Бориспiль
C

Головні новини

Пауерліфтинг: досягнення Бориспільщини


Пауерліфтинг:  досягнення Бориспільщини

Юрій Ликов — тренер-викладач відділення пауерліфтингу Бориспільської ДЮСШ, який наразі знаходиться в лавах ЗСУ. Журналіст «Вістей» зустрівся з тренером та його спортсменами-чемпіонами, щоб дізнатися більше про цей вид спорту та буденні секрети досягнення чемпіонства.

Основи пауерліфтингу

Цим видом спорту Юрій Ликов займається все своє свідоме життя. Почав з 15 років. Звісно, життя вносить свої корективи, бувало, що роками не тренувався, а були й дуже інтенсивні заняття. Наразі Юрій Ликов є тренером у ДЮСШ.

Коли вперше прийшов у Бориспільську спортшколу, у ній була лише тренажерна зала, де хтось із хлопців самотужки займався пауерліфтингом. «Про цей вид спорту мені розповів Микола Хіценко. Саме з ним я потрапив на свої перші змагання, — розповідає Юрій Ликов. — Цей вид спорту включає в себе три змагальні вправи: присідання зі штангою, жим лежачи та станова тяга. На змаганнях спортсмену дається три спроби для виконання кожної вправи. Збільшується вага у кожній спробі, а в залік іде сума».

Як у будь-якому виді спорту, тут є нормативи, які знаходяться в Єдиній спортивній класифікації України. Для кожного виду спорту вони різні. Наприклад, у легкій атлетиці норматив вимірюється в секундах або в метрах чи сантиметрах. У пауерліфтингу нормативи в кілограмах. На кожен розряд, починаючи з 3-го юнацького, закінчуючи майстром спорту міжнародного класу, це сума в кілограмах з трьох вправ. Як окрема вправа існує жим лежачи. З нього теж проходять змагання, в тому числі чемпіонати Європи та світу.

Спорт воєнного часу

Для всіх українців цей рік розділено на дві частини: до війни та після її початку. «Кожного року в нас відбуваються відбіркові змагання. Спортивний рік для нас почався чудово. Всі завдання були виконані, спортсмени відібралися, було заплановано багато змагань, у тому числі й за кордоном, — згадує Юрій Ликов. — 20 лютого я приймав участь у змаганнях з жиму лежачі серед ветеранів у Коломиї. Це був зимовий блок відбіркових змагань чемпіонату України на міжнародні змагання. А 24 лютого я повертався додому в потязі, де й застала мене війна. З перших днів я вступив до добровольчого батальйону «Бориспіль 1», вже 25 лютого отримав зброю. Потім разом з іншими хлопцями ми мобілізувалися у ЗСУ».

Для своїх багатьох перспективних спортсменів тренер, як і раніше, розробляє індивідуально план тренувань, але наразі це відбувається дистанційно. Пише план, спортсмени його виконують, скидають тренеру відео, він переглядає та коригує їх тренування. «Коли є можливість, вириваюся до тренажерної зали на заняття. Особисто мені не дуже вдається тренуватися, головне — приділити увагу дітям. Ще в травні цього року я встиг підготувати своїх спортсменів на чемпіонат Європи серед усіх вікових груп. З Борисполя їздили два юнаки в категорії 59 та 74 кг. Зі всіма завданнями хлопці впоралися. Один з них став чемпіоном Європи з пауерліфтингу, другий посів 2 місце», — розповідає Юрій Ликов.

Пауерліфтинг:  досягнення Бориспільщини

• Дмитро Бутенко, Юрій Ликов, Владислав Білоус

Секрети тренерства

На думку Юрія, тренер повинен бути зацікавлений в успіхах своїх вихованців та мати індивідуальний підхід до кожного. «Щоб покращувався результат юних спортсменів, потрібно дотримуватися деяких вимог, — ділиться Юрій Ликов. — По-перше, потрібно, щоб спортсмен опанував техніку. Це такий важкий вид спорту, що якщо робити вправи не технічно або робити їх навмання, як вийде, це може бути шкідливим для здоров’я та призвести до травмування. В кращому випадку, ти відновишся, але можливі різні варіанти.

