збільшується на 5-15%. Це стосується як цукрового діабету першого, так і другого типу. Діабет є проблемою національного рівня. Відповідно до програми надання медичних послуг на безоплатній основі по програмі медичних гарантій видаються основні ліки для хворих на цукровий діабету 2 типу, а для 1 типу призначається безкоштовний інсулін. До слова, в Борисполі у бюджет-2021 було закладено 600 тис. грн на інсулін для хворих на цукровий діабет. Крім того, з бюджету міста виділяються чималі кошти на дітей, щоб вони, крім інсуліну та ліків, також були забезпечені глюкометрами, тест-смужками та ін.
Діабет — постійно прогресуюча хвороба, особливо серед дітей. За статистикою, у Бориспільській районній лікарні у 2017-2019 роках перебувало на обліку 14 дітей, у 2019 році — 17 дітей, восени 2020 року — 23 дітей, а влітку 2021 зафіксовано вже 34 дитини, хворих на цукровий діабет. А вже сьогодні, у листопаді 2021, на обліку перебуває 39 хворих на діабет дітей.
Якщо на діабет 1 типу ми не можемо вплинути, то діабету 2 типу можна запобігти правильним способом життя — раціональним харчуванням, відмовою від вживання алкоголю та тютюну і помірними фізичними навантаженнями. Доведено: якщо людина за день проходить до 10 км чи має інші фізичні навантаження, можливість захворювання на цукровий діабет 2 типу зменшується на 50%

Діабет: життя за своїми  правилами

Катерина Поросюк, лікар-ендокринолог..

Черга за життям

Загальновідомо, що хворий на цукровий діабет 1 типу не може жити без інсуліну, але щоб отримати його, доведеться докласти чимало зусиль.
У Бориспільській багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування перед кабінетом ендокринолога чимала черга, люди напружені та втомлені. Як виявилося, дехто не може потрапити до лікаря вже другий день поспіль, оскільки, хоча прийом і ведеться по запису, внести інформацію про пацієнта в електронну систему досить проблематично — програма «висне». Відвідувачі скаржаться, що можна прийти на прийом і банально просидіти в кабінеті лікаря кілька годин, оскільки дані не вдається внести в систему, або й узагалі не потрапити на прийом через таку ситуацію з програмним забезпеченням.
«Щодня величезна черга, — розповідає лікар-ендокринолог із 30-річним стажем Катерина Поросюк. — Людей багато. У зв’язку з тим, що ми переведені на електронний запис, на прийом потрібно 15-30 хвилин, щоб ввести план лікування. Але через проблеми з технікою та програмним забезпеченням буває, що одного пацієнта не вдається оформити впродовж годин, хоча всього-на-всього потрібно ввести план лікування та виписати рецепт на інсулін. І це накопичується, як снігова лавина. Як на мене, це неприпустимо, коли люди сидять у черзі по кілька днів».
Переважна кількість пацієнтів ендокринолога має проблеми щитовидної залози, інші — хвороби наднирників, захворювання гіпофізу, ожиріння. Але справжню проблему становлять інсулінозалежні хворі на цукровий діабет 1-го типу.
«З 1 жовтня почала працювати нова система реімбурсації інсуліну, за якою ендокринологи повинні були створити плани лікування, сформулювати призначення та рецепт. Але у зв’язку з тим, що хворих на інсуліні у нас 700, а пропускна система недосконала, на сьогодні ми створили лише 400 планів за жовтень. Тобто 300 хворих ми ще не внесли в базу, — розповідає лікар. — Якщо людина працює, їй щомісяця потрібно виділяти день, щоб забрати інсулін у лікарні, де вона може просидіти півдня або й узагалі не отримати ліки через збій у системі. А може статися, що за рецептом доведеться приходити кілька днів поспіль. Ось звідси і черги під кабінетом лікаря. Наприклад, учора на другій зміні «зависла» система, і ми створили лише один план, а решта людей просиділи в черзі й пішли ні з чим. Якщо б усе працювало, ми могли б зробити до двадцяти планів на день і ще двадцять осіб прийняти з іншими патологіями. І така проблема у всіх ендокринологів України. Мабуть, сервери просто не витримують навантаження».

Діабет: життя за своїми  правилами

Неоніла Усягіна, дитячий лікар-ендокринолог.

Статистика

За даними Катерини Поросюк, статистика невтішна. Станом на вересень по району цукровим діабетом 1 та 2 типу хворіє 1592 осіб, з них уперше діагноз поставили 65 особам. Переважна кількість хворих — із діабетом 2 типу (1463 особи).
Дорослих хворих на цукровий діабет, що отримують інсулін, у Бориспільській громаді 182, а вперше отримують інсулін 17 осіб. Це дорослі, які були на таблетках, а згодом перейшли на інсулін.
Статистика по Борисполю наступна: хворих 1 та 2 типу цукрового діабету всього 2538 осіб, з них уперше захворіло 79. На діабет 2 типу припадає 2371 осіб.
Наразі хворі на 2 тип діабету переведені до сімейних лікарів. Вони у них обліковуються та отримують лікування та рецепти на безкоштовні препарати для лікування діабет по програмі Доступні ліки. Лише у випадку ускладнень сімейні лікарі відправляють хворого на діабето до ендокринолога для консультації та призначення додаткового лікування.

Діабет: життя за своїми  правилами

Діабет: життя за своїми  правилами

Діти-діабетики

Про ситуацію із захворюваністю на цукровий діабет серед дітей «Вістям» розповіла дитячий ендокринолог Бориспільської БЛІЛ Неоніла Усягіна, яка от уже 10 років працює в лікарні.
«Я веду дітей з діабетом та іншими ендокринними патологіями. Найважча проблема — це цукровий діабет 1 типу. Він є важким та потребує лише замісної інсулінотерапії, на даний момент пожиттєвої і щоденної, — розповідає Неоніла Усягіна. — Зараз на обліку по Бориспільській ОТГ перебуває 39 дітей, а по інших ОТГ, які раніше входили до складу Бориспільського району, — 19. За останній рік по Борисполю та Бориспільській ОТГ додалося 8 дітей, ще двоє — з інших ОТГ.
Ситуація аналогічна по всій країні. Останніми роками у всьому світі приріст дитячого діабету збільшився. Причини різні. Вірусні інфекції мутують, а аутоімунні процеси у нас не досліджені до кінця. Тому діабет став набагато молодшим — у нас є діти від 3 до 18 років. А взагалі у моїй практиці було виявлення діабету і в дитини, якій ще не було й року від народження».

Причини хвороби та розповсюджені міфи

Безліч існуючих міфів про цукровий діабет свідчать про те, що суспільство досі не розуміє, що це за хвороба. Деякі люди навіть вважають її інфекційною.
Всупереч міфам діабет — не заразна та не контактна хвороба. Діабет не впливає ні на розумову діяльність, ні на фізичний розвиток. Щоденні ін’єкції дітей, до яких з осторогою ставляться у школах — абсолютно нормальна, навіть життєво необхідна практика.
Діабет — це аутоімунна генетична хвороба, яка прогресує не за один день, і впливає на клітини підшлункової залози, що виробляють інсулін. Під впливом цих антитіл клітини руйнуються та підшлункова не виробляє інсулін. Це стається до дебюту захворювання, набагато раніше. У когось руйнація починається вже за місяць, у когось за півроку. Провокуючими факторами можуть бути гострі вірусні інфекції. Наявність у сім’ї хворих на цукровий діабет теж може бути передумовою до розвитку хвороби.
«Інколи я навіть забороняю деякі щеплення, якщо бачу, що у дитини можливий розвиток цукрового діабету, — розповідає Неоніла Усягіна. — Екологічний фактор також впливає на розвиток хвороби. Суттєво впливає їжа, вірніше, доступність до швидких вуглеводів, вживання неякісної та термічно необробленої їжі, продуктів із консервантами. На все, що ми легко засвоюємо, організму не потрібно витрачати багато енергії. Тому можливий і такий фактор. Але це більше стосується дітей із цукровим діабетом 2 типу, які не потребують інсуліну. На жаль, цього року побільшала кількість випадків ожиріння — а у таких дітей виявляються порушення толерантності до глюкози і цукровий діабет 2 типу. Дітки з ожирінням мають велику схильність до цукрового діабету 2 типу». 

Прояви діабету 1 типу

За словами лікаря, 1 тип діабету проявляється так: діти раптово худнуть, зневоднюються, починають часто пити, дехто і їсти частіше просить, часто ходять до туалету, стають знервовані, перезбуджені, плаксиві. Інколи не помічають, що цукор підвищений, але виявляється ацетон. Діти стають в’ялими. Врешті-решт вони в таких випадках потрапляють у лікарню.
«Батьків повинно насторожувати, якщо дитина не має температури, але чомусь часто п’є, схудла, стала апатичною, нервовою, — зауважує дитячий ендокринолог. — Звертайте на це увагу, ідіть на консультацію до сімейного лікаря, щоб поміряти рівень цукру в дитини».

Школі діабету бути

В місті працює громадська організація «Діа-Бориспіль». На її базі в майбутньому систематично буде працювати школа діабету для дітей. Ще до карантину та локдауну було проведено перші уроки діабету в школах міста. Як компенсувати свій діабет, як із ним жити, як харчуватися, як рахувати вуглеводи та хлібні одиниці, скільки вводити одиниць інсуліну — все це діти вивчають на уроках та вчаться проводити необхідні маніпуляції самостійно, без допомоги батьків. «Зараз ми досягли того, що в дітей із 1 типом цукрового діабету є безперервний моніторинг глюкози, підшкірно вживлюється спеціальний чіп і мама та дитина бачать свій графік глюкози на екрані телефону, — розповідає Неоніла Усягіна. — Мами скидають лікарю графіки моніторингу своїх дітей, консультуються 24/7. Моніторинги допомагають і вчитися, і відвідувати гуртки, і спортом займатися, адже видно рівень глюкози кожну хвилину.
Діти забезпечені ліками повністю, держава надає інсулін у достатній кількості. На жаль, державної соціальної допомоги не вистачає. Звісно, інсуліном завжди забезпечують, тест-смужками раз на рік, але цього мало. Купити моніторинг коштує приблизно 3000 грн на місяць. А без моніторингу батькам важко впоратися з хворобою дитини. Тому потрібна більша фінансова допомога з боку держави чи благодійників, які співпрацюють із громадськими організаціями.
Через громадську організацію «Діа-Бориспіль» ми хочемо навчати й учителів, адже вони, як і все суспільство, по-різному реагують на дитину із діабетом. Одні дозволяють такій дитині мати телефон на парті, оскільки там моніторинг глюкози, дозволяють їсти на уроках чи не приходити, коли погіршується стан здоров’я. Інші ж викладачі мають свою позицію щодо дисципліни, не розуміють важливості таких заходів або ж просто бояться відповідальності».

Діабет: життя за своїми  правилами

Ніна Нестеренко, співзасновниця ГО «Діа-Бориспіль».

Діабет: життя за своїми  правилами

Ніна Нестеренко (ліворуч) та Тетяна Юр, засновниці ГО «Діа-Бориспіль».

Діа-Бориспіль

Журналіст «Вістей» зустрівся з двома чарівними та тендітними жінками, які випромінювали життєву енергію. Це мами дітей-діабетиків, які вирішили заснувати громадську організацію та допомагати дітям та їх батькам разом долати труднощі, пов’язані з цукровим діабетом. Ми поспілкувалися з Тетяною Юр, засновницею ГО «Діа-Бориспіль» та Ніною Нестеренко, співзасновницею організації.
«Головне питання всіх батьків — «Чому захворіла дитина?». А відповіді на нього немає, — говорить Ніна Нестеренко. — Потрібно змиритися з реальністю і навчитися жити по-новому. Коли моя донька захворіла, їй було 6 років. Поки ми з нею були в лікарні, все було добре, адже під наглядом лікарів ти знаєш, що робити, тобі все підкажуть: куди йти, що можна їсти дитині, чого не можна. І от ти повертаєшся додому. В думках — повний хаос, і ти не можеш зрозуміти, як жити далі, як тепер по-новому організувати життя дитини та всієї родини. Ти шукаєш підтримки від оточуючих, а її немає. Лікарю постійно телефонувати — теж не вихід ... Тоді настає період паніки, і саме в цей час поряд потрібен той, хто все це вже пройшов. Ось чому так важливо спілкуватися батькам дітей із діабетом.
Познайомившись із Тетяною Юр, я багато чому навчилася. Адже вона вже не перший рік проходить цей шлях із сином. Від неї я почула, що нашим дітям не можна їсти лише отруту та печиво з отрутою. Все інше можна, головне — правильно порахувати вуглеводи та правильно вжити інсулін. Наразі ми все це робимо, і жити стало справді легше».

Допоможи собі та іншим

ГО «Діа-Бориспіль» відкрилась два роки тому. У Тетяни Юр та Ніни Нестеренко народилась думка допомагати собі та іншим батькам та дітям із цукровим діабетом. До цього Тетяна всіх консультувала та підтримувала, а потрібно було якось все змінювати, оскільки дітей із цукровим діабетом ставало все більше.
«Дитина, коли приїздить додому після лікарні, не усвідомлює, що з нею трапилося. Все навантаження йде на батьків, а у них паніка, — ділиться своїми відчуттями Ніна Нестеренко. — Ти не знаєш, що робити та як. Потім проходить певний час і дитина розуміє, що її загнали в «клітку». Адаптуватися було дуже важко. До того ж школа, перший клас. Хтось із батьків дітей-діабетиків сидить під школою, інші під класом, дехто вирішує одразу переходити на дистанційне навчання, щоб мати змогу контролювати своїх дітей. Але зараз у нас є безперервний моніторинг. Міська рада через програму Турбота допомагає придбати сенсори — вони є у всіх дітей. Моя дитина в школі, а я знаходжусь зовсім в іншому місці, але бачу, який у неї цукор. І якщо у неї йде якийсь спад чи підйом, я контролюю ситуацію, одразу їй телефоную та підказую, що зробити. Таким чином, у нас з’явилася змога відпустити дітей від себе. Раніше цього не було.
Колись у мене був лише глюкометр, я не знала про моніторинги. І це був жах. Я забирала доньку зі школи, і цукор був 26. Хоча вона колеться інсуліном і я їй все розписувала, що і коли потрібно робити. Але ж є однокласники, які завжди поділяться цукерками, печивом, яблучком. А нам все це потрібно порахувати, щоб відповідно зробити правильну дозу ін’єкції інсуліну. А от тепер із моніторингом ми вже знаємо, що та як робити».

Вчителі-асистенти

На жаль, дітей із цукровим діабетом досі не беруть у дитячий садок, тому один із батьків не може працювати, бо має сидіти вдома з дитиною. Медсестра чи вихователі мають бути обізнаними, щоб у разі необхідності допомогти хворій дитині. Тому в «Діа Бориспіль» планують відкрити школу цукрового діабету. Влада вже надала організації невеличке приміщення. Дякуючи благодійникам — Ігорю Шалімову та Олександру Сафонову — у приміщенні вже робиться ремонт. На школу закладено відповідні кошти в бюджет. Першими пройдуть навчання діти та їх батьки. Це буде психологічна та юридична підтримка, практичні навички. В планах на майбутнє, коли всі діти стабілізуються та покажуть гарні показники рівня глікованого гемоглобіну, «Діа Бориспіль» планує приділяти увагу навчанню дорослих діабетиків. А вже після цього почнуть просвітницьку роботу серед вчителів та вихователів.
«Нам потрібні вчителі-асистенти для дітей, яких ми навчимо роботі з маленькими хворими на цукровий діабет. Це особливо актуально в початковій школі. Вчитель-асистент — це класний керівник, що навчений правилам поводження з дітьми із цукровим діабетом і знає, як проконтролювати, яку дозу інсуліну порахувала дитина та набрала. Наприклад, 3 чи 5 одиниць — адже різниця суттєва, надлишок дози може призвести до гіпоглікемії. Також потрібно проконтролювати вагу їжі, бо від цього залежить кількість вуглеводів. Ось такі наглядові дії асистента дуже полегшать життя мами дитини з цукровим діабетом. Вчитель за це може отримувати доплату від держави, оскільки відповідні кошти вже закладені в бюджет», — ділиться своїми роздумами Тетяна Юр, засновниця ГО «Діа-Бориспіль».
У школі, особливо у молодших класах, у діабетиків дуже часто виникає стан гіпоглікемії, адже діти дуже жваві. Розрахувати наперед спад чи стрибок цукрів батькам абсолютно неможливо, якщо вони не бачать дитину. А вчителі-асистенти можуть допомогти дитині, яка всю перерву, наприклад, пробігала, граючись із однокласниками, запобігти важкому стану гіпоглікемії, нагадавши дитині з’їсти цукерку чи яблуко. Такий ненав’язливий нагляд може багато в чому полегшити життя і дітям, і батькам. За відсутності асистента мама вимушена сидіти в коридорі школи перші 2-3 роки навчання і чатувати свою дитину, щоб у разі необхідності надати їй невідкладну допомогу. А якщо в школі буде працівник, який надасть долікарняну допомогу, батьки зможуть спокійно працювати і заробляти кошти на те, щоб утримувати дітей. Адже цукровий діабет — дуже «дорога» хвороба. Наприклад, лише використання системи моніторингу потребує значних коштів, близько 3 000 грн на місяць. Наразі в Борисполі міська рада виділяє кошти на матеріальну допомогу на закупівлю моніторингу та витратних матеріалів. Така практика діє в Борисполі вже не перший рік, і буде продовжена надалі.

Діабет: життя за своїми  правилами

Діабет: життя за своїми  правилами

Професійні психологи та дієтологи

«У мене четверо дітей, — розповідає Ніна Нестеренко. — Діти захотіли морозива, а доня вже сидить засмучена лише від однієї думки, що потрібно колоти інсулін, рахувати дозу. У дитини вже пішло емоційне перенавантаження. І одразу цукор піднявся, хоча навіть морозива ще не їла. Коли ми починаємо нервувати, цукор піднімається. Ось так влаштований організм. Через це дитині потрібна психологічна підтримка. Перший психолог для дитини — це його мама або тато. Але важливо, щоб і в громадській організації був професійний психолог».
До роботи вже долучили професійного психолога. Вона детально вивчає тему психосоматики цукрового діабету і сама є мамою дитини з цукровим діабетом. Також планується залучити дієтолога та навчати батьків у цьому напрямку. В наш час знайти фахівця такого рівня майже неможливо, адже головний напрямок роботи всіх дієтологів — схуднення. А дієтотерапія при діабеті — це окрема наука. Тому батьки планують навчатися та розвиватися в цьому напрямку самі.
В громадській організації є батьки юристи, які надають юридичну підтримку, є бухгалтери — кожен в міру своїх можливостей надає підтримку. В майбутньому планується долучати і дорослих діабетиків, тому що їм також потрібні й допомога, і спілкування, і підтримка, і надання інформації, яка допоможе їм у житті.
Хвороба не дає послаблень — у дітей та батьків немає ні вихідних, ні свят. Тому кожного дня ніби відбувається бій на ринзі, який можна зіграти лише внічию, адже виграти неможливо. І кожного дня діти-бійці борються з діабетом.
За два роки роботи громадської організації «Діа-Бориспіль» завдяки моніторингу показники рівня глікованого гемоглобіну за рік покращились на 100%. Жоден із бориспільських дітей, які отримували допомогу на придбання моніторингів, не потрапляв до лікарні у важкому стані. Це багато про що говорить.

Карантин вніс свої корективи

«До пандемії ми проводили різні свята, майстер-класи, — розповідає Тетяна Юр. — Така спільна праця об’єднувала дітей. Вони спілкувалися, ділилися один із одним порадами.
Зараз діти спілкуються в телефонному режимі або через інтернет. А от зустріч дітей плануємо одразу після завершення карантину. Хочемо провести майстер-клас по виготовленню ялинкових прикрас. Якщо буде можливість, хотіли б відсвяткувати день народження нашої громадської організації в грудні. У нас дуже багато талановитих дітей: вони і танцюють, і співають, і малюють, і грають на музичних інструментах, навіть концерт готові підготувати. Всі вважають, якщо в тебе дитина-інвалід, то це слабка немічна особа. Ні, це не так. Наші діти талановиті й мають бійцівський дух».
Хвороба не дивиться на статус, на вік, на стать, вона може прийти до будь-кого. Найболючіше чути від дитини питання «А коли я одужаю?». Звісно, є надія, що медицина знайде ліки від діабету. Але поки цього немає, організм дитини повинен бути в тонусі, здоровим, оскільки ускладнень від цукрового діабету є багато.
Багато відомих людей, спортсменів та акторів, мають діабет 1 типу, і дітей це надихає, вони бачать повноцінне життя та набираються сил. Діти виростають, створюють свої сім’ї, адже навіть при такій хворобі варто вміти радіти життю.

Діабет: життя за своїми  правилами

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Календар публікацій
«    Грудень 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031