За даними Бориспільської міської ради, у Бориспільській громаді 48 релігійних християнських парафій. Із них 16 відносяться до УПЦ МП, а 11 — до ПЦУ (з них 4 у самому Борисполі).
Останнім часом в Україні активізувалися дії з переходу релігійних громад до Православної церкви України. Доєдналися до цього процесу і в Бориспільській громаді. Наскільки активним є процес та чи не здійснюється тиск на релігійні громади, дізнавалися «Вісті».
Володимир Борисенко: «Діємо у правовому полі»
Бориспільський міський голова Володимир Борисенко, коментуючи ситуацію під час одного із засідань виконавчого комітету, зазначив: «Усі мали можливість спостерігати події у Хмельницькому, у церкві, що належить до УПЦ МП. Подібні моменти ми могли спостерігати в минулому році у Борисполі. Нагадаю, що у 2022 р. Бориспільською міською радою було прийнято рішення про заборону діяльності УПЦ МП на території громади. Ми діємо в конструктивному і в правовому руслі. Джерелом влади є народ, у тому числі і джерелом релігійної влади. Кожна громада має визначитися самостійно. Ми давно визначилися, хто для нас є ворог, усвідомлюємо, що московський патріархат є втіленням російської армії. Соціальна потреба вже сформована. Але на наші плечі лягає необхідність правильно реалізувати цю соціальну потребу. Наприклад, Сеньківці Бориспільського району знадобився майже рік для того, щоб правильно оформити всі документи та перевести прихожан до ПЦУ». Також мер Борисполя повідомив, що заступниця міського голови Людмила Бистра паралельно займається вивченням земельних та питань майна церков громади. Ця робота триває вже близько року. Зараз важливо не допустити жодних провокацій, особливо у дні, що передують Великодню.
Радикальні методи можуть нашкодити
Заступниця міського голови Людмила Бистра повідомила, що міська рада працює над створенням релігійної мапи міської громади. Робота ця розпочалася ще до повномасштабного вторгнення. На жаль, не всі настоятелі храмів та представники релігійних спільнот відгукнулися і надали інформацію про свої громади. На сьогодні є відомості про 48 християнських громад, зареєстрованих у Бориспільській ОТГ. З них 16 належать до УПЦ МП, 11 — до ПЦУ, в т.ч. Свято-Миколаївський храм (на Книшовому меморіально-парковому комплексі), парафія Святого Духа (вул. Завокзальна) та парафія Святих жінок мироносиць (вул. Київський Шлях, 39).
За словами співрозмовниці, питання переходу до ПЦУ складне, тому що за кожною з громад стоять люди. Міська влада намагається співпрацювати з усіма. У місті немає активного руху по переходу громад до ПЦУ.
«Чи зробимо ми краще радикальними кроками? Навряд чи, — вважає чиновниця. — Потрібно співпрацювати, пояснювати людям позитивні сторони переходу до ПЦУ. На сьогодні кожен вірянин уже визначився зі своєю позицією. Проблема упирається ще у майнові права. Практично в усіх храмах на церкву оформлене право власності на землю. Тільки в Рогозові і в Любарцях під церквами земля була не оформлена. У Сеньківці громада виступила за перехід до ПЦУ. Вони пройшли всі суди, оформили відповідні документи. Зупинилися на тому, що храм — це власність церкви, і цю власність церковній громаді передавати не хочуть. Такі питання вирішуються простіше, якщо священик передає ключі або переходить до ПЦУ разом із громадою. У Сеньківці громада не захотіла залишити колишнього священника, хоч він і не був проти».
За словами Людмили Бистрої, раз і назавжди питання заборони УПЦ МП може вирішити лише держава. Допоки не будуть внесені зміни до існуючих законів чи не прийняті нові, на місцевому рівні неможливо примусити вірян перейти до ПЦУ. Причому таких повноважень не має жоден орган влади на місцях. Єдиний законний спосіб для них — роз’яснення та популяризація ПЦУ.
Свою думку щодо боротьби з УПЦ МП висловив член виконкому Валерій Мартишко. Він наголосив, що будь-яка церква — це великий бізнес. І якщо прихожани припинять нести пожертви УПЦ, то джерело доходу буде перекрито.
Заборонені всі заходи УПЦ, крім проведення служб у храмах
13 червня 2022 р. Бориспільська міська рада прийняла рішення про заборону діяльності УПЦ (МП) на території громади. У ньому зокрема йшлося: «Бориспільська міська рада вирішила призупинити на час російської агресії проти України діяльність УПЦ (МП) на території Бориспільської міської територіальної громади, а саме: встановити охорону об’єктів нерухомості (культових будівель) церковних громад УПЦ (МП), що забезпечують життєдіяльність населення, ввести особливий режим їх роботи, заборонити проведення зборів, мітингів, ходи, а також інших масових заходів».
Міська рада не може заборонити проведення служб у храмах, але всі інші заходи заборонено. Станом на сьогодні у храмах УПЦ служби йдуть у звичному режимі, працює і недільна школа біля собору на Розвилці.
коментарі