Бориспiль
C

Головні новини

Зміни в податковому законодавстві в період карантинних обмежень


Зупинка економічної активності в період запровадження карантину вже впливає як на окремі бізнеси, так і на економіку в цілому, що в перспективі може відбитися і на добробуті населення. Для зменшення негативного впливу, уряд приймає ряд рішень з урахуванням довгострокових економічних наслідків.  

Так, 30 березня 2020 року Верховна Рада України прийняла в цілому Закон № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» .

Звільнення від сплати ПДВ

На період дії карантину, ввезення на територію України та постачання на території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

Перелік таких товарів визначається Кабінетом Міністрів України.

Звільнення застосовується до операцій, здійснених починаючи з 17 березня 2020 року. При цьому, положення Податкового кодексу України(ПКУ) щодо нарахування «компенсуючих» ПДВ-зобов'язань та пропорційного віднесення сум до ПДВ кредиту до таких операцій не застосовуватимуться.

Також на період, що закінчується останнім числом місяця, в якому завершується дія карантину, запровадженого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби, вищезазначені операції, а також операції з безоплатного постачання товарів/послуг, що здійснені громадськими об'єднаннями та/або благодійними організаціями, не включаються такими громадськими об'єднаннями або благодійними організаціями при обрахунку загальної суми ПДВ-оподатковуваних операцій, при досягненні якої такі суб'єкти зобов'язані зареєструватись платниками ПДВ.

Справляння податку на прибуток підприємств

Платників податків на прибуток звільнено від застосування податкових різниць, передбачених п. 140.5.9 ПКУ (обмеження щодо віднесення до складу витрат понад 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року) щодо коштів (вартості лікарських засобів), які добровільно ними перераховані (передані) для надання медичної допомоги хворим на коронавірус.

Закладам охорони здоров'я державної та комунальної власності, а також особі, уповноваженій на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я, надано право зменшувати об'єкт оподаткування на суму доходів, внаслідок отримання ними коштів або товарів: лікарських засобів, добровільно переданих юридичними та/або фізичними особами протягом дії карантину.

Надано право особі, уповноваженій на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я, безоплатно постачати належні їй товари (лікарські засоби, медичні вироби та/або медичне обладнання), необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19).

Особливості справляння акцизного податку та екологічного податку

Тимчасово спрощено порядок виробництва дезінфекційних засобів, зокрема, надано державним підприємствам, які є виробниками спирту етилового, право використовувати вироблений ними спирт для виробництва дезінфекційних засобів без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників спирту, за умови обладнання місць відпуску дезінфекційних засобів засобами обліку виробленої продукції та участі представників контролюючий органів у контролі за дотриманням умов денатурації спирту.

Також до 15 серпня 2020 року включно, продовжено терміни погашення податкових векселів, виданих виробниками або імпортерами палива для реактивних двигунів та/або бензинів авіаційних, які припадають на період з 1 березня по 31 травня 2020 року.

Для спирту етилового, який використовується для виробництва дезінфекційних засобів, до 31 травня 2020 року акцизний податок встановлено за ставкою 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту.

Перевірки, санкції, скарги

Установлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня по 31 травня 2020 року, крім документальних позапланових перевірок за заявами про відшкодування з бюджету податок на додану вартість та фактичних перевірок, в частині порушення вимог законодавства в частині обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Також встановлено правило, що камеральна перевірка податкової декларації (крім податкової декларації з податку на додану вартість) за звітні (податкові) періоди березень - травень 2020 року, або уточнюючих розрахунків (крім уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість), що були подані платниками податків протягом березня-травня 2020 року, може бути проведена лише протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Уточнено норму про звільнення від штрафів протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року за порушення податкового законодавства, запроваджену Законом № 533 від 17.03.2020 р. Зокрема, передбачено можливість притягнення до відповідальності за порушення правил обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, цільового використання пального, спирту етилового платниками податків та обладнання акцизних складів.

Крім того, на період по 31 травня 2020 року включно, зупинено перебіг строків процедури адміністративного оскарження, щодо скарг платників податків (крім скарг щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість), що надійшли (надійдуть) до 31 травня 2020 року та/або які не розглянуті станом на 18 березня 2020 року. З 1 червня 2020 року перебіг строків, які зупинялися, продовжується з урахуванням часу, що минув до такого зупинення.

 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: