Бориспiль
C

Головні новини

Виклики посівної-2022: окуповані райони, брак добрив та запчастин, проблеми логістики та людські втрати


Посівна кампанія-2022, без сумніву, найважча в історії незалежної України. Перед аграріями стоїть низка викликів: від логістики та постачання пального до фізичної безпеки своїх працівників, обмежень роботи у вечірній і нічний час доби та польотів дронами чи безпілотними літальними апаратами. Про посівну на полях країни «Вістям» розповів Олексій Агєєв, сервісний інженер компанії «SmartFarming», яка проводить комплексну модернізацію агровиробництва, аналіз, переобладнання сівалок, внесення добрив, обробіток ґрунту, посів та внесення засобів захисту рослин за допомогою сучасних технологій.

Важкий сезон

Через специфіку роботи Олексію Агєєву доводиться бувати у багатьох куточках країни. Не виключенням став і цей сезон, який поставив багато викликів перед аграріями у тяжкий воєнний час.
За словами Олексія, перша проблема, з якою довелося стикнутися під час посівної — брак спеціалістів: частина фахівців пішла до лав ЗСУ або тероборони, а хтось взагалі опинився в окупації. На територіях, де велися бойові дії, посівну або зупиняли, або вона була частково зірвана.
Туди, де посівна все-таки відбулася, потрібно було довезти запчастини, обладнання, насіння, добрива, які за контрактами повинні бути поставлені на початок посівної. В перший місяць війни взагалі не було зрозуміло, чи є сенс діяти, бо ворог міг захопити засіяні поля, не кажучи вже про проблему доставки товарів з-за кордону.
Після закриття повітряного простору виникла необхідність змінити логістичні ланцюги, переорієнтувати поставки через Європу та везти наземним транспортом. Товар зі США доводилося чекати тижнями, тому що всі літаки до Європи були зафрахтовані для військових потреб. Друге не менш складне завдання — як перевезти товар з Європи до України. До черг на кордоні додалися черги з гуманітарною допомогою та черги, спричинені безмитним ввезенням автомобілів.

Виклики посівної-2022:  окуповані райони, брак добрив та запчастин, проблеми логістики та людські втрати

Виклики посівної-2022:  окуповані райони, брак добрив та запчастин, проблеми логістики та людські втрати

Не без втрат

Посівна потребує початку робіт у визначений час та не може чекати. Кожен день надважливий. Тому помітно було, як різні компанії допомагають одна одній, не дивлячись на можливі чвари чи конкуренцію раніше. Почати посівну, засіяти землю — саме це стало першочерговим завданням. У одному з господарств Чернігівської області польові роботи велись на відстані 10-15 км від місця активних бойових дій.
«Жодна війна не обходиться без втрат. Четверо наших працівників поїхали на обліт полів дронами і, повертаючись додому, натрапили на ворожі БТР та були розстріляні. У результаті, один наш 20-річний працівник загинув, — розповідає Олексій Агєєв. — Ще одне фермерське господарство, з яким працюють наші партнери, накрило градами, у результаті чого сівалка, оснащена найсучаснішими технологіями, згоріла. Цьогорічна посівна в Україні — це додаткові виклики щодо багатьох питань».

Електронні технології на варті якості посіву та урожайності

«Варто пам’ятати, що на 70% врожай залежить від якості посіву. На сьогодні посівна кампанія — це високо технологічний процес. Оператор трактора — не просто тракторист чи комбайнер, він вже повинен розумітися в електронних технологіях. Можна взяти будь-яку стару сівалку або сівалку, яка відпрацювала та не відповідає сучасним вимогам, та дообладнати її системою управління та контролю висіву, додати систему внесення добрив, систему дотискання тощо. Таким чином аграрії можуть оновити сівалку та запустити її в роботу, при цьому зекономивши на придбанні нової сівалки, — розповідає Олексій Агєєв. — Особисто я цьогоріч налаштовував роботу понад 15 сівалок. Одна сівалка засіює від 700 до 3000 га, а обладнана сучасними технологіями допомагає отримати на 25-50% більше врожаю».

Сучасна сівалка — це комп’ютеризована система, яка має велику кількість датчиків, один із яких — аналіз ґрунту. Налаштуванням цієї системи займається сервісний інженер. Так, на тракторі встановлюється спеціальна gps-антена, завдяки якій сівалка «розуміє», де вона знаходиться. Роблячи експрес-аналіз у полі, можна виявити норму висіву, наприклад, 75 тис. насінин на гектар. Оскільки насіння потребує добрив, визначається і норма їх внесення.
Після того, як насіння опинилося в землі, його потрібно якісно закрити шаром ґрунту. Якісна посівна кампанія — це запорука хорошого урожаю.

Виклики посівної-2022:  окуповані райони, брак добрив та запчастин, проблеми логістики та людські втрати

Виклики посівної-2022:  окуповані райони, брак добрив та запчастин, проблеми логістики та людські втрати

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: