Бориспiль
C

Головні новини

Бориспіль: медицина майбутнього


Бориспіль: медицина майбутнього

Бориспіль є першим містом в Україні, яке зареєструвало комунальне підприємство-медичний заклад — «Бориспільський міський центр первинної медико-санітарної допомоги». Місто йтиме по шляху створення в кожному мікрорайоні амбулаторій сімейної медицини — первинну ланку меддопомоги, яка має бути максимально наближеною до місця проживання бориспільців. Питання вивчали «Вісті».

Бюджетом враховано
Фінансовий момент нової медицини прискіпливо обговорювався на засіданні виконкому Бориспільської міськради щодо підготовки до розгляду на сесії питання про бюджет міста на наступний рік. Раніше держава давала місту субвенцію на меддопомогу, а місто переадресовувало кошти на Бориспільську ЦРЛ. Але у 2018 році з’являється комунальна некомерційна установа «Міський центр первинної медико-санітарної допомоги». Тож і державна субвенція розподілятиметься інакше. Почнемо з того, що у Держбюджеті субвенція місту на первинну ланку медичної допомоги передбачена лише на шість місяців, адже планується, що з 1 липня повинна запрацювати договірна система надання первинної допомоги. Сьогодні наданням такої допомоги займається ЦРЛ, якій і передається субвенція. Але поки що вирішено передати району лише половину цих коштів — на три місяці. Далі все залежатиме від того, як втілюватиметься медична реформа.
Коментуючи розподіл відповідальності між первинною ланкою і лікарнею, мер Анатолій Федорчук зазначив, що законом про медреформу передбачено, якщо пацієнт не прийшов до сімейного лікаря, а піде до лікарні без направлення, то всі послуги для нього будуть платними. За направленням лікаря первинної допомоги лікарня прийматиме безкоштовно.
У цивілізованих країнах 80% лікування проходить на первинній ланці. І меддопомога у Борисполі розвиватиметься так, щоб усі обстеження можна було пройти на базі первинної ланки.

На усі питання щодо амбулаторії сімейної медицини відповідаєМикола КОРНІЙЧУК, перший заступник Бориспільського міського голови.

«Мамографія — незалежна»
— Депутати виділили 6 млнгрн на купівлю мамографа — це найсучасніший апарат. Нині тривають тендерні процедури. За законом, якщо за бюджетні кошти купується майно на суму більше 100 тис. євро, то необхідно надати інформацію, куди це майно встановлять і де воно буде працювати. Місто прийняло рішення, що мамограф буде встановлено на вулиці Лютневій, 12, поряд із амбулаторією міського центру первинної медико-санітарної допомоги.
Щоб не чекати, доки буде готовий проект капітального ремонту будівлі, вирішили терміново готувати базу для мамографа. Там є приміщення з окремим входом, де немає вікон. Раніше у цій частині розміщувалися холодильні камери. Звідти уже прибрали усі непотрібні перегородки, вивезли будівельне сміття. Необхідно зробити вікно, встановити двері, поштукатурити стіни. Там буде розміщений мамограф, кімнати для лікаря, для прийому хворих, приміщення, щоб роздягтися і підготуватися до обстеження, туалет, умивальник. Передбачено провести воду та електроенергію і встановити лічильники. Мамографія буде незалежною від амбулаторії. По суті, на Лютневій, 12 діятимуть два медичних заклади, але обидва відносяться до ланки первинної медико-санітарної допомоги.
У приміщенні, де стоятиме мамограф, додатково використовуватиметься берлітова штукатурка, яка поглинає випромінювання. Побоювання людей, що мамограф якось впливатиме на мешканців сусідніх будівель, безпідставні. На сьогодні виділено 199 тис. грн на ремонтні роботи, їх проводить ПМК-10, керівник — Володимир Гнаток.

Про амбулаторії
— У Борисполі вже працюють два медичних пункти у приміщеннях комунальної власності міста: на вул. Київський Шлях, 11 та на вул. Гагаріна, 1 (у районі УМБ-17). Ще три приміщення готуються, щоб працювати як амбулаторії сімейної медицини. На Глибоцькій, 83 уже є проект і розпочинається ремонт. Проект капітального ремонту приміщення на Лютневій, 12 на етапі узгодження. П’ятий пункт розташується на вул. Київський Шлях, 24 (у приміщенні стоматполіклініки). Уже виділяються кошти на поточний ремонт.
У перспективі відкриватимуться інші амбулаторії. Окрім того, лікарі первинної ланки працюватимуть і в нинішній поліклініці, бо це державна установа. І люди, обираючи лікаря, матимуть змогу врахувати, куди їм зручніше звертатися.

«Без скупчення авто»
— Проблеми із транспортною розв’язкою не загрожують. Перед приміщенням можна облаштувати нормальну стоянку. Сам центр надання первинної медико-санітарної допомоги обслуговуватиме, переважно, мешканців мікрорайону. Тому питання транспорту не стоїть. А обстеження на мамографі не є терміновою процедурою. Запис проводитиметься заздалегідь, на визначений час, за телефоном або по Інтернету. Скупчення авто не буде.

• Амбулаторії сімейної медицини. Наразі тривають ремонтні роботи у приміщенні колишнього магазину «Смак-2» на вул. Лютневій, 12. За рішенням Бориспільської міськради, там розміститься амбулаторія сімейної медицини центру первинної медико-санітарної допомоги. Там же було вирішено надати приміщення і для мамографа, на який депутати виділили кошти із міського бюджету. Але піднялася хвиля зауважень: і стіни будівлі занадто тонкі, і великі скляні вікна-вітрини не годяться для медзакладу, і транспортна розв’язка погана…

«Готуємося до реформи»
— До 1 липня 2018 року, коли планується старт реформи, органи місцевого самоврядування повинні провести підготовчу роботу. Це поширення інформаційних матеріалів, які мають надати в електронному вигляді обласні держадміністрації: плакати з роз’ясненнями, бланки необхідних документів, у тому числі договорів, які мешканці повинні будуть укладати із лікарями. До 1 липня медики отримуватимуть зарплату так, як і нині — через лікарню. Коли запрацює первинна ланка, тоді державна субвенція буде залишатися в місті, і оплата праці проводитиметься через міський центр медико-санітарної допомоги. На етапі підготовки ми повинні кожному лікарю закупити комп’ютер, бо медики повиненнні і облік вести, і отримувати консультації відповідних спеціалістів у он-лайн режимі. У ідеалі, кожен лікар первинної ланки повинен мати кардіограф, компактний апарат УЗД… На перших порах ці апарати мають бути у кожній амбулаторії. Для цього у міському бюджеті передбачено близько 5 млн грн.

Очолює новостворене комунальне некомерційне підприємство «Бориспільський міський центр первинної медико-санітарної допомоги Бориспільської міської ради» Євгеній Черенок. Він поділився з «Вістями» баченнями становлення нової медустанови.

У Бориспільській ЦРЛ Євгеній Черенок обіймав посаду заступника головного лікаря. Нині взяв на себе завдання створення принципово нової установи. І справа рухається. Підприємство отримало державну реєстрацію та статус неприбутковості, а нині триває підготовка документів для отримання ліцензії на медичну практику. У січні 2018 року ліцензію мають видати. За процесом його роботи можна простежити у мережі ФБ на сторінці «Бориспіль — місто здорових людей».

Без паніки!
Євгеній Павлович наголосив, що це ніяка не реорганізація, не перепрофілювання лікарні чи поліклініки. Це новостворений заклад, який організовується з нуля. По закону, місто з населенням від 30 тис. мешканців повинне мати свій центр медико-санітарної допомоги. У Борисполі 62 тис. населення. Тому такий заклад обов’язково потрібний.
Медична реформа повинна була стартувати 1 січня 2018 року, і в Борисполі у декого паніка: як укладати договір з лікарем, що робити, якщо ніхто не надаватиме допомогу? З 1 січня усе працюватиме по старій системі. Законопроект №6327 прийняли, але Президент його не підписав. Якщо до Нового року він буде підписаний, уся система може розпочати роботу з 1 липня. Договори можна буде укладати з 1 квітня (якщо не буде змін). Тож, до квітня для пацієнтів нічого не зміниться. Перехід роботи медзакладів на нову систему роботи для мешканців міста буде непомітним: де вони отримували допомогу, там її надаватимуть і надалі, нікого із медиків не звільнятимуть.
Але до лікарів потрібно придивлятися, бо вибір лікаря — це важливий крок як для пацієнта, так і для керівника закладу.

Кому довіримо здоров’я
Євгеній Черенок зазначив, що команда лікарів набирається з нуля. Є законодавчі норми і формули, які визначають кількість персоналу для такого закладу. Вузьких спеціалістів, як отоларинголог, офтальмолог, хірург може бути достатньо по одному. Основну масу складатимуть лікарі загальної практики сімейної медицини, лікарі-терапевти та лікарі-педіатри. По розрахунках, згідно з формулою, для Борисполя потрібно 35-36 лікарів загальної практики. «Для старту можна взяти мінімальну кількість (10-20 фахівців) і поступово розширювати штат, — каже співрозмовник. — Якщо людина захоче перейти працювати, то може звертатися із заявою, і керівництво визначатиметься, чи підходить спеціаліст. У рамках реформи в країні буде створена Національна служба здоров’я, і через комп’ютерну систему e-Health зосереджуватимуться усі дані про пацієнтів. Усі комп’ютери лікарів будуть підв’язані до системи e-Health, усі договори-декларації на пацієнтів заповнюватимуться через комп’ютер».

Грош іходитимуть за пацієнтом?
Оплата праці — це момент для медиків особливо важливий. Євгеній Павлович підкреслює, що доки не запрацює Національна служба здоров’я із стартом реформи, лікарі будуть прив’язані до існуючої тарифної сітки. Але, каже, працівники міського центру первинної медико-санітарної допомоги уже зараз отримуватимуть більше, ніж у лікарні.
«Коли стартує реформа, центри первинної медико-санітарної допомоги перейдуть на самоокупність і заробіток лікаря залежатиме від того, скільки людей укладуть із ним договори,» —
коментує Є.Черенок.

Контроль лікаря
Контроль вестиме національна служба здоров’я через систему e-Health. Враховуватиметься кількість людей, які обрали цього лікаря, протоколи лікування і результати надання допомоги. Контроль вестиме і керівник закладу. Для лікарів будуть створені відповідні умови роботи. Так, у кожній амбулаторії проводитимуться лабораторні дослідження, щоб, наприклад, із баночкою сечі не їхати через усе місто до лікарні.

Ірина КОСТЕНКО

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: