Бориспiль
C

Головні новини

Єдиний податок та ЄСВ у військовий час: платити чи не платити?


На період дії військового стану в Україні держава законодавчо закріпила податкові пільги для спрощенців. Але залишилися питання, на які поки не може відповісти навіть податкова. 

Пошуки істини

Багато приватних підприємців, які працюють на єдиному податку, особливо якщо не мають найманих працівників, з бухгалтерією знайомі у міру необхідності сплачувати податки, внески до пенсійного фонду та здавати звіти. Зрозуміти суть змін у податковому законодавстві їм дуже непросто. З подібними проблемами зіткнулися і в родині автора. Особливо незрозумілим є момент із наданим правом не сплачувати єдиний податок, якщо підприємець не працює. Штрафні санкції не нараховуються, це зрозуміло. Але як довести, що у такому відносно мирному місті, як Бориспіль, ти не міг працювати і не працював? Чи не заявить потім держава, що після завершення війни і всіх визначених законом термінів ці податки все одно доведеться заплатити? На це питання не змогли відповісти навіть у центрі обслуговування платників Бориспільського відділення Броварської ОДПІ.
У пошуках відповідей довелося звертатися до інтернет ресурсів, аналітичних матеріалів незалежних податкових консультантів, офіційних джерел у мережі.

Детально про важливе

Про Єдиний податок та ЄСВ для ФОП під час воєнного стану вдалося з’ясувати таке.
• Для ФОП 1 або 2 групи тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, встановлені спеціальні правила:
— такі платники мають право не сплачувати єдиний податок;
— декларація платника єдиного податку, фізичної особи — підприємця, не заповнюється за період, в якому єдиний податок не сплачувався.
Це право не сплачувати єдиний податок, а не звільнення від оподаткування. Тому, якщо платник має можливість і бажання підтримати фінансову стабільність територіальної громади та держави у період воєнного стану, він так само може заплатити єдиний податок і відобразити таку сплату у декларації.
• Також ФОПи–«єдинники» (так само, як ФОП на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства) з 1 березня 2022 року звільняються від сплати ЄСВ за себе.
На період воєнного стану та протягом 3 місяців після його закінчення штрафи та пеня по ЄСВ не застосовуються, а перевірки не проводяться.
Відповідно до Закону про ЄСВ платники, які скористаються цією пільгою, розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюють за період, в якому відповідно єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався. Підприємцям надано право не платити ЄСВ, але якщо пізніше несплачене ЄСВ буде вказане в декларації, нарахування у картці платника з’являться. І заплатити потрібно буде. Це також не позбавляє права добровільно сплачувати ЄСВ за себе та зазначати суми такого ЄСВ в декларації з метою отримання страхового стажу.
• Ще одне звільнення від сплати ЄСВ встановлене для «єдинників» 2 та 3 груп, яким дозволяється не сплачувати ЄСВ за мобілізованих працівників. Такі суми будуть сплачені за працівників (щоб ті не втрачали страховий стаж) з коштів держбюджету.
Тобто під час періоду мобілізації, визначеного Указом Президента №69/2022, роботодавці — платники єдиного податку, які обрали спрощену систему оподаткування, фізичні особи-підприємці, які належать до другої та третьої груп платників єдиного податку, а також юридичні особи, які належать до третьої групи платників єдиного податку, мають право за власним рішенням не сплачувати єдиний внесок за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України.
Суми єдиного внеску, нараховані та не сплачені такими роботодавцями, сплачуються за рахунок державного бюджету, крім періодів, у яких ці наймані працівники отримували доходи у вигляді грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок за рахунок державного бюджету».
• Санкції за порушення закону про РРО не застосовуються до завершення воєнного стану.
• Пеня не нараховуватиметься за порушення, які виникли внаслідок форс-мажорів під час воєнного стану.

Питання без відповідей

У той же час не вдалося з’ясувати відповідь на основне питання: чи не доведеться потім, після війни, повертати борги по несплаченому єдиному податку? Навіть якщо це буде без пені, сума назбирається чимала. Для підприємства, яке не працювало, особливо, якщо це фізична особа-підприємець, сума назбирається чимала. Контрольним етапом пошуку відповіді став дзвінок на гарячу лінію ДФС України (0-800-501-007). На запитання автора, чи є роз’яснення стосовно питань по єдиному податку, у колцентрі відповіли, що детальніших роз’яснень немає, і які рішення прийме держава після завершення періоду дії воєнного стану, ніхто передбачити не може.
Тож найпростіше у цій ситуації підприємцям, які можуть працювати і сплачувати податки.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: