Бориспiль
C

Головні новини

Власники паїв — на «низькому старті»


«Купуйте землю, адже її більше ніхто не виробляє», — Марк Твен. Ці слова американського письменника, сказані ним більш ніж 100 років тому, будуть актуальними завжди. 

У 1995 році колгоспні сільськогосподарські землі вирішили розпаювати. Та отримали землю не всі, а лише 6,5 мільйонів українців, які на той момент працювали в колгоспах або вийшли на пенсію. Всі вони отримали земельні наділи площею від 0,2 до 6 гектарів. Та вже кілька років поспіль їх нащадки позбуваються паїв всіма правдами й неправдами, в т.ч. використовуючи нелегальні схеми. Менш ніж через півроку вони зможуть зробити це законно.
Чи готові до появи нового «товару» ріелтори, як оцінюють майбутні перспективи та чи не стане вільний продаж землі загрозою для фермерських господарств — у матеріалі «Вістей».

Офіційно. Мораторій на продаж сільськогосподарських земель закінчився — з 1 липня в Україні починає діяти ринок землі, передбачений земельною реформою. Таким чином, власники земельних паїв зможуть самостійно вирішувати, що робити з землею. Якщо раніше законних варіантів було лише два — обробка власноруч або здавання в оренду фермерським господарствам — через кілька місяців землю можна буде продати.
Якщо ви власник паю, але поки сумніваєтеся, чи варто з ним «попрощатися», маєте й інші варіанти, які передбачив законодавець:
• продовжувати здавати свою землю в оренду та отримувати за це гроші на картку, а не бартером;
• використати землю як заставу для отримання кредиту;
• використати права на пай як внесок до статутного капіталу господарського товариства;
• передавати землю в спадок;
• офіційно дарувати;
• обміняти пай на інший (якщо знайдете бажаючого).

Важливо. Відчуження таких земельних ділянок на користь юридичних осіб залишається під забороною до 1 січня 2024 року, крім переходу до банків права власності на земельні ділянки як предмет застави, спадщини, обміну та відчуження земельних ділянок для суспільних потреб. Державна та комунальна землі до продажу заборонені.
Творці та прихильники нового закону зазначають: він — не про продаж землі, а про право вільно розпоряджатися своєю власністю, а заборона була непотрібним «рудиментом», що заважав Україні стабілізувати економіку, подолати кризу та отримати грошову підтримку від зарубіжних фінансових партнерів.

Чи буде «європейська» ціна

Ініціатори та розробники закону запевняють, що головна його перевага для власників паїв у тому, що продати землю тепер можна буде за «справедливою ціною» — не нижчою, ніж у Європі. Чи так це?
На «сірому» ринку землі у 2019-2020 рр. паї пропонувалися за ціною від 2 (Донецька, Луганська, Запорізька, Херсонська, Житомирська області) до 6 (Київщина) тис. доларів за гектар. Були ділянки і за цінами від 10 до 100 тис. доларів за гектар — наприклад, за фасадну ділянку повз жвавої траси або в мальовничій місцевості. Такі ділянки привабливі з комерційної точки зору, тому ціна на них стабільно висока, незважаючи на офіційну заборону щодо зміни їх цільового призначення, яку в Україні, вже традиційно, навчились обходити.
Деякі фахівці ринку нерухомості прогнозують поступове підвищення вартості землі після відміни мораторію, але не факт, що землю можна буде дійсно продати за європейськими цінами. Адже агрохолодинги, конкуренції з якими так бояться дрібні фермерські господарства, скоріш за все, не поспішатимуть скуповувати землі, які нині орендують. Хіба що за наднизькою ціною. Так, у одному з інтерв’ю власник агрохолдингу Миронівський хлібопродукт (МХП) Юрій Косюк заявив, що точно не буде купувати орендовані ділянки дорожче, ніж за 1,5-2 тис. дол. за гектар. «Сьогодні необов’язково володіти землею, як у 20 столітті, цілком можна орендувати. Є категорія спекулянтів, для яких ця історія (купівля паїв — ред.) набагато цікавіша, ніж для нас», — зазначив він.

А як у Борисполі?

Що думають про відміну мораторію та які прогнози дають бориспільські ріелтори, що займаються продажем землі?

Людмила Рафаілова, юрист та фахівець з продажу нерухомості, не поділяє думку щодо підвищення цін на паї після відміни мораторію. Її прогнози без оптимізму — ціни можуть «обвалитися».
«Паї жваво купуються-продаються вже кілька років із використанням всіляких схем, ніхто відміни мораторію не чекає. Більш того, серед людей є побоювання, що, коли відкриється легальний ринок, пропозицій буде надто багато, і це знизить ціни, тому деякі з них поспішають продати вже зараз, коли ціна продажу гектару — біля 2000 доларів. Особисто я вважаю, що це низька ціна і продавати землю нерозумно, адже оренда паю подекуди сягає 500 доларів на рік. Тому мій вибір — оренда або передача паю у спадок дітям, саме так я і планую робити зі своєю землею, що залишилась від бабусі.
Боюсь, що панічні настрої, які притаманні більшості українців, спрацюють не на користь Україні та дрібному сільськогосподарському виробництву. Постраждають невеликі фермерські господарства. Вони роками вкладали в орендовану землю кошти — обробляли, вносили добрива, орали, та навіть не встигли «відбити» вкладене, адже період окупності у сільському господарстві 10 років і більше. Тепер хтось із них втратить землю, бо господарі в погоні за «швидкою гривнею» продадуть паї, а хтось вимушений буде брати в борг, щоб викупити паї самостійно, поки господар не продав їх комусь іншому», — вважає вона.

Фермери: купувати землю бажання є, та немає грошей

Валерій Мартишко, керівник фермерського господарства, налаштований песимістично. Каже, при всьому бажанні купувати землю в достатній для нормальної роботи кількості дрібні фермери не мають змоги.
«Вже зараз намір продавати паї висловлюють 40-50% їх власників. І вони навіть не цікавляться цінами, головне — продати, збутися непотрібної землі, отримати хоч щось. З одного боку, я їх можу зрозуміти — працюючи з селянами, бачу, наскільки збідніли люди. З іншого боку, проблема в тому, що люди не розуміють ціни землі. Що таке 1-2 тис. доларів для українського чорнозему? Це безцінь. Середній розмір паю — 3 гектари. Що можна купити за проданий пай, за 5-6 тис. доларів? Можливо, колись ціна і виросте, як це було у інших країнах через кілька років після відкриття ринку землі. Як приклад можу навести Литву чи Польщу. До відкриття легального ринку землі та зразу після прийняття закону про вільний обіг землі ціни були на рівні українських — в середньому 1,5 тис. доларів за гектар. Лише через роки вони почали рости і зараз гектар сільськогосподарської землі у Прибалтиці коштує від 3 до 6 тис. доларів.
Щодо мене, то я не зможу купувати землю. Так само можу сказати за моїх колег, невеликих фермерів. Нам і так не вистачає оборотних коштів. Ми працюємо весь рік, щоб заплатити людям за оренду паїв. Навіть за умови найнижчої ціни — 1 тис. доларів за га — треба віддати за землю суму, аналогічну 5-6 рокам оренди. Ми обробляємо сотні гектарів, а це сотні тисяч доларів, щоб їх купити, плюс сплата податків. У нас немає таких коштів. Позику на таку суму під 3-4% взяти теж неможливо. Ми сподівалися на підтримку держави, на цільові кредити, та зараз розуміємо, що цього не буде.
Я усвідомлюю, що через чотири роки, коли закінчиться термін оренди землі, якою я користуюсь, я можу залишитись ні з чим. Ви лише уявіть — відпрацювати на землі все життя, купити масу техніки, обладнання (а один трактор коштує від 2,5 мільйонів гривень), вкласти гроші у потужності, побудувати цехи, склади — і залишитись ні з чим. Кому це все буде потрібно? Влада каже, фермери повинні піднімати тваринництво. Як? Якщо не годувати тварин вирощеним власноруч зерном, це економічно недоцільно. Без землі не буде нічого.
Цей закон прийнятий не для України і не для українців. Ми виконали вимоги Європарламенту відкрити ринок землі і це дорого нам обійдеться. 73% українських земель є сільськогосподарськими, і через кілька років ці землі можуть вже бути не українськими, а китайськими, арабськими, чиїми завгодно. Наївно вірити, що заборона на продаж землі іноземцям когось зупинить, її обійдуть, як досі обходили заборону на відчуження паїв. Україну виставили на продаж», — констатує співрозмовник.

Інша думка: причин для паніки немає

Олександр Сафонов, депутат Бориспільської міської ради та керівник СТОВ «Любарецьке», яке обробляє орендовані у людей паї, вважає: панікувати причин поки немає. На його думку, зараз мають намір продавати свої паї не більше, ніж 15% тих, хто їх має. Але якщо власники паїв, які обробляє його підприємство, виявлять таке бажання, керівник намагатиметься задовольнити всіх, паї за потреби та можливості купуватиме.
«Звичайно, ми будемо купувати землю. Щодо порядку цін, поки не маю певних цифр. Ринок землі ще не запрацював, точного прогнозу не дасть ніхто. Думаю, що мораторій зробив свою справу — люди звикли до оренди і не побіжать продавати паї, як тільки ринок землі відкриють. Тим більше, орендна плата зараз досить висока і забезпечує велику дохідність. Відіграє роль і те, що Київщина — регіон із традиційно вищими доходами, тому не можу погодитися з тим, що люди аж так бідують, що зразу почнуть продавати паї. Зі свого боку, я, хоч і готовий до викупу паїв, не рекомендував би їх продавати в найближчий час, поки ринок землі не сформується та не устаткується. Зараз ситуацією користуються перекупники, які пропонують дуже низькі ціни. З часом ціна на паї виросте, тому вигідніше залишити їх в родині — передати в спадок», — зазначив Олександр Сафонов.

Тим часом

Навіть після прийняття закону суперечності щодо його доцільності не вщухають та стають приводом до політичних баталій. Так, політичні партії «Батьківщина» та «ОПЗЖ» вже вирішили оскаржити конституційність закону про вільний продаж землі. Ініціатори конституційного подання стверджують, що земля є основним національним багатством українського народу та має перебувати під особливою охороною держави, і насамперед це стосується земель сільськогосподарського призначення. На думку противників відміни мораторію, від нового закону виграють лише олігархи та перекупники, що мають вільну готівку й вже звикли до «сірих» схем — вони зможуть скупити землю за безцінь через сотні підставних осіб з метою подальшого перепродажу, а теперішні власники землі знову будуть обмануті.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Календар публікацій
«    Квітень 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930