Бориспiль
C

Головні новини

Земля на винос


Земля на винос

Впродовж 15 років питання мораторію на продаж земель сільгосппризначення залишається одним з найгостріших в Україні, яка володіє третиною світових чорноземів.

Земля — це практично останній величезний актив національного значення, який ще не встигли знищити і розікрасти. Тож боротьба за цей ласий шматок останнім часом вкрай серйозна. Заборона на продаж діє до 1 січня 2018 року. Але цілком ймовірно, що мораторій далі не протримається. Що чекає на українців, якщо це станеться? Тут думки експертів кардинально розділилися.

Аргументи «за»
Після того, як Україна здобула незалежність, держава передала понад 20 млн гектарів колишньої колгоспної землі в приватну власність сільським жителям.
У 2002 році була введена заборона на продаж землі. Заборона вважалася тимчасовою, однак термін мораторію кілька разів продовжували. В умовах мораторію залишається опція здачі землі в оренду.
І прихильники, і противники зняття мораторію мають рацію. Питання полягає в іншому: наскільки аргументи кожної зі сторін є обгрунтованими і, головне, перспективними для розвитку України як сильної, успішної, незалежної держави.

Прихильники скасування мораторію аргументують свою позицію тим, що зараз в Україні одна з найнижчих цін на землю в Європі. Однак, вважають вони, після відкриття ринку ціна на землю буде зростати, тому що тільки вільний ринок дозволить встановити справедливі ринкові ціни на землю. Нікого з сільських жителів не змусять продати свої паї, у них і надалі буде опція здачі землі в оренду. Однак ринок, в результаті балансу попиту і пропозиції, відреагує зростанням ставок.

Крім того, мораторій містить суттєві недоліки для власників сільськогосподарських земель: ділянки не можна продати, купити і обміняти, порушується право власності нащадків на землю. Також отримати кредит під заставу землі спадкоємець не має права. Єдина можливість отримувати прибуток — здавати землю в оренду.
Прихильники скасування мораторію також впевнені: побоювання, що землю скуплять іноземці та будуть нещадно експлуатувати її, необґрунтовані. Навпаки, кожен власник буде оптимізувати виробництво. Ринок землі приверне масові інвестиції в країну.

Аргументи «проти»
Головне питання: кому вигідно зняття мораторію саме зараз, в умовах таких низьких цін на землю. Для чиновників або для селян? З огляду на катастрофічно низький рівень життя українців у селах зовсім не складно буде переконати їх продати свої земельні ділянки задешево. Тут можна згадати приватизацію 90-х, коли українські підприємства приватизувала за безцінь певна група осіб, яка і утворила нинішній клас олігархів. Цілком ймовірно, що аналогічна ситуація станеться і з ринком землі, адже ціни на неї навмисно зробили мінімальними. У нинішніх українських реаліях (корупції, бюрократії, відсутності належного правового захисту) скасовувати мораторій на землю небезпечно. В Україні спочатку повинні бути створені умови для прозорої приватизації землі, і тільки потім можна говорити про зняття мораторію.

Крім того, і це найголовніше, — продаж землі іноземцям загрожує тим, що українці будуть жити на чужій землі. Якщо ми її продамо, то вже не зможемо повернути. Наприклад, під виглядом землі для сільського господарства будуть продавати ліс або надра. Скасування мораторію — це загроза національній безпеці України. Приватизація землі, портів і енергетичного сектора — питання стратегічної безпеки. Подібне сталося в Аргентині, яка скасувала мораторій на землю, в результаті чого землю скупили міжнародні корпорації за копійки. Рівень виробництва продовольства в країні через передачу орних земель іноземцям значно знизився, а інтенсивні способи землеробства нових господарів завдали величезної шкоди екології і зіпсували грунт.
Земля — цінний фонд, засіб виробництва. Зараз вигідніше продавати готову продукцію, ніж сам засіб виробництва.
Тому деякі експерти вважають, що, з точки зору економічних реалій, час для зняття мораторію обрано зарано.

• Поточний стан: мораторій на продаж землі.
• Площа землі сільгосппризначення: 42 млн га.
• Площа чорноземів: 28 млн га (одна з найбільших у світі)
• Щорічно в Україні обробляється 32 млн га землі. Для порівняння, у Польщі — 14 млн га, у Німеччині — 12 млн га, Румунії — 9 млн га.
• Прогнозована вартість гектара землі в Україні — $ 1100.
• В Україні 14 агрохолдингів сукупно орендують 3,32 млн га землі (10%).


ДВІ ТОЧКИ ЗОРУ: ЕКОНОМІСТА І ФЕРМЕРА-ПРАКТИКА
Земля на винос

Андрій НОВАК, голова Комітету економістів України:
— «За» чи «проти» — розглядати ринок землі лише у чорно-білих кольорах не можна. Ми перейшли до ринкових відносин, тож вони мають бути в усіх сферах. Чи потрібен ринок земли? Потрібен. Втім, якщо ми зробимо його так, як в Україні робили приватизацію, я проти. А якщо так, як це робили країни Західної Європи, то я «за». Тобто я за цивілізований ринок землі. По-перше, потрібно чітко окреслити максимальну площу земель, які мають бути в обігу. Наприклад, у США лише 20% земель сільгосппризначення є у вільному обігу. Тобто ми повинні встановити якусь межу. Все, що виходить за неї, не продається. По-друге, встановити максимальну кількість землі, яку може купити одна особа.

Крім того, ринок землі — це не лише цивілізована купівля. Це й цивілізована оренда. Зараз ми маємо повний диктат агрохолдингів. Той, хто має пай, не повинен отримувати за це копійки. Держава має сформувати адекватну стартову ціну. Перепони аграрному сектору, в основному, полягають у незрозумілій кредитній політиці та офшорних схемах.

Зараз усе частіше лунає інформація, що в світі не вистачає продуктів харчування. Ми можемо замінити енергоносії сонячними батареями, енергією вітра тощо. Але на сьогодні ми не можемо замінити їжу. І зараз Україна завдяки аграрному сектору має унікальну можливість вийти на світовий ринок, вивести економіку з тіні на світло. Але щоб ухвалити правильний і справедливий закон, не повинно бути підки­лимних ігор, голосування вночі, коли депутати навіть не бачили, за що голосують. Земельне питання повинно бути в Україні максимально відкритим і прозорим. Можливо, ключові питання потрібно винести на всеукраїнський референдум.

Земля на винос

Валерій МАРТИШКО, депутат Бориспільської міської ради:
— Я фермер, ми обробляємо з братом 1400 га землі. Вирощуємо різні культури, крім того, маємо 1200 голів свиней. Годуємо їх тим, що виростили самі.
Дивіться, яка зараз ситуація. Державна оцінка землі на Бориспільщині — від 25 до 32 тис. грн за га. Середній пай у селян — 3 — 3,5 га. Якщо порахувати, то при продажу свого паю родина одержить, у середньому, 70 тис. грн. А ще ж треба сплатити податки державі — 20%. У результаті сільська родина отримає на руки за пай близько 50-60 тис. грн. Проте сьогодні третина населення готова продати землю по 20 тис. грн. Причини різні. В селі чимало людей похилого віку, які отримують жебрацьку пенсію, є люди, які давно мешкають у місті і не хочуть обробляти землю. Я вас запевняю: якщо завтра біля сільської ради опиниться авто з купою грошей, кількість людей, які охоче продадуть землю, ще збільшиться. Але в мене питання: які проблеми вони вирішать, продавши землю за таку ціну?
Тепер що стосується фермера. Купити один гектар землі — 25 тис. грн, 100 га — 2,5 млн. Де ми візьмемо ці гроші? Нам кажуть: банки дадуть. Зараз банки дають кредит під 30%. Ми потрапляємо в кабалу. Неурожайний рік — і у нас забирають землю, майно, техніку. Отже, ми купити зараз землю не можемо, тим паче, що всі гроші — в обігу.
Ось і виходить, що пересічним громадянам продати землю — дешево, а купити — дорого. Вигідно це лише ділкам, які скуплять землю, а потім продадуть полякам, китайцям, американцям, піднявши ціну.
71% території України — землі сільгосппризначення.Тобто, ми продамо територію України. Навіщо наші воїни гинуть на Сході, захищаючи нашу землю? Одна з новин: хлопці під Авдіївкою вибили сепаратистів і зайняли 400 м нашої землі. Загинуло 2 воїни. За 400 метрів української землі! А ми зараз говоримо про те, щоб продати дві третини території невідомо кому.
Тепер що стосується виплати за паї. Ділки зараз практично в кожну поштову скриньку кидають газету «Земельна реформа». Там пишуть, що орендна плата за один га землі становить 1000 — 1200 грн. Це неправда, зараз уже 3 тис. грн нараховується орендної плати. За 8 — 9 років оренди ми фактично викуповуємо у людей землю, а вона їм залишається.

Що ж таким чином буде рости і розвиватися? Дайте нам, фермерам, низьковідсотковий кредит на 20-30 років, щоб ми могли купити землю. Ми будемо працювати, обробляти її, купимо кращу техніку, налагодимо переробку сільгосппродукції, як це робиться у цивілізованих країнах.
Крім того, є сільські громади. Хай держава надасть громаді кредит на купівлю землі. Сільська рада, беручи кредит у держави, викуповує цю землю у людей і потім повертає кредит, здючи землю в оренду фермерам.
У нинішній економічній ситуації продаж землі — це злочин. Хай буде ринок землі. Але в цьому процесі повинні брати участь сільські громади. Земля повинна залишитися там, де люди на ній мешкають і працюють.
Це питання має вирішуватися цивілізовано. Адже історія доводить, що коли в селянина забирають землю, все у країні стає неконтрольованим.

Наталія ДОЛИНА

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: