Бориспiль
C

Головні новини

Стипендії у 2017 році: батьки і студенти — гудять, викладачі — хвалять


Стипендії у 2017 році: батьки і студенти — гудять,  викладачі — хвалять
В Україні День студента святкують двічі: напередодні сесії — 17 жовтня, та після її закінчення — 25 січня. Проте, чи є на які фінанси святкувати цей свій статус сьогоднішньому студентству, з’ясовувала кореспондент газети «Вістей».

Після того, як Кабмін України затвердив мінімалку студентам у розмірі 1100 гривень і з’ясувалося, що стипендію насправді отримуватимуть не всі студенти з усередненою четвіркою за сесію, як це було донині, а лише ті, що посіли найвищі місця в рейтингу, складеному вишами, українське студентство накрила масова печаль.
Так, якщо раніше стипендії отримували 75% студентів, то наразі щасливчиками стали лише 40-45%. На сайті МОН та у соцмережах студенти−хорошисти, яких раптом відсіяли, залишали гнівні відгуки, а також приходили на прес-конференції, аби домогтись хоч якоїсь справедливості. Адже у тих вишах, де сесії пройшли іще в грудні, без стипендії подекуди лишились навіть круглі відмінники, бо на місцях чомусь вирішили, що для стипендії тепер будуть враховувати не тільки бали за іспити, а й за заліки, а також наукову, громадську діяльність і спортивні успіхи тощо. Тим часом студенти, які здали зимову сесію лише щойно, навіть не знають, на що сподіватися...
— У Черкаському державному технологічному університеті, де навчається донька, викладачі спеціально завалювали студентів, аби ті не отримали стипендію, — коментує Марина Лапань (ім’я і прізвище змінено). — Вони не дають скласти іспити по кілька разів навіть тим студентам, хто дуже добре навчається. А от ті, хто платить, все складають з першого разу. Узагалі, стипендія сьогодні — велика рідкість.

Проте самі викладачі заперечують, що вони зумисно придираються, а кажуть, що нинішні студенти просто не хочуть вчитися, бо ходять у ВНЗ вряди-годи лише для того, аби в кінці отримати «корочку», і насправді реальних знань у їхніх головах катма.

— У нас засновано стипендіальну комісію (там 50% керівництва, інші — студенти), яка і вирішує, як начисляти стипендію фактично поіменно. Цьогорічна нова система, в якій окремо враховуються бали за спецпредмети, загальноосвітні дисципліни, пропуски та діяльність у громадському житті, вже проявила себе, — коментує викладач Коледжу культури і мистецтв, що в Києві, Ілля Рибалко. — Моїм студентам, а це першокурсники, стипендія врізалась, бо ті не вийшли на середній бал. Узагалі, тепер оцінки за спеціальні предмети мають більший вплив на стипендію, ніж за загальноосвітні, і, вважаю, це правильно, бо раніше, наприклад, викладач з фізкультури міг прямо вплинути на те, чи отримуватиме студент-математик чи студент-журналіст стипендію, а це ж було смішно... Як я розумію, хоча кількість стипендій значно скоротиться, її сума збільшиться. Як сказали студенти, підвищена має бути навіть десь до 2500 гривень...

Які б то не були часи, але студенти рідко коли жили тільки на власну стипендію. Сьогодні, як зазначає соціолог Ірина Бекешкіна, всього 11% студентів живуть виключно на неї. Усім іншим, зрозуміло, або допомагають батьки, або ті, аби мати більшу суму на прожиття, самі йдуть підпрацьовувати. З іншого боку, а коли ж тоді вчитися, аби мати хороші оцінки в результаті? Головно чи не весь професорсько-викладацький склад у різних альма-матер кажуть, що нинішнє студентство у своїх реаліях само себе і ріже, бо їм складно... усюди добре встигати.

Тим часом у багатьох країнах світу студенти нормально працюють, навчаються і навіть роблять стартапи, хизуючись перед своїми колегами і «заробітками» на власних знаннях. Так, наприклад, з середнім балом не нижче 70% від максимуму у Польщі студенти отримують 800 злотих на місяць (5220 гривень), а у Німеччині близько 700 євро (20300 гривень). Щоправда, є тут один нюанс, усі ці виплати не за рахунок скарбниці, кошти на це ідуть з благодійних фодів, політпартій, профспілок чи підприємств тощо.

Зоряна МУСІЄНКО

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: