Бориспiль
C

Головні новини

Євгеній Черенок про особливості національного тестування на COVID-19


В Україні дозволили проводити планові операції після тестування на коронавірус. Те ж стосується процедури хіміотерапії, гемодіалізу тощо. Але в постійних наказах і змінах МОЗ щодо тестування на COVID-19 плутаються навіть лікарі. Про тонкощі тестування по-українськи «Вістям» розповів директор Бориспільського ЦПМСД Євгеній Черенок.

Безліч наказів. На початку пандемії МОЗ України видало наказ №722 про «Організацію надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу». Датований документ 28 березня цього року. Відтоді в наказ внесено 17 змін, чимало з них є неоднозначними.

Пряма мова директора Бориспільського ЦПМСД Євгенія Черенка: «Накази МОЗ 1227 та 1109 щодо того, хто повинен брати аналізи на коронавірус, неоднозначні. Кожен заклад охорони здоров’я трактує їх на свій розсуд, тому виникає велика плутанина, коли лікарні відсилають пацієнта одна до іншої».

У чому проблема? Коли МОЗ повідомив про відновлення планових операцій на початку травня, в наказі зазначили: людина повинна пройти ПРЛ-тестування. В останньому наказі від 20 травня мова вже йде про ІФА-тести. У чому різниця, та чому такі зміни стурбували медпрацівників?

Пряма мова Євгенія Черенка: «Якщо прибрати медичну термінологію, головна відмінність така: ПРЛ-тестування виявляє хворобу на ранній стадії, тоді як ІФА – не раніше, ніж на 7-й день хвороби. Тобто, якщо людина захворіла й здала ІФА-тест на 3-й день, від буде негативним. Пацієнта покладуть до лікарні, зроблять операцію, але він може інфікувати лікарів».

ПРЛ-тестування залишається єдиним надійним тестуванням в Україні, яке виявляє хворобу на ранній стадії, але результатів доводиться чекати довго, у Борисполі – в середньому тиждень. Проблема через переповнені лабораторії.

Що таке ІФА? ІФА-тест – це по суті швидкий тест, який роблять першим. Він показує наявність в організмі людини імуноглобуліну, тобто імунних клітин, які борються з хворобою. А вони виробляються лише на 7-й день після інфікування та зберігаються в організмі після одужання.

Пряма мова Євгенія Черенка: «ІФА-тест може дати позитивний результат і в тому випадку, якщо людина перенесла хворобу і вилікувалася. А тест буде позитивним, адже в організмі людини все ще є імуноглобулін».

Головна проблема. Головна проблема ІФА-тестування в тому, що наказ про тестування є, але алгоритму та методики тестування досі немає (станом на 27.05.2020 ніяких роз’яснень МОЗ щодо алгоритму ІФА тестування не було).

Лабораторія в Борисполі? На останній сесії міської ради депутати поставили запитання: чи варто зробити лабораторію в Борисполі?

Пряма мова Євгенія Черенка: «Я вивчав це питання. Можна, але чи потрібно? Ні! Адже необхідне приміщення з захистом, що пройде сертифікацію МОЗ; персонал, який вміє працювати на необхідному обладнанні. І головне — обладнання, воно коштує понад 1 млн грн.

Вартість реагентів для тестування на ПЛР для 300 осіб становить понад 100 тис. грн. Ми не потягнемо такі витрати. Це відповідь і на запитання, чому тести не роблять усім бажаючим, а лише тим, у кого є симптоми. Проблема в реагентах, а точніше, в коштах на них».

Що робити людям? Заручниками цієї ситуації стали пацієнти.

Пряма мова Євгенія Черенка: «Як пацієнт здав ПРЛ-тест і чекає результату, потрібно самоізолюватися. Аби не шукати, де здати тест – підпишіть декларацію з сімейним лікарем. У міській первинці ми пацієнтам робимо тести в амбулаторіях. Постійний зв’язок із сімейним лікарем допоможе у цій ситуації. А головне — дотримуватися санітарних норм і правил та не хворіти».

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: