Бориспiль
C

Головні новини

Села без профільної освіти: 10-ті класи лише у ліцеях


Останнім часом українські ЗМІ посилено привертають увагу до реформування освітньої галузі. Одне із найближчих нововведень, яке найбільше лякає і учнів, і їх батьків — реформа старшої школи та закриття 10-х класів у більшості навчальних закладів. Як будуть навчатись учні Бориспільської громади, розбиралися «Вісті». 

Мовою закону

Законом «Про повну загальну середню освіту» передбачаються наступні види закладів освіти:
заклад освіти 1 ступеню — початкова школа (початкова освіта);
заклад освіти 2 ступеню — гімназія (базова середня освіта);
заклад освіти 3 ступеню — ліцей (профільна середня освіта, раніше — повна середня освіта).
Навчання учнів за програмою 12-річної загальної середньої освіти починається: для початкової школи з 1 вересня 2018 року, для базової середньої освіти з 1 вересня 2022 року, для профільної середньої освіти з 1 вересня 2027 року.
З 1 вересня 2027 року строк здобуття профільної середньої освіти становитиме три роки, тобто десятий, одинадцятий, дванадцятий класи.

Старша школа стане профільною

Галас, який піднявся у суспільстві, пов’язаний саме з профільною середньою освітою. Закон ставить певні вимоги до закладів, що стануть ліцеями, тому не всі школи зможуть надавати профільну середню освіту.
По-перше, ліцеї можуть створювати лише ті місцеві ради, де більше 50-ти тисяч населення. Таким чином, для Бориспільської ОТГ ця вимога виконана. Однак є інша проблема — згідно Закону в ліцеї повинно бути чотири паралелі на одному потоці.
Старша школа стає профільною освітою, тому її структура має бути розгалуженою. Діти повинні мати вибір, за яким профілем продовжувати навчання. Згідно законодавства це може бути математичне, гуманітарне, біологічне чи інше спрямування.
«У нас відразу виникає питання: а що робити, якщо не буде 4-х паралельних класів? Це ж фактично порушення закону. До речі, на сьогоднішній день у нас немає закладів, у яких було б 4 паралелі. Хоча є школи, де за потреби це можливо зробити», — коментує нововведення начальник управління освіти і науки Тетяна Павленко.

Що робити дев’ятикласникам цього року?

Саме з 1 вересня 2021 року мав розпочатись процес створення ліцеїв та перехід від загальної до профільної середньої освіти, і ця новина викликала неабиякий резонанс у суспільстві.
«Хотілось би відразу заспокоїти людей. Остання заява міністра освіти, яку ми всі чули — у цьому році нічого не зміниться і всі учні 9-х класів, які побажають, перейдуть в 10-й клас», — наголошує Тетяна Павленко. — На перспективу у Борисполі є академічний ліцей, у якому вже створена потужна матеріально-технічна база. Зараз керівництво працює над тим, аби створити відповідну до неї базу педагогів. Ми розуміємо, що від змін нікуди не подітися, тому вже проводимо наради з директорами шкіл, вивчаємо ситуацію».

У селах профільної освіти може не бути

Складніша ситуація із сільськими школами. Ситуацію в них зараз вивчають фахівці. Але вже ідуть розмови, що, скоріш за все, профільної середньої освіти там не буде. Адже є такі школи, де в 10-х класах лише по 5-8 учнів. Їм доведеться їздити в місто.
«Ми очікуємо освітню міграцію. В деяких ОТГ область, можливо, створить ліцеї. Але навряд чи їх буде більше одного на громаду і навряд чи вони будуть мати великий перелік профілів навчання. Ми ще думаємо, як це зробити правильно. Можливо, будуть спеціальні автобуси або ж гуртожитки для таких дітей. Все це ще в процесі обговорення. — коментує Тетяна Павленко. — Наразі в управлінні освіти немає конкретних цифр. Коли на початку весни буде затверджуватись мережа навчальних закладів громади, стане відомо, скільки зараз є 9-х та 10-х класів, скільки загалом учнів».

Після 9-го класу учень має зробити вибір щодо подальшої професії

Фактично діти вже після 9-го класу повинні будуть обирати профіль навчання, а отже — і своє майбутнє. Інше питання, чи готові діти у такому віці та їх батьки до складного вибору.
«Зараз у нас у школах із учнями 9-х класів працюють психологи, аби виявити схильність дитини до тих чи інших напрямків освіти, допомогти визначитись учню, куди далі йти. Тут важливу роль відіграє і контакт дитини з батьками, щоб дорослі прислухались до побажань дитини та не заважали їй реалізовувати свій потенціал у тій сфері, до якої вона схиляється», — каже Тетяна Павленко.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Читають Обговорюють
Календар публікацій
«    Грудень 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031