Щоб спортсмен досягав успіху, тренеру потрібно виявляти його слабкі місця і над ними працювати. Якщо це вправа на присідання або станова тяга, там працюють м’язи спини, сідничні м’язи та біцепс стегна. Якщо у цих трьох м’язах є слабке місце, то «ламається» техніка виконання вправи. Тому потрібно працювати над технікою та над загальною фізичною витривалістю дітей-спортсменів. Якщо учень вже готовий перейти до змагальних вправ, я йому пишу індивідуальний план зайнять. У всіх він різний. План — це мікроцикл, який може складатися з 6-8 тижнів, а максимум — з 12 тижнів. Немає єдиної загальної методики, тому що до кожного потрібен свій підхід. У збірну команду України входять спортсмени, які мають абсолютно різні плани тренувань. Але вони досягають результату і можуть складати конкуренцію на міжнародному рівні. Шаблону немає. Декому вистачає тренуватися тричі на тиждень, хтось тренується чотири-п’ять разів на тиждень. А дехто до цього й двічі на день. Отож, виходить 8 тренувань на тиждень.

Тривалість одного тренування різна. Спочатку потрібна розминка, щоб бути готовим до тренування, потім розтяжка. Після цього має бути поступове збільшення ваги на штанзі, щоб спортсмен розім’явся. Почати з 20 кг, 50 кг і т.д. Після тренування — розкатування на спеціальному валику, щоб було краще відновлення, щоб до м’язів приливала кров і вони були еластичними.

Є у плані тренування і легкий день. Це 60-80 хвилин тренувань. Є важкі тренування, коли йде дуже великий об’єм та інтенсивність. Тому тренування можуть тривати і три години, і довше.

Я можу працювати одночасно з десятьма учнями. Перед тренуванням кожен підходить зі своїм тренувальним зошитом, отримує своє завдання (це стосується тренувань спортсменів-розрядників, а не новачків), далі учні самостійно розминаються. Як тільки спортсмени починають працювати з робочою вагою, вони кличуть мене на два завершальних підходи вправи. Якщо це контрольні підходи (тобто вага, з якою ми будемо починати змагання), я теж контролюю виконання цієї вправи. Це важливий момент, адже якщо спортсмен не справляється технічно з початковою вагою, він отримує нульову оцінку та вибуває зі змагань. А на міжнародних змаганнях це взагалі неприпустимо».

Минулого 2021 року Юрій Ликов підготував трьох майстрів спорту, які на міжнародних змаганнях вибороли срібло на чемпіонаті Європи (юніорки), бронзу на чемпіонаті світу, золото на чемпіонаті Європи з рекордом Європи, срібло на чемпіонаті Європи (юнаки). У 2022 році вихованці вибороли титули: чемпіон України, срібний призер чемпіонату України, чемпіон Європи, срібний призер Європи, чемпіон світу, срібний призер світу та інші.

Валерія Мустафіна

Пауерліфтинг:  досягнення Бориспільщини

Пауерліфтинг:  досягнення Бориспільщини

Разом із тренером до редакції завітали і його найкращі спортсмени. Валерія Мустафіна народилася в місті Лутугине Луганської області. З 2013 року воно окуповане. До школи була дуже активною, але потім дівчинку спіткала хвороба васкуліт. Це захворювання, при якому запалення стінки кровоносних судин спричиняє її пошкодження, що може призводити до кровотечі та обмеження кровотоку, і, як наслідок, до ішемії та некрозу тканин, які живились ураженими судинами. Якщо коротко, це хвороба, при якій всі судини під шкірою лопаються. Спортом ця хвороба не заважає займатися — навпаки, через заняття спортом судини стають ще міцнішими.
«Я займалася бальними танцями, гімнастикою, але після хвороби припинила. В 1 класі батьки віддали мене до музичної школи, — пригадує Валерія. — В школі я була відмінницею. В 2014 році з родиною приїхали в Полтаву у зв’язку з військовими діями. Там продовжила займатися в музичній школі, а також в спортшколі займалася волейболом».
У 2017 році родина дівчини переїхала до Борисполя. Наразі Валерія Мустафіна навчається на 2 курсі Національного університету біоресурсів та природокористування на юридичному факультеті.
Дівчині 18 років. Валерія, як і інші дівчата-спортсменки тренера Юрія Ликова, ламає всі стереотипи про зовнішність спортсменок з цього виду спорту. Це невисока, худенька, мила, тендітна, добра дівчинка, яка займається силовим видом спорту.
«Ніколи не думала, що буду займатися силовим видом спорту. Вісім років до цього я грала на фортепіано, — розповідає Валерія Мустафіна. — Ходила до музичної школи. Але у 8 класі нас повели до музею асоціації АТО, де зустріла мого тренера, він помітив мене та мою однокласницю та запропонував відвідати заняття. Тоді ми не прийшли на тренування, проте через півтора місяці я якось бігала на стадіоні, а тренер виходив із тренажерної зали, й знову мене запросив. Я зайшла, подивилася. Ми провели декілька тестів. Так розпочалися мої тренування. Перші три тижні була загальна фізкультура, невелика вага, вправи з гантелями, пустою штангою, вправи на витривалість. А поступово вже почалося додавання ваги на штанзі та додавання кількості вправ».

Пауерліфтинг:  досягнення Бориспільщини

За словами Валерії, головне у цьому спорті — витримка. Потрібно не зупинятися, якщо щось не виходить. Адже приходить час, коли на якомусь етапі результат зупиняється і не вдосконалюється.

«Моя вага тіла становить 47 кг, а найкращі мої кілограми на штанзі, яку я підіймаю — 92 кг у присіді, 62 кг в жимі лежачи та 140 кг у становій тязі. До речі, це рекорд Європи, — розповідає юна спортсменка. — Зараз я не можу жити без спорту. Звісно, бувають один-два дні без тренувань, але тоді таке враження, що ти рік не займався, і знову хочеться до зали.

Наприклад, коли нещодавно я присіла особистий рекорд, були неймовірні відчуття радості та щастя. Ти встаєш, тобі начебто так тяжко, спочатку вважаєш, що нічого не вийде, але коли починаєш вставати і приходить розуміння, що у тебе виходить, то просто починаєш сміятися від щастя. Оці лічені секунди, коли ще й не зробив, але вже розумієш, що перейшов рубікон, і в тебе все вийде, приносять найбільшу насолоду. Звичайно, під час виконання вправи потрібно докласти дуже багато зусиль, потрібно перетерпіти, без витримки ніяк, але воно того варте».

В минулому році Валерія стала чемпіонкою Європи серед дівчат з рекордом в Європі в становій тязі (це одна з трьох тренувальних вправ). При власній вазі менше 47 кг вона виконала вправу з вагою 140 кг. Валерія тренується вже п’ятий рік і ось має такі вражаючі результати: 2019 рік — чемпіонат світу по жиму в Японії — посіла 2 місце. 2019 рік – чемпіонат світу з класичного пауерліфтингу — 3 місце. 2019 рік — чемпіонат України — чемпіонка України. В 2020 році виконала кандидата у майстри спорту. В 2021 році — чемпіонат Європи з класичного пауерліфтингу — чемпіонка Європи, встановила рекорд Європи у становій тязі та виконала норматив майстра спорту України.

Аніта Слободян

Пауерліфтинг:  досягнення Бориспільщини

21-річна Аніта Слободян — красива, висока, струнка, усміхнена, впевнена в собі дівчина модельної зовнішності. Вона ламає всі стереотипи щодо того, як насправді виглядає сучасна дівчина, яка займається силовим видом спорту та перемагає на міжнародних змаганнях.

Зовнішність оманлива, справжній стержень усередині, він і дозволяє займатися ось таким видом спорту — так вважає Аніта. «Не так важко займатися спортом, як регулювати своє харчування, як контролювати себе в якихось обмеженнях. Адже якщо є мета, ти маєш її досягати, — розповідає Аніта Слободян. — Спочатку я не тренувалася, а просто проводила вільний час у спортзалі. Потім у 15 років батьки заборонили мені займатися цим видом спорту. Вважали, що він не для дівчат. Тому два наступні роки я взагалі не тренувалася. Лише в 17 років відновила тренування таємно від батьків. Через рік, коли мені виповнилося 18 років, я повідомила їм про свої заняття та рішення серйозно займатися цим спортом».

Зараз Аніта професійно займається пауерліфтингом. Тренується 4 рази на тиждень. «Все залежить від плану тренувань, який складено тренером, — розповідає дівчина. — Був план і на 5, і на 6 днів на тиждень, але то дуже важко. Зараз, навіть якщо я не відвідую тренажерний зал, у дні відпочинку вдома я обов’язково приділяю час спорту, роблю розтяжку, руханку — тіло потребує та просить хоч мінімальних навантажень, щоб бути у тонусі.

Це вже для мене не просто спорт, а спосіб життя. Я завжди із задоволенням тренуюсь, це для мене кайф. Немає такого, що я не хочу тренуватися чи силоміць себе заставляю. Спорт — важлива та улюблена часточка мого життя».

У спорті Аніті завжди хочеться більше, швидше, краще. Але тренер — об’єктивна людина. Йому доводиться дещо зупиняти дівчину, щоб не було травм через поспіх.

Пауерліфтинг:  досягнення Бориспільщини

Майстер спорту України, призерка чемпіонатів Європи, призерка чемпіонату світу, чемпіонка України, абсолютна чемпіонка серед юніорок. Ось неповний перелік перемог Аніти Слободян. Її вагова категорія до 63 кг. Якщо говорити про без екіпірувальні показники, то нещодавно дівчина присіла з вагою 140 кг, результат у жимі — 90 кг, у тязі — 150 кг три по три. Це класичний пауерліфтинг. Значно вищі результати зі спеціальним екіпіруванням.
Щоб досягти таких результатів, потрібно мати бажання, бути дисциплінованим та дотримуватися режиму харчування, вважає Аніта.

«У нас тісна взаємодія з батьками дітей, адже від них залежить режим харчування юного спортсмена», — ділиться Юрій Ликов.

Аніта навчається у Національному медичному університеті ім. О. Богомольця на 5 курсі. Дівчина майбутній хірург. Хірургом вирішила стати після того, як почалося повномасштабне вторгнення. «Я деякий час працювала в госпіталі медсестрою, волонтером. Адже почалося дистанційне навчання, — розповідає Аніта. — І одного разу мені дозволили бути присутньою на операції і навіть асистувати, обробляти рану. З того часу я зрозуміла, що хочу бути лише хірургом.

Пауерліфтинг:  досягнення Бориспільщини

Проте де б я не була, ким би я не була, яку б професію я не обрала, все одно спорт буде залишатися у моєму житті, навіть якщо і не професійно. Тому що я кайфую від спорту, отримую від нього неймовірне задоволення. А ще я хочу побажати всім дітям терпіння, аби досягати результатів у спорті. Вода камінь точить. Якщо щось не виходить, все одно потрібно продовжувати наполегливо тренуватися».

Дмитро Бутенко

17-річний Дмитро проживає у Воронькові. Він студент 1 курсу Національного університету фізичного виховання та спорту.
«З цим учнем ми зустрілися випадково, — розповідає Юрій Ликов. — Я помітив його у тренера з боксу Миколи Степаненка. Його вихованці бігали крос на стадіоні. Порадився з його тренером і вирішив запросити його на заняття з пауерліфтингу. Тоді хлопцю було 14 років. А через рік він вже виконав норматив кандидата у майстри спорту. Це дуже потужний та швидкий результат. При тому, що в нього було багато технічних помилок, а над деякими ми й досі працюємо, він на відкритому чемпіонаті міста Києва виконав норматив».

Пауерліфтинг:  досягнення Бориспільщини

Минув ще один рік. На чемпіонаті України Дмитро наробив помилок та заробив нульову оцінку, яка не дозволяє приймати участь у змаганнях. Але так склалися обставини, що він все-таки потрапив у збірну країни, оскільки мав високий рейтинг на чемпіонаті Європи, а в збірній команді були ще місця. І він не підвів. Лише на кілька кілограмів Дмитро Бутенко поступився чемпіону Європи та виборов законне срібло і виконав норматив майстра спорту. До того ж, встановив рекорд України з присідання — 175 кг при власній вазі 59 кг. Дмитро змагався у категорії юнаків до 18 років.

В 2022 році на чемпіонаті України Дмитро мав дуже гарний виступ. Був відібраний на чемпіонат Європи та чемпіонат світу. Відповідно, став і чемпіоном Європи, і чемпіоном світу.

Владислав Білоус

Владислав — учень 11 класу ЗОШ №7. Проживає в Нестерівці. Офіційно 12 років — це вік, з якого можна брати дітей на заняття до секції пауерліфтингу. Але бувають і виключення. Наприклад, Влад Білоус, якого привела на заняття старша сестра, яка вже тренувалася. Йому на той час було 11 років.

Звісно, він не займався тоді професійно, просто для дитини це була активна фізкультура. Проте Юрій Ликов одразу помітив у ньому потенціал і запевнив хлопця, що через 5 років він поїде на чемпіонат світу. Так і сталося. В 2022 році Влад потрапив на чемпіонат світу, де виборов заслужене 2 місце. На чемпіонаті світу він виступив достойно.

У грудні 2022 року має відбутися чемпіонат Європи з класичного пауерліфтингу в Польщі. Тож бажаємо всім юним спортсменам Юрія Ликова перемог та нових рекордів.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Читають Обговорюють
Календар публікацій
«    Грудень 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031