Бориспiль
C

Головні новини

Ціна тепла під виклики війни


КПТМ «Бориспільтепломережа» відпрацювала опалювальний сезон без збоїв. Про це розповіла «Вістям» директор КПТМ «Бориспільтепломережа» Маріанна Желєзко. Сьогодні на першому плані — питання підготовки до наступної зими.

У квартирах було тепло

Маріанна Желєзко зазначила, що цієї зими вдалося уникнути серйозних аварій. Загалом опалювальний сезон пройшов благополучно. «Я думаю, що у періоди зниження температури повітря людям у оселях було комфортно. Щоправда, після 24 лютого виникали виклики, пов’язані з повітряними тривогами. Доводилося вирішувати питання щодо безпеки обслуговуючого персоналу. Відповідно до правил охорони праці та безпечної експлуатації котелень, котли доводилося зупиняти, бо у випадку потрапляння снаряду у працюючу котельню було б більше ураження, ніж просто від влучання. Населення ставилося до цього з розумінням», — розповідає вона.
Також Маріанна Желєзко звернула увагу на подачу тепла у квітні. Кількість дешевого газу для вироблення тепла розраховувалася на підставі його витрат протягом трьох попередніх років. Були періоди, коли опалювальний сезон завершувався з 1 квітня, тому ліміт дешевого газу на квітень був дуже невеликий. А вартість комерційного газу в 6 разів вища. Тому й було прийнято рішення про завершення опалювального сезону 8 квітня.

Дешевого газу вистачило не тільки населенню

«Для підприємств, які відносяться до категорії «Інші споживачі» (малий і великий бізнес) у тарифі було закладено газ за ціною близько 24 тис. грн за 1000 куб. метрів, — розповідає керівник підприємства. — Ми скоригували температурний графік відпуску тепла, не перегрівали оселі. Цим зменшили витрати газу для населення. Держава дозволила використати зекономлений газ, що коштував 6,5 тис. грн за 1000 куб. метрів на виробництво тепла для інших споживачів. З приводу такого використання зекономленого газу підприємство зверталося ще від початку опалювального сезону, але отримало відповідні роз’яснення тільки на початку лютого. Відповідно, уже в лютому було зроблено перерахунок для «інших споживачів» на весь період подачі тепла. І рахунки в лютому виставлялися з його урахуванням. Для підприємств, які користуються послугами Бориспільтепломережі, це означає, що після перерахунку платити їм довелося тільки так звану абонплату. За подачу самого тепла (де враховується вартість газу) у них виявилася переплата. Тільки у квітні для цієї категорії споживачів використовували газ за повною вартістю, бо в цьому місяці увесь дешевий пішов на обігрів житла».

Зима запитає

За словами Маріанни Желєзко, сьогодні потрібно максимально знайти всі ресурси і підготувати господарство до майбутнього опалювального сезону. На сьогодні проводиться аналіз того, скільки коштів можна витратити на ремонт. Це залежатиме від кількості виробленого тепла та суми, яку можна буде спрямувати із зароблених за нього коштів на закупівлю матеріалів, виконання інвестиційної програми та ремонтних робіт. Уже на сьогодні по інвестиційній програмі вдалося закупити на 2 млн грн попередньо ізольованих труб. Перший трубний завод погодився продати труби і фасонні частини за цінами, які були до 24 лютого. Тож є можливість розпочати роботи.

Критичні точки ще відомі не всі

Відповідаючи на запитання щодо критичних місць, які потребують термінового ремонту, співрозмовниця зазначила, що таких багато. Окрім робіт, запланованих у рамках інвестиційної програми, ще є аварійні ділянки. Масштаб цієї роботи можна буде визначити вже після гідравлічних випробувань, які планується провести найближчим часом.
Одну аварійну ділянку було виявлено відразу після завершення опалювального сезону. Це ділянка трубопроводу довжиною 102 метри на стику вулиць Шевченка, Європейська та провулку Нижній Вал. Під вулицею Шевченка торік трубу переклали, а цієї весни вона потекла під Європейською. Так само «на ладан дише» і труба під Нижнім Валом. Загалом на ремонт усієї аварійної ділянки потрібно 500 тис. грн — це більше 200 метрів труб.

Виживання на межі

Непростими були фінансові виклики, з якими довелося зіткнутися підприємству, адже багатьом людям просто немає чим сплачувати за тепло. З цього приводу керівник підприємства повідомила, що держава розробила графік погашення вартості за спожитий газ, відповідно до якого виплати проводяться у три етапи. Спочатку оплачується газ, використаний для вироблення тепла для інших споживачів, потім населення і близько 30% лишається на третій платіж. Ці етапи передбачають можливість накопичити кошти перед кожним наступним платежем. На сьогодні ще є кошти, які дозволяють триматися на плаву. Але через місяць їх уже не буде, адже сплачувати потрібно не тільки за газ. 2,2 млн грн кожного місяця йде на оплату за розподіл газу. Більше 1 млн грн витрачається щомісяця на електроенергію у період опалювального сезону, плюс кошти за розподіл електроенергії… На сьогодні за газ потрібно сплатити близько 25 млн грн.
Зараз діючий тариф для населення на 20% нижчий від економічно обґрунтованого. Кошти на відшкодування різниці в тарифах у бюджеті передбачені, їх підприємству відшкодовують. А проплата від населення за весь опалювальний сезон складає 39%.

Інвестиційна програма виконуватиметься

«Свої зобов’язання щодо виконання інвестиційної програми ми виконаємо, — наголосила Маріанна Желєзко. — Але в тій частині, яку дозволить кількість виробленого підприємством тепла і рівень проплати населення. На сьогодні ми пішли на те, щоб закупити хоча б мінімальний запас матеріалів, необхідних для ремонту. Відсотків на 80 їх уже закупили. Якісь роботи доведеться відкласти до кращих часів. Зокрема, ми проаналізуємо часи роботи котельних агрегатів у опалювальний період, насосного обладнання. Якщо обладнання використовувалося нетривалий час, але знаходиться в робочому стані, його можна поки не ремонтувати. Відтермінування таких ремонтів не вплине на якість теплопостачання у наступному році».
Також співрозмовниця повідомила, що модернізації потребують близько 40% котелень. У цьому році запланована модернізація двох. У котельні на вул. Момота, 42 (біля ПрАТ «АТАСС Бориспіль») передбачена заміна котельних установок, газового, насосного обладнання, хімводопідготовки. Кардинально зміниться котельня на вул. Завокзальній. Прийнято рішення перенести її на територію житлового масиву у приміщення бойлерної. Це дозволить зменшити витрати на обслуговування самої котельні, зменшаться витати тепла в мережі. Запланована заміна обладнання — зокрема, газового. Модернізація старої котельні обійшлася б щонайменше у 2,5 рази дорожче перенесення на нове місце. Договори на проектування робіт по цих об’єктах були укладені в грудні, і ці роботи проводяться.
Також у планах встановлення утилізаторів (пристроїв, які забиратимуть тепло з димових газів) на котельнях на вул. Київський Шлях, 39 та Нижній Вал. Бориспільтепломережа вивчає можливості підприємств, які можуть виготовити ці утилізатори, щоб вкластися у передбачені кошти.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

 1. 1 5 травня 2022 20:31
  • Не подобається
  • 0
  • Подобається
  цікаво читати та слухати "фантазії" чиновників про "термомодернізацію, які зникають через одне запитання - чому приміщення само "тепломережі" не "термомодефіковане" та "термомодернізоване" а залишилося старим бетонним бункером 30-ти літньої давнини...
  покажіть приклад, покажіть ефективність "термомодернізації" на власному досвіді!
Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: