Бориспiль
C

Головні новини

Зубопротезування АТОвцям: безкоштовно чи не зовсім?


22 квітня КНП «Бориспільський стоматологічний центр» на власній сторінці у мережі Фейсбук розповсюдив інформацію про підписання договору щодо безкоштовного лікування, зубопротезування та хірургічного втручання учасникам АТО та ООС.

Подібне рішення вже приймалося міською радою у 2019 році. Тоді «Вісті» дослідили тему і виявили, що насправді захисники можуть розраховувати лише на зубопротезування так званими простими методами — встановлення металевих коронок та протезів із найдешевшої пластмаси. Всього на це виділялося 100 тис. грн із міського бюджету, а одна людина могла розраховувати на відшкодування вартості маніпуляцій у сумі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів (3706 у першому півріччі та 3872 у другому). Незважаючи на те, що охочих на «залізні зуби» виявилося небагато, аналогічні рішення знову прийняли у 2020-му та на початку 2021-го року.
Журналісти вирішили розібратися у подробицях нещодавно прийнятого міською радою рішення та довідатись, чи йде мова дійсно про безкоштовне лікування (як зазначено у інформації КНП), чи за красивими словами чиновників знову криється напівправда.

Не зовсім безкоштовно

Своїм рішенням від 15 квітня Бориспільська міська рада скасувала попереднє рішення «Про затвердження положення про порядок здійснення відшкодування учасникам АТО, ООС вартості зубопротезування простими методами (за винятком протезування із дорогоцінних металів, кераміки, металокераміки, цільнолитих, металопластмаси, нітрит-титанового покриття, бюгельного протезування, імплантів)». Натомість нове рішення має назву «Про затвердження Порядку відшкодування витрат на надання стоматологічних послуг учасникам АТО, ООС». Вже навіть відповідно до назви рішення зрозуміла різниця — якщо раніше відшкодовувалося лише зубопротезування, тепер колишні бійці можуть скористатися усім спектром стоматологічних послуг.
Втім, про анонсовану «безкоштовність» мова не йде — як і раніше, вартість наданих послуг буде відшкодовуватися в певних межах.
«Максимальна сума компенсації за надання стоматологічних послуг становить п’ять мінімальних розмірів прожиткового мінімуму. На 1 січня цього року це 2270 грн, отже гранична сума компенсації буде 11 тис. 350 грн на рік. Таким чином, якщо рахунок за надані послуги буде більшим, різницю в сумі людина повинна буде доплатити самостійно», — прокоментувала Людмила Пасенко, начальник відділу охорони здоров’я Бориспільської міської ради. Всього, за її словами, на відшкодування стоматологічних послуг АТОвцям на цей рік виділено 300 тис. грн. «Це тільки початок. Надалі ми подивимось, наскільки послуга буде користуватися попитом, потрібна вона чи ні, бо статистики поки немає. У минулі роки, коли відшкодовувалося лише зубопротезування і лише простими методами, звернень було небагато — 5-10 на рік. Цього року умови набагато кращі».

Важливо

Право на компенсацію виплати мають учасники АТО/ООС, які проживають та зареєстровані у Бориспільській міській територіальній громаді та перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, що мають право на пільгу.
Виконавцем стоматологічних послуг згідно договору з НСЗУ є КНП «Бориспільський стоматологічний центр». Лікування та зубопротезування в інших медичних закладах відшкодуванню не підлягає.

Як відбуватиметься відшкодування

Після проведення необхідних маніпуляцій та лікування кожному пільговику надається акт виконаних робіт з переліком наданих послуг та їх вартістю (в межах граничного розміру відшкодування). Акт підписується лікарем і пацієнтом та затверджується печаткою КНП «БСЦ». Документ подається на перевірку до відділу охорони здоров’я, після чого відділ обліку та звітності виконкому здійснює перерахування коштів на рахунок КНП «БСЦ».
Таким чином, якщо вартість лікування перевищує граничний розмір відшкодування, пацієнт сплачує вартість за мінусом суми, що підлягає відшкодуванню. Залишок суми стоматологічному центру виплачує виконком.

Інші категорії: поки не заслужили

На запитання «Вістей», чи передбачені пільги на лікування чи зубопротезування для інших категорій населення, Людмила Пасенко відповідає:
«На жаль, рішення стосувалося лише учасників АТО та ООС. Пільг для пенсіонерів чи інших категорій немає. Можливості місцевого бюджету не безмежні, а держава компенсуватиме лише ургентну допомогу дорослим та планову стоматологічну допомогу дітям до 16 років. Чекаємо підписання договору з Національною службою здоров’я України, він досі перебуває на розгляді. Обласний бюджет компенсує протезування (лише простими методами) «чорнобильцям», ми — лікування й протезування учасникам АТО/ООС. Поки інших можливостей немає».

«Секретні» тарифи

Проаналізувати вартість послуг КНП виявилося непросто — переліку послуг та тарифів на них у вільному доступі немає. На сайті Бориспільської міської ради є посилання на тарифи, але воно відкриває лише наказ про їх затвердження, без прикріпленого додатка з переліком та цінами.
Намагаючись знайти перелік тарифів, журналісти вивчили офіційну сторінку центру у мережі Фейсбук. Тарифів не знайшли, але виявили кілька коментарів від бориспільців із запитанням, чому фактична вартість лікування мало не вдвічі більша від вартості, вказаної на сайті міської ради. Отже, раніше тарифи були у відкритому доступі, та з невідомих причин відсутні зараз. До слова, відповіді на запитання містян про ціноутворення та різницю між заявленою та фактичною вартістю лікування адміністрація КНП на офіційній сторінці так і не дала.
У самому закладі прейскурант для ознайомлення є на стійці реєстрації, його надають для ознайомлення. Так само проконсультувати щодо лікування та цін може лікар закладу.
За відгуками, ціни на послуги у КНП на рівні середніх по Україні, але не нижчі (а деякі навіть вищі), ніж у комерційних стоматологічних закладах Борисполя. В середньому пломбування одного зуба (залежно від ступеню складності) обійдеться у приватних клініках Борисполя в 600-1000 грн. Середні ціни на протезування в Україні вражають: коронка з металокераміки обійдеться у 3-6 тисяч грн, керамічний вінір коштуватиме від 6 до 15 тис. грн, така ж вартість коронки із цирконію. Імплантація зуба стартує від 14500 грн.
Таким чином, якщо ви АТОвець, то за бюджетні кошти цілком можете полікувати кілька зубів на рік або ж зробити протезування одного зуба. За інше маєте доплатити самостійно. Хоча, порівняно із минулорічними умовами, цьогорічне рішення міської ради можна вважати більш ніж позитивним.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: