Бориспiль
C

Головні новини

Бориспільська районна рада: обов’язки є, а законодавчого фундаменту немає


Бориспільська районна рада:  обов’язки є, а законодавчого фундаменту немає

У ході реформи місцевого самоврядування невизначеним залишається становище районних рад. Бориспільська районна рада — не виняток.  

Територіальний поділ по-новому

Триває реформування місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою України, децентралізація органів місцевої влади. Нині на території Київської області залишилося 7 районів: Білоцерківський, Бориспільський, Броварський, Бучанський, Вишгородський, Обухівський та Фастівський.
У результаті укрупнення районів на території нинішнього Бориспільського об’єдналися три райони: Бориспільський, Яготинський та Переяславський.
Бориспільський район поділений на 11 громад: Бориспільська, Переяславська, Яготинська, Вороньківська, Гірська, Дівичківська, Золочівська, Пристолична, Студениківська, Ташанська та Циблівська громади.

Чим сьогодні живе район у нових умовах та нових територіальних межах?

Про це відбулася розмова «Вістей» із головою Бориспільської районної ради Київської області Антоном Мотричем.
— У зв’язку зі створенням громад зона відповідальності районної ради змінилася. Які завдання стоять сьогодні?
— Ми, як районна рада, відповідно до чинного законодавства, на підставі постанови Кабміну щодо проведення реорганізації шляхом приєднання районних рад Яготинської і Переяславської до Бориспільської районної ради на сесії районної ради прийняли рішення, відповідно до якого Бориспільська районна рада стала правонаступником усіх прав і обов’язків двох інших рад.
Станом на сьогоднішній день у районній раді триває етап передачі майна комунальної форми власності районного підпорядкування до ОТГ: заклади освіти, охорони здоров’я, культури, спорту, соцзахисту. Ці роботи на етапі завершення. На найближчу сесію передбачається передача прав співзасновника Бориспільської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування.
— Про лікарню можна детальніше?
— На сьогодні район і місто є співзасновниками ББЛІЛ у рівних частках — 50х50. У межах своїх 50% територіальні громади колишнього Бориспільського району зайдуть своїми частками у співзасновники (відповідно до кількості населення). Адже лікарня обслуговує увесь район. Це питання на сьогодні ще обговорюється.
— Якщо села району тепер працюють на свої громади, яким коштом функціонує районна рада?
— На сьогоднішній день по законодавству передбачено підтримання районного бюджету за рахунок прибутку комунальних районних підприємств, за рахунок передачі в оренду комунального майна. Переважна більшість майна уже передана в ОТГ, а комунальних підприємств у районі п’ять: КП «Бориспільська районна аптека», КП «Благоустрій», КП Бориспільське районне БТІ», КП «Бориспільрайпроект» і КП «Зубр». Сьогодні основою фінансування є ті кошти, які залишились з 2020 року. Чекаємо нового законодавства, щоб районну раду якось підтримувала держава.
— На минулій сесії приймалося рішення спрямувати звернення щодо фінансової підтримки районних рад.
— Відповідь ми отримали від комітету з питань органів місцевого самоврядування. Повідомляється, що розробляються проекти законів щодо виділення субвенцій із Державного бюджету або розглядається варіант залишити частину ПДФО на місцях (мова йде про 3%). Раніше район отримував 60% ПДФО. Зараз функції звузилися, тому 3% цілком вистачить.
Нещодавно це питання піднімалося на засіданні асоціації обласних і районних рад. Були прийняті звернення до президента, голови Верховної ради із пропозиціями необхідних кроків для нормального функціонування районних рад.
— Коли проводили реформу децентралізації, передбачалося, що самоврядування буде дворівневе: громада — область. Але районні ради залишились.
— Для цього потрібно було вносити зміни до Конституції. У Конституції районних рад ніхто не ліквідував. Але до Конституції зміни не внесли, тому райони залишились. Так само як поняття ОТГ ніде конституційно не закріплено. ОТГ юридично не існує. Хоча ми і використовуємо цю термінологію. Юридично ми маємо міські і сільські ради. Просто відбулося укрупнення міських і сільських рад. Зокрема, Вороньківська сільська рада поглинула 5 інших сільських рад. Бориспільська міська рада поглинула 6 сільських рад. Закон про місцеве самоврядування також необхідно змінювати.
— Після завершення процесу передачі майна, які завдання стоятимуть перед районною радою?
— Коли йшла реформа, то ставилося питання, що не потрібно все віддавати у громади. Візьмемо соцзахист: територіальні центри з обслуговування самотніх літніх людей, будинки для літніх людей — їх потрібно було б залишити на рівні району. І мешканці всіх громад могли б користуватися цими закладами. Дитячо-юнацькі спортивні школи, районні будинки культури. У місті ДЮСШ працює, користується популярністю. У районі дитячоюнацька спортивна школа працювала на базі загальноосвітніх шкіл. Тренери школи проводили секційні заняття. Така ж картина і з будинками дитячої творчості. Утримання доріг можна було б залишити на рівні району. Сьогодні дороги є обласні і є дороги громад. А районних доріг немає.
— Чого очікуєте від прийняття законів, які мають регламентувати діяльність місцевого самоврядування у нових умовах?
— Ніхто сьогодні не може передбачити, коли буде прийнятий закон про місцеве самоврядування в новій редакції, невідомо, який там буде розподіл обов’язків і повноважень. Новий закон про місцеві державні адміністрації, як і інші закони, ще й досі у стадії проектів, навіть не всі проекти озвучуються. Зокрема, законопроект про префектуру вже були подали у Верховну Раду. Але всі почали критикувати, що у префекта дуже багато повноважень, тому президент відкликав його на доопрацювання.
Реформу так до кінця і не довели. Є експерти, які заявляють, що терміново потрібно розпускати районні ради. Але маємо діяти у межах чинної Конституції, яка передбачає наявність районних рад.
Сьогодні районна рада працює на базі діючого законодавства. І роботи поки що вистачає.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: