Бориспiль
C

Головні новини

Автовокзал біля залізничного, безкоштовний комунальний транспорт та трамваї — на який зарубіжний досвід орієнтуватиметься Бориспіль?


Автовокзал біля залізничного, безкоштовний комунальний транспорт та трамваї — на який зарубіжний досвід орієнтуватиметься Бориспіль?

• Громадський транспорт Борисполя.

Рішення виконавчого комітету про підвищення ціни на проїзд в міських маршрутках до 10 грн викликало бурхливу реакцію в мешканців Борисполя та ще раз показало, що місто вкрай вразливе перед вимогами приватних перевізників. Вихід із цієї ситуації один — комунальний транспорт.

«Ми вже неодноразово стикались із ситуацією, коли перевізники приходять і кажуть: або ви нам піднімаєте тариф, або ми завтра не виходимо на рейси. І владі доводиться йти на поступки перевізникам, адже допустити транспортною колапсу ми не маємо права. А альтернативи їм у нас, на жаль, немає. Але якщо б у нас було власне підприємство, комунальне, тоді ми могли б говорити з приватними перевізниками з інших позицій. Не виходите на маршрут? Добре, вийде комунальний транспорт», — прокоментував рішення виконкому депутат міської ради, голова фракції «Слуга Народу» Ігор Шалімов.

Світовий досвід

Сприймати комунальний громадський транспорт як пережиток радянських часів у корені невірно. Чимало розвинених країн і досі використовують його, причому досить успішно. Досить показовий у цьому питанні приклад Таллінна, де громадський транспорт не лише комунальний, але ще й безкоштовний.
Мета, яку ставила влада Таллінна, пішовши на такий крок: зменшити затори, зменшивши кількість приватних авто, та в той же час збільшити кількість пасажирів громадського транспорту, а разом із цим — збільшити надходження в бюджет міста від нових платників податків.
Результат перевершив очікування: в бюджет міста надійшло вдвічі більше коштів, ніж було витрачено на оновлення громадського транспорту і забезпечення його якісної роботи. Лише за перший рік експерименту число підприємців з реєстрацією у Таллінні зросло на 25 000 осіб. Відповідно, зросли надходження в бюджет від сплати податків. А все тому, що право безоплатного проїзду мають лише мешканці Таллінну і підприємці чи власники бізнесу, котрі зареєструвалися у столичній податковій службі.
Загалом у Європі розвинений громадський транспорт сприймається як візитна картка міста для залучення інвестицій. Адже інвестори звертають увагу на рівень мобільності в місті. Якщо працівники доїжджають на роботу з проблемами, годинами стоять в заторах, це не дає можливості якісно спланувати робочий день.

Автовокзал біля залізничного, безкоштовний комунальний транспорт та трамваї — на який зарубіжний досвід орієнтуватиметься Бориспіль?

• Таллінн продовжує розвивати громадський траспорт — на фото нові безпілотні автобуси.

Приклади в Україні

Як приклад міста, де успішно працює комунальний транспорт, можна розглянути мальовниче місто Кам’янець-Подільський Хмельницької області, яке має приблизно такі ж розміри, як Бориспіль, та трохи більшу кількість населення.
До речі, там також нещодавно розглядали підняття тарифів на перевезення громадським транспортом. Приватні перевізники, як і в Борисполі, просили встановити тариф 10 грн. Але погодили їм лише 8 грн. І приватним перевізникам довелось погодитися на цю цифру, аби не втратити всіх пасажирів, адже проїзд в комунальних автобусах Кам’янець-Подільського — 5 грн.
Загалом у комунального підприємства небагато автобусів, але їх повністю вистачає, аби зняти усю напругу на дорозі під час години пік. Ще у 2013 році Вінницький інститут машинобудування та транспорту на замовлення Кам’янець-Подільської міської ради повністю проаналізував роботу громадського транспорту в місті і надав свої пропозиції для його розвитку. Серед них: запровадження нових маршрутів та скорочення кількості рухомого складу майже на третину. Останнє стосувалось маршруток. Так, за даними інституту, 15 додаткових великих автобусів можуть цілком замінити майже 100 малих маршруток за умови оптимізації маршрутів. А це знову ж таки розвантажує міські дороги.

• Громадський траспорт Кам'янець-Подільського.

Оптимізація маршрутів

Зараз представники міської влади говорять про те, що в Борисполі необхідно оптимізувати маршрути, адже їх забагато, і не всі вони рентабельні для перевізників. Є і типова проблема для міських маршрутів, яку можна назвати коротко — «до центру». Через таку карту маршрутів дуже перевантажена вулиця Київський Шлях в районі центрального ринку.
«Загалом, краще за все зробити автовокзал біля залізничного вокзалу. Це буде гарний транспортний вузол для нашої громади. Зробити там кінцеву зупинку для автобусів, які сполучають місто з селами нашої громади. Це дасть можливість селянам зручно добиратися до Києва. Кінцеву зупинку одного з маршрутів до Києва також можна перенести туди. І частину міських маршрутів. Там буде достатньо місця для усіх. І вони там нікому не заважатимуть і не перевантажуватимуть центральну вулицю міста. Взагалі в багатьох європейських містах саме так і зроблено, автовокзал поряд із залізничним вокзалом», — зазначає Ігор Шалімов.
Загалом, зручність стиковок різних маршрутів громадського транспорту відіграє велику роль у розвантаженні доріг. У Німеччині, після ряду досліджень, з’ясували, що люди будуть все одно і надалі використовувати власні автомобілі попри те, що користування ними дорожче за громадський транспорт, якщо він постійно переповнений, вічно запізнюється чи до зупинки важко дістатися.
Ще один момент, на який звертають увагу фахівці — громадський транспорт повинен бути зручним. Це повинні бути сучасні автобуси, трамваї чи електрички, а не маршрутки, в яких на ходу відпадають двері чи прогнила підлога. В такому транспорті люди не хочуть їздити навіть безкоштовно.

Які завдання повинен вирішувати громадський транспорт?

Звісно, головне завдання громадського транспорту — це перевезення пасажирів. Але, окрім цього, за світовою практикою розвиток громадського транспорту має чотири мети:
— позбутися заторів;
— зменшити потребу у місцях для паркування;
— покращити якість повітря у містах;
— покращити інвестиційну привабливість міста.
«Якщо б нам вдалося побудувати автостанцію біля залізничного вокзалу, ми б не лише отримали зручний стиковочний вузол громадського транспорту. Ми б дали поштовх для розвитку усього району біля залізниці. Якби в нас був комунальний транспорт, ми могли б говорити з приватними перевізниками з інших позицій, могли хоча б змусити їх створити належні умови в маршрутках. Так, все це потребує коштів, але мені здається, що результат — зручні та комфортні перевезення — того вартий», — підкреслив Ігор Шалімов.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

 1. Юра 26 серпня 2021 20:40
  • Не подобається
  • +3
  • Подобається
  Ідея автовокзалу, біля жд вокзалу реалістична лише, якщо побудувати дорогу на чотири полоси, від обїздної біля рошен, до траси біля епіцентру, а потім, якщо проект вийде вдалим, куди розвивати вокзальний вузол плануєте, а якщо добавиться трансфер з аеропорту, що там буде.
  Наші депутати ніяк не хочуть прораховувати ситуацію далі своєї каденції, не дай бог лаври комусь достануться!
Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: