Бориспiль
C

Головні новини

Чи такі страшні змії на Київщині?


Чи такі страшні змії на Київщині?

Продовжуємо вивчати таку відому і одночасно невідому нам природу разом із вченим-орнітологом Ігорем Землянських. Ми ділимо нашу планету із багатьма тваринами і чомусь упевнені, що знаємо про них усе. Але чи це дійсно так? От що, наприклад, ви знаєте про змій? Що вони гидкі і небезпечні істоти? Ви в цьому впевнені?
Чи такі страшні змії на Київщині?

Змоделюймо ситуацію: ви відпочиваєте на природі і раптом бачите змію. Якими будуть ваші дії? На жаль, більшість захоче вбити плазуна.

— Ігоре, чому так трапляється?
— Це неосвіченість, адже змії овіяні забобонами найбільше. Чого тільки не доводиться про них почути. І про гібриди вужа з гадюкою (уявіть гібрид кота з собакою), і про змію, що падає на людину з дерева, і про таку, що ударом хвоста збиває людину з ніг. Скажу: переконати людей у протилежному важко.

— Що формує негативний образ плазунів?
— Причин декілька. Тут і релігійні моменти, і вплив ЗМІ, і низький рівень освіти. Це підтримує панічний страх і огиду, і повне несприйняття цих насправді цікавих тварин.

— Які види змій мешкають у нашій місцевості?
— Їх небагато. Три види: гадюка звичайна, вуж звичайний, мідянка.
Чи такі страшні змії на Київщині?

• Гадюка звичайна середніх розмірів, не більше 80 см. Має товсте тіло, короткий хвіст, а головне — неначе трикутну голову на помітно тоншій шиї. Очі червонясті, зіниці вертикальні, неначе у кота. Колір від чорного до світло-сірого. Молоді нерідко коричневі і навіть руді. Головна прикмета — смуга зі з’єднаних квадратів уздовж спини. Харчується дрібними гризунами, рідше земноводними і пташенятами. Гадюка орієнтована на теплокровну здобич. Цей вид плазунів розповсюджений нерівномірно, такими собі осередками, а у інших місцях не живе зовсім. Ландшафт місцевості їй майже неважливий. Це може бути ліс, болото, берег ріки. Цікавий метод розмноження: яйцеживородіння, тобто під час процесу народження оболонки яєць лопаються в анусі і гадюченята відразу з’являються на світ. Малюки спочатку полюють на дрібних комах. Тобто після народження самка залишає своїх дитинчат. Це стосується усіх плазунів.
Чи такі страшні змії на Київщині?

• Вуж звичайний має струнке тіло довжиною до 150 см. «Шия» непомітна, очі світлі, зіниці круглі. Забарвлення теж мінливе, найчастіше сірих відтінків, бувають маленькі чорні крапки. Зате черевце яскраве: поперечні чорні і світлі смужки. Усі знають про головну ознаку вужа — жовті «вушка». Інколи вони яскраво-помаранчеві, іноді світло-жовті, а також зрідка їх немає, це варто пам’ятати! Харчується земноводними: жабами і ропухами. Тому живе найчастіше біля води. Розмножується відкладанням яєць у теплих захищених вологих місцях, куди можуть «нестися» багато самок, адже таких місць досить мало. Кладка інкубується певний час, і з’являються крихітні вужики.
Чи такі страшні змії на Київщині?

• Мідянка — справжня красуня. Це невеличка змійка, формою схожа на вужа. Назву отримала недаремно. Основний колір — яскраво-мідний. На спині два рядки, неначе пунктиром, темних цяток.
Харчується, в основному, ящірками. Оселяється на спекотних схилах, сухих узліссях та кам’янистих місцях. Розмножується подібно до вужа. Занесена до Червоної книги України, є великою рідкістю.

— То які з них отруйні?
— Смертельно отруйних у нас немає. Отруйна лише гадюка. Та сила її отрути перебільшується. Навіть без надання меддопомоги майже завжди людина одужує. Рідкісні випадки смерті бувають лише через хворе серце чи ослаблений організм. Звичайно, небезпечні укуси для маленьких дітей. Однак у будь-якому випадку звертатися до лікарів потрібно. Народним лікуванням, як от відсмоктування чи припалювання, займатися не слід. У місцевостях, де живуть дійсно смертельно небезпечні змії, у медзакладах є спеціальна сироватка для лікування.

— Серед людей побутує думка, що мідянка отруйна, це правда?
— Запевняю, це не так! Дійсно, захищаючись, вона може вкусити, але токсичності вистачає лише, щоб приглушити ящірку. Це правда. Усім раджу читати лише наукову літературу, а не вигадки та фантазії діячів Інтернету.

— Чи правда, що на християнське свято Воздвиження змії «вкладаються» спати і через це особливо небезпечні?
— Чергова нісенітниця! Будь-якого осіннього дня можна зустріти скупчення плазунів у певних місцях. Якщо зустріли саме на Воздвиження — це збіг обставин.

— Зимуючи, змії впадають у сплячку?
— Вони впадають в анабіоз, перед цим накопичивши жир для зимівлі. А зимують у заглиблених сховищах: залишених норах, нішах, під пеньком тощо.

— Які вороги змій, окрім людини?
— Деякі птахи, такі як крук, ворона, мартини та інші. Серед ссавців їжаки, єнотоподібний собака, лисиця тощо. Не варто боятися і негативно ставитися до змій. Вони не менш повноправні жителі нашої планети, ніж ми із вами!

УКРАЇНСЬКИЙ ТОТЕМ АБО ХАТНІЙ ДУХ
Прихильно в народі ставились до близьких родичів змій — вужів. Їх вважали охоронцями хатнього добра та затишку, а ті місця, де плодяться вужі, вважались особливо придатними для примноження багатства. Відомі випадки, коли господині спеціально ставили для вужів тарілки зі щойно здоєним молоком. Казали, що та корова, чиє молоко ссе вуж, матиме особливо багато молока. Вбити хатнього вужа вважалося тяжким гріхом. «Дехто говорить, що вуж цей — з руку завтовшки і куций, мов обрубаний, як колода, з великою круглою головою, подібною до дитячої. Живе він надворі, коли ссе корову, то обвивається навколо однієї з її ніг. Якщо таку вподобану вужем корову продати, то за нею іде й вуж, свиснувши при цьому так голосно, що ті, хто чув цей свист, неодмінно оглухнуть».

Є низка вишиваних та писанкових орнаментів, що в той чи інший спосіб пов’язані із вужами, і всі вони мають позитивну семантику. Вважали, що вужі допомагають хліборобам вимолювати дощ.

В українських народних казках та легендах зустрічається мотив шлюбу дівчини із вужем («Зозуля і соловейко», «Ластівка й зозуля», «Зозуля, ластівка та соловейко»). Проте родина дівчини не може стерпіти цього (змій належить підземному світу, світу померлих і тому не може стати частиною світу живих) і стає причиною останньої метаморфози молодої пари, яка перетворюється на птахів.

Наведені факти про уявлення наших предків щодо вужів наводять на думку, що, цілком можливо, в образі вужа вшановували хатніх духів чи духів предків. Аргументом на користь цієї теорії може слугувати зображення зміїв та вужів між корінням родового (Світового, Рай-) дерева, тобто там, куди пішли предки, на українських рушниках та писанках. Окрім того, широко відома оберегова функція орнаменту на українських народних сорочках. І знову ж таки — саме там, між солярних знаків, між знаків достатку та тварин-тотемів, зустрічаємо зображення змії!


Дарина ЧЕРПАК

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: