Бориспiль
C

Головні новини

Не ковідом єдиним… Як у Борисполі щеплять дітей від небезпечних хвороб


Україною ширяться антивакцинальні настрої, пов’язані з недовірою до вакцини від коронавірусної хвороби COVID-19. За рівнем вакцинації країна знаходиться на одному з останніх місць у світі. Разом із тим, за даними Центру громадського здоров’я України, охоплення обов’язковими щепленнями теж недостатнє для формування колективного імунітету — поточна вакцинація від деяких хвороб ледве сягає 50%, а загальний показник щеплень обов’язковими вакцинами за віком на кінець року прогнозується на рівні 75%. Наслідки зволікань та небажання вакцинувати дітей вже не забарилися — зафіксовано випадки поліомієліту в Закарпатській та Рівненській областях. Про стан справ із обов’язковими щепленнями у Борисполі «Вістям» розповіла лікар-педіатр Ольга Нестеренко, заступник директора КНП «Міський центр первинної медико-санітарної допомоги» з питань дитинства та материнства.

Відмови є, хоч і небагато

За словами Ольги Нестеренко, відмови від щеплень у Борисполі є, хоч їх і небагато. Дехто відмовляється офіційно, інші просто ігнорують щеплення. «Є категорія батьків, яких можна назвати «впевненими антивакцинаторами». Вони не хочуть щепити дітей ні за яких обставин — хтось із релігійних, хтось із інших особистих причин. Ми намагаємося проводити бесіди з усіма батьками, в тому числі з противниками вакцинації. Останні у більшості випадків просто пишуть офіційну відмову від щеплень, а дехто й цього не робить — просто ігнорує дзвінки та нагадування», — розповідає лікар.
Якихось вагомих важелів впливу в лікаря немає — адже він не може заборонити відвідування садка чи школи, як це часто вважається. Насправді сімейний лікар просто видає довідку про наявність щеплень — у ній зафіксовано, які щеплення зроблені. «Якщо якихось щеплень не вистачає, ми пишемо в довідці, що їх рекомендовано зробити. Звичайно, розповідаємо батьками про важливість щеплень, проводимо роз’яснювальну роботу, але не всі дослухаються. Далі все вирішується на рівні ДНЗ. Якщо дитина повністю щеплена, вона може відвідувати садок. Якщо ж ні, ми, як медики, не можемо заборонити відвідування, ми не маємо на це прав чи повноважень, тому й не можемо написати в довідці, дозволене чи не дозволене відвідування ДНЗ, — пояснює Ольга Нестеренко. — Багато відмовників говорять про порушення конституційних прав їх дітей, звинувачують і лікарів, і керівництво садків та шкіл. На це можу сказати, що є Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб», є Національний календар щеплень. Якщо з якихось причин батьки не хочуть щепити своїх дітей, то чому мають страждати інші діти, в тому числі ті, в кого є протипокази до щеплень».

Не чекати, доки «рак на горі свисне»

Ольга Нестеренко пригадує, що не так давно, у 2018-2019 роках, коли на Бориспільщині був спалах кору, це вплинуло на настрої батьків і вакцинація пішла активніше. «Це говорить про те, що є люди, які ще сумніваються, варто робити щеплення чи ні, і їх можливо переконати. Погано, що минулого разу їх переконали лише масові захворювання, краще такого не чекати. Зараз я не можу сказати, що щепляться критично мало, все-таки переважна маса батьків розуміє важливість вакцинації. Коли були локдауни та карантини, батьки мотивували відмови тим, що не хочуть зайвий раз контактувати з людьми, які можуть бути хворими на коронавірусну хворобу. Коли ситуація стабілізувалася, більшість із них привели дітей на щеплення.
Якщо подивитися на цифри, то зараз загальний відсоток щеплень біля 60. Він здається замалим, але на кінець року зросте, і про рівень вакцинації можна буде говорити більш упевнено.

Мета щеплень — утримати поширення вакцинокерованих інфекцій. Щоб вони не давали спалахів захворювання, має бути вакциновано 95% населення.

Не ковідом єдиним…  Як у Борисполі щеплять дітей  від небезпечних хвороб

Наприклад, від поліомієліту станом на жовтень щеплено 56% дітей до 1 року, в півтора року — 70%, у 6 років — 60%, у 14 років — теж 60%. Трохи кращий показник по щепленню від кору. Вірогідно, вплинув позаторішній спалах хвороби. Так, щеплено 82% дітей у віці 1-го року, 75% 6-річних дітей, і ще 364 дитини за графіком мають зробити щеплення до кінця року», — розповідає фахівець.
Менш активно щеплюються від сезонних хвороб, наприклад, грипу. Станом на сьогодні (за осінній період цього року) щеплено 57 осіб, із них дорослих 40. Крім того, 11 дітей щепили від ротавірусної інфекції, є щеплені від менінгококової, пневмококової, папіломовірусної інфекції, вітряної віспи. Ці вакцини не входять до переліку обов’язкових, пацієнт купує їх за власні кошти та самостійно привозить (протягом 2 годин з моменту придбання) в термосумці, з дотриманням холодового ланцюга.

Дорослим теж потрібна ревакцинація

Більшість дорослих забувають про необхідність повторних щеплень або й просто не знають про це. Насправді імунітет проти деяких захворювань зберігається не все життя, тому потрібне повторне введення вакцин — ревакцинація. Мова йде про щеплення від дифтерії та правця. Остання ревакцинація в дитячому віці робиться у 16 років, а після цього має повторюватися кожні 10 років — в 26, 36, 46 і т.д. років. Якщо в дитинстві ви не вакцинувалися, або невідомо, вакциновані чи ні, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини АДП-М — спочатку перша доза, через місяць — друга, через 6 місяців після другої — третя.
Так само необхідно щепитися дорослим, які в дитинстві пропустили щеплення від кору, краснухи і паротиту. Якщо є сумніви чи втрачено дані про імунізацію, перевірити наявність імунітету можна за допомогою лабораторних аналізів.
«Якраз із дорослим населенням у нас біда, ревакциновано всього 42% громадян. Коли після спалаху кору в нас були поодинокі випадки дифтерії, дорослі пацієнти йшли активно. Зараз знову все затихло. Телефонуєш їм, нагадуєш, а відповідь: «Та нехай потім колись». Пояснюємо, що небезпека ж не тільки від дифтерії — можна де завгодно випадково поранитися і захворіти правцем. Не скажу за всі медичні заклади, але у нас сімейні лікарі обов’язково слідкують за графіком щеплень, в тому числі дорослих пацієнтів. Говоримо про це і під час ефірів на місцевому телебаченні, в інших ЗМІ.
В наявності є всі вакцини. Може трапитись так, що вакцини немає тимчасово. Наприклад, сьогодні немає АДП для 6-річок і поліомієлітної для першого й другого щеплення. Вони закінчилися і ось-ось мають надійти. Тому можу сказати, що всі вакцини доступні», — пояснює лікар.

Не ковідом єдиним…  Як у Борисполі щеплять дітей  від небезпечних хвороб

Головне — не допустити повернення страшних хвороб, які вважалися переможеними

Усі інфекції, від яких робляться планові щеплення, є вакцинокерованими. Це значить, що ці хвороби можуть бути повністю усунуті шляхом вакцинації. До їх переліку входять кір, краснуха, паротит, вітряна віспа, туберкульоз, гепатит В, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт, ХІБ (гемофільна) інфекція. Всі вони дають страшні ускладнення у випадку хвороби та часто призводять до летальних наслідків.
Україна вже відчула на собі наслідки недбалого ставлення до щеплень. Під час спалаху кору в 2017-2019 роках захворіли понад сто тисяч людей, а кілька десятків померло. Найчастіше хворіли діти, що не отримали другу дозу вакцини КПК вчасно, були й летальні випадки, в тому числі, один у Борисполі. Спалахи кору можливі й надалі, адже відсоток щеплень недостатній для формування колективного імунітету. Це надзвичайно заразне інфекційне захворювання, що передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до 2-х годин після того, як хвора людина залишила приміщення. Дев’ять із десяти невакцинованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені. Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг і призвести до серйозних ускладнень — пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку — енцефаліту тощо, а також до інвалідності та смерті. Специфічного лікування від кору немає, а єдиний спосіб запобігти ускладненням і смерті від кору — вакцинація.
Ще одна небезпечна хвороба, яка має всі шанси поширитися Україною, — поліомієліт. Цьогоріч вперше за 15 років виявлено випадки паралічу внаслідок інфікування поліомієлітом. Така ситуація — наслідок низького рівня охоплення дітей щепленнями; за офіційними даними лише 53% дітей в Україні отримали вакцину.
«Страшно, що хвороби, проти яких є ефективні вакцини, знову повертаються. На заході України востаннє випадки були в 2016-му році, тепер вони з’явилися знову. Там ввели суворі заходи, не щеплених дітей не приймають у навчальні заклади, ввели додаткову дозу імунізації проти поліомієліту. Вірус страшний і може ніяк не проявлятися, а в той же час людина буде носієм. Може проявлятися як просто ГРЗ, а може вразити нервову систему і викликати параліч кінцівок. В більшості країн світу випадків поліомієліту не реєструють уже багато років поспіль, і це тільки завдяки тому, що вакцина ефективна і діє», — говорить Ольга Нестеренко.
Знову фіксуються в Україні й випадки дифтерії. Хоч вони й поодинокі, експерти не виключають можливості виникнення спалахів захворювання — через недостатній рівень щеплень у дитячому віці та надзвичайно низький рівень ревакцинації дорослого населення. Смертність від цієї хвороби може сягати 50%. Вакцинація, як і перенесене захворювання, вже через 1–1,5 років не гарантує захисту від інфікування та захворювання, але у правильно щеплених недуга матиме набагато легший перебіг, ніж у тих, хто не має щеплень.

Поширення міфів про вакцинацію знижує рівень захисту від інфекційних хвороб

Не останню роль у небажанні дорослих вакцинувати своїх дітей грає поширення міфів про вакцинацію, зокрема про побічні дії від вакцин. Завдяки широкому доступу до мережі інтернет міфи та чутки ширяться надзвичайно великими темпами, адже багато людей схильні не перевіряти та не аналізувати прочитану інформацію.
«Чуток багато. Ось, наприклад, про зв’язок між щепленням та аутизмом. Не раз це чула від батьків, так само не раз доводилося переконувати їх, що це не відповідає дійсності. Стаття про дослідження, яке начебто провів британський учений, була опублікована в 1998 році, а пізніше виявилося, що наведені там дані були сфальшовані. Після цього в США та Великобританії було проведено десяток досліджень, і їхні результати довели відсутність будь-якого впливу щеплень на можливість виникнення аутизму. Так само нічим не доведені чутки про те, що вакцини викликають цукровий діабет, бронхіальну астму, рак та інші хвороби», — розповідає лікар.
Ще одна популярна «відмовка» противників щеплень — буцімто їх негативний вплив на імунну систему і її «перевантаження». Вакцинація не може перевантажити імунну систему. При перенесенні захворювання навантаження на імунітет у кількасот разів вище, ніж при вакцинації. Навіть якщо одночасно ввести вакцини проти 10 інфекційних захворювань, задіюється 0,1% імунної системи дитини, тоді як при інфекційному захворюванні навантаження на імунну систему буде у кількасот разів вищим.
Так само неможливе ослаблення імунної системи після вакцинації. Природне інфікування певними вірусами при природному захворюванні може ослабити імунну систему, опірність організму. Але вакцини діють по-іншому. Вони містять віруси, які відрізняються від вірусів, що викликають захворювання. Вакцинальні віруси самі настільки ослаблені, що не можуть ослабити імунну систему.
Бояться батьки й реакції після щеплення. «Реакція на щеплення — це нормально. У інструкції до вакцини прописано, що може бути температура чи біль у місці введення вакцини. Після щеплення дитині міряють температуру, пропонують посидіти почекати кілька хвилин і попереджають батьків, на що звернути увагу вдома. Перераховані реакції не є критичними і не вважаються побічними ефектами. Ми раз у квартал подаємо звіт до МОЗ по несприятливих подіях по імунізації, це якраз про побічні ефекти. Такого випадку в нас жодного разу не було зафіксовано», — пояснює Ольга Нестеренко. — Батьки мають розуміти, що всі вакцини якісні, вони перевірені та є безпечними».
«Взагалі мета щеплень — утримати поширення вакцинокерованих інфекцій. Щоб вони не давали спалахів захворювання, має бути вакциновано 95% населення. Інші 5% відводиться на людей, які мають протипокази до вакцинації. Щоб їх захистити, інші мають бути щепленими. Завжди і скрізь будуть люди, які виступають проти вакцинації, цього не уникнути, головне — щоб їх кількість не була критичною, а вплив не наражав на небезпеку інших людей», — підсумовує фахівець.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Читають Обговорюють
Календар публікацій
«    Січень 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31