
Для розвитку дитини важливим є збалансоване харчування. Кальцій — чи не найголовніша складова раціону. Педіатри закликають батьків контролювати те, що їдять їхні діти. «Вісті» цікавилися раціоном бориспільських дітей у садочках та школах міста та запитали лікарів, чи зустрічається дефіцит кальцію.
Олександра ОСІЧКА, лікар загальної практики сімейної медицини Бориспільської амбулаторії №1
Як лікар прописав
У молоці найбільше кальцію, який так потрібен кісткам людини. Якщо організм матиме його дефіцит, це може призвести до низки захворювань, у тому числі цукрового діабету чи серцево-судинних. Небезпечний низький рівень кальцію для дітей, людей похилого віку й вагітних.
«Кальцій є в усіх органах, тканинах та крові. Якщо кількість кальцію та вітаміну D3 буде низькою, розпочнеться порушення з боку опорно-рухового апарату, а у дітей першого року життя деформація черепа, ніг та затримка психомоторного розвитку», — пояснює Олександра Осічка, лікар загальної практики сімейної медицини Бориспільської амбулаторії №1.
Виявляється, діти до року, які на штучному вигодовуванні, можуть мати дефіцит кальцію. Співрозмовниця говорить, що нині дітей із низьким рівнем кальцію чимало, але до лікарів їхні батьки звертаються із іншими проблемами, що спричинені цим дефіцитом.
«Брак кальцію та вітаміну D загрожує ламкістю кісток: навіть коли дитина падає із висоти власного росту, то ламає руку чи ногу. Також діти до семи років все частіше бувають у стоматолога через карієс. Часта слабкість, головний біль, кровотечі з носа чи запаморочення — все це може бути через низький рівень кальцію та мікроелементів в організмі», — розповідає Олександра Сергіївна.
За її словами, коли дитина навідріз відмовляється від молока — потрібно шукати причину. «Буває неприйняття організмом молочної кислоти через нестачу ферменту лактози, яка розщеплює молоко. Це може бути спадкова недостатність чи набута. Бувають випадки, коли на молоко є алергія. Тоді слід приймати препарати із вмістом Са, збільшити у раціоні кількість страв з риби, м’яса, сухофруктів. Наприклад, два з’їдені фініки в день своїм вмістом Са прирівнюються до склянки молока», — каