Бориспiль
C

Головні новини

Бориспільська «районка» набула статусу лікарні першого рівня


Бориспільська «районка» набула статусу лікарні першого рівня

Крига скресла. Медична реформа перейшла в реальну площину. Урядовці зазначили, що переведення системи охорони здоров’я на нову модель розпочинається у 2017 році і триватиме три роки. Це викликало в деяких регіонах країни бурхливі дискусії і навіть протести. Людям незрозуміло, яким чином реформа відбуватиметься реально. Тобто, чи буде у зоні досяжності лікарня. Чи вчасно приїде до них, коли час життя рахується на хвилини, швидка допомога. Та й взагалі, що ж приховано за цими словами — госпітальний округ, лікарні першого та другого рівня, сімейні лікарі тощо.

Вартість розбитої грунтовки — «золота година» життя
Уряд запропонував громадам план географічного розподілу на округи. Кожна область країни буде поділена на 4-5 госпітальних округів.
— Госпітальні округи — це мережа замкненого циклу. В його межах має бути багатопрофільна лікарня інтенсивної терапії другого рівня в місті з населенням не менше 200 тисяч осіб. Крім того, в госпітальному окрузі мають бути лікарні першого рівня, де є базові спеціальності. Це ті ж самі районні лікарні з можливістю дістатися до них за 60 хвилин. Цей час — так звана «золота година», впродовж якої є надія врятувати життя пацієнта зі складною травмою чи в інших тяжких випадках. Проте, не всі районні лікарні будуть лікарнями інтенсивного лікування першого рівня, тому що не мають належних потужностей. При дуже низькій якості медичних послуг Україна є четвертою в світі за кількістю лікарняних ліжок на душу населення. Більшість державних медичних закладів — це малопотужні та малозавантажені лікарні, які мають зношені основні фонди та застаріле технічне оснащення. При цьому працюючі українці справно сплачують податки, аби держава оплачувала послуги таких лікарень. Ідея госпітальних округів допоможе зламати стару систему і надати людям у селах та невеликих містечках гарантований доступ до якісних медичних послуг. Так вважає заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

Наразі Уряд затвердив склад госпітальних округів 11 областей та м. Київ і дав «зелене світло» регіонам для створення госпітальних рад, стратегічного планування округів на 5 років та залучення інвестицій у медичну галузь. Як запевняють урядовці, важелі керування цим механізмом — у громад. Саме вони, а не чиновники з Києва, визначатимуть, яка лікарня стане головною, куди треба спрямувати більші кошти, а яку доведеться перепрофілювати, як налагодити логістику. Адже дороги (биті грунтовки чи подовбані вибоїнами старі асфальтівки, які є «артеріями життя» у сільській місцевості) є великою проблемою для всіх госпітальних округів. Крім того, логістика — це не лише шляхи, а й транспорт. Наразі під систему госпітальних округів немає мережі доставки пацієнтів. Переважно сільські люди доїздять своїм транспортом, часто громадським, який ходить абияк, не за графіком. Для когось 40 км доведеться долати з пересадками півдня.
За словами Павла Ковтонюка, в госпітальних округів є рік, щоб довести послуги до потрібної якості. Місцеві бюджети — одне з джерел фінансування, але не єдине. В перспективі Уряд планує виділяти певну субвенцію на основі інвестиційного плану громади.

Маршрут між Борисполем і Броварами перевізникам не цікавий
Отже, що чекає найближчим часом мешканців Борисполя та району? 22 березня ц.р. Кабінет Міністрів затвердив перелік чотирьох госпітальних округів Київської області. В Лівобережний госпітальний округ входять медичні заклади, розміщені на території міст Березань, Бориспіль, Бровари, Переяслав-Хмельницький, Баришівського, Бориспільського, Броварського, Згурівського, Переяслав-Хмельницького, Яготинського районів. Центром госпітального округу з багатопрофільною лікарнею другого рівня визначено м. Бровари. Це вторинна ланка медичного забезпечення.
— Попри те, що Бориспільська ЦРЛ знаходиться біля траси й аеропорту, а кількість населення відповідає нормам, які визначило МОЗ для створення госпітального округу, у статусі лікарні другого рівня нам відмовили. Але є й гарна новина. Бориспільська лікарня набула статусу лікарні першого рівня і має всі шанси стати більш потужною, ніж раніше. Лікарні в Баришівці і Березані будуть перепрофільовані, в них не буде хірургічного відділення, тож хворі не лише з Бориспільського, а й з інших районів, будуть приїздити до нас. Оскільки навантаження на лікарню збільшується, кадровий потенціал має посилюватися, — каже депутат Бориспільської міської ради, лікар ЦРЛ Ілля Луців.

— Наразі закуповуємо сучасне обладнання. Вже виділено 3 млн грн на придбання мамографа. Тривають переговори про організацію на базі нашої лікарні гемодіалізу. Ще одна гарна новина — будівництво терапевтичного і неврологічного корпусу ніхто не відміняв. Районна рада виділила 12 млн грн, міська рада — 10 млн. На сесії обласної ради депутати мають прийняти рішення про додаткове виділення коштів на це будівництво. Втім, навіть якщо і не дадуть нічого, шукатимемо кошти самі, але корпус будуватимемо обов’язково, — запевняє депутат.
Торкнеться реформування й дільничних лікарень.

— Треба вибирати — чи ми тримаємося за панцирні ліжка, чи хочемо надавати людям якісні медичні послуги. Дільнична лікарня — це рудимент. Якщо людина важкохвора, вона там лікуватися не може, адже там немає реанімації. Тож ці лікарні треба перепрофілювати в амбулаторії сімейного лікаря або хоспіси, а за ті кошти, що заощадимо, закупимо нове обладнання. Лише на реорганізації лікарень у Бориспільському районі, які практично не працюють, можна заощадити 12 млн грн. Що стосується логістики — у Воронькові, Мирному, Вишеньках є бази екстреної медичної допомоги, — розповів головий лікар Бориспільської ЦРЛ Олександр Щур.
Гірший стан справ з доїздом до лікарні другого рівня. Попри те, що відстань між Борисполем і Броварами невелика, громадського транспортного сполучення між ними немає.
— Зараз перевізники кажуть, що їм цей маршрут не цікавий. Але якщо люди будуть їхати в Бровари не лише з Борисполя та району, а й з Баришівки, Березані, маршрут можна запускати. Ми плануємо разом з адміністрацією м. Бровари вирішити це питання. В будь-якому випадку, жителям Бориспільщини до Броварів дістатися буде простіше, ніж до обласної лікарні в Києві, — розповів Ілля Луців.

Гроші «бігатимуть» за пацієнтами?
Якщо остаточне реформування «вторинки» заплановано на 2018 — 2019 рр., а зараз, так би мовити, відбувається «розвідка боєм», то реформа первинної ланки, тобто впровадження інституту сімейних лікарів, уже стартувала. В травні — червні жителі Бориспільщини повинні підписати угоди (декларації) з сімейними лікарями. Тож куди бігти і що робити?
— Первинна ланка — це перше, з чим стикається хворий. Лікарі сімейної медицини спеціалізуються по основних захворюваннях. Там робиться первинний огляд хворого. Що отримує пацієнт? Загальний огляд, аналіз крові, кардіограму, вимірювання тиску, обстеження на рівень холестерину і цукру. Якщо виникають сумніви, сімейний лікар направляє пацієнта на дообстеження в Бориспільську лікарню. Це рентген, мамографія, УЗД-діагностика. В складних випадках лікар дає направлення до лікарні другого рівня в Броварах. Що дає ця реформа пацієнту? Ви приходите в реєстратуру, там вивішені фото лікарів і загальна інформація. Ви укладаєте угоду та йдете на прийом до лікаря. Якщо він вам не сподобався, ви можете написати заяву і через місяць змінити лікаря. Що це дає лікарю? Максимальне навантаження — 2 тисячі пацієнтів. На обслуговування кожного паієнта в рік буде виділятися 210 гривень з центрального бюджету. Нібито це мало. Але помножте на 2 тисячі — на рік виходить 420 тисяч. Якщо до лікаря не йтимуть люди, то йому доведеться шукати іншу професію. Тож стимул лікувати якісно і поводитися чемно є наявним. Він отримує гроші, ви — всі послуги, які отримували раніше, і — головне — зацікавленість лікаря в тому, щоб ви були здоровими. Адже йому платитимуть не за те, що ви прийшли до нього, а за те, що він вас вилікував або проводив якісну профілактичну роботу, — пояснює Ілля Луців.

Сімейні лікарі, до яких ми прийдемо найближчим часом, не з Марса на Бориспільщину прилетіли. Це ті ж самі терапевти і педіатри, до яких ми ходили й раніше. Серед них — лікарі різної кваліфікації і професійних здібностей. Але тепер, коли не буде прив’язки до дільниць, ми зможемо в законодавчо затвердженому порядку обирати найкращих.

Ось і знайшлися наші податки!
Однак більшість лікарів впевнені — радіти зарано. Реформа охорони здоров’я — це не слова і наміри, а, передусім, потужна законодавча база.
— До Верховної Ради поданий законопроект «Про державні фінансові гарантії щодо надання медичних послуг та лікарських засобів». Якщо до кінця поточної сесії, тобто до 16 травня, Верховна Рада його прийме, то вже в цьому році запрацює нова схема фінансування первинної ланки, у 2018 році ми перейдемо на нові відносини із стаціонарами, а до кінця 2018 року розрахуємо весь гарантований пакет медичних послуг. На сьогодні немає документів ані про створення і статус лікарень, ані про обсяг державної субвенції. Якщо закопроект не буде проголосований, про реформу можна забути ще років на п’ять, — вважає Олександр Щур.

Законопроект містить важливі пункти щодо державного гарантованого пакета медичних послуг і джерел його фінансування.

— Із коштів, які виділені на охорону здоров’я на 2017 рік, кожна сім’я внесла через податки, у середньому, 4580 гривень. Приватні страхові компанії за таку суму готові покривати «швидку», реанімаційні заходи включно з усіма медикаментами, планову і невідкладну стаціонарну допомогу, амбулаторно-клінічну і первинну допомогу. Покриття по онкології становило б 50 тисяч гривень, по інвалідизуючих захворюваннях, таких як інфаркт або інсульт — 96 тисяч, — зазначив Павло Ковтонюк.

За словами фахівців, перейшовши на нову систему з тими податками, які ми зараз платимо, ми можемо відчути суттєву різницю. Питання лише у тому, наскільки ефективно витрачати кошти.


Наталія ДОЛИНА

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Читають Обговорюють
Календар публікацій
«    Грудень 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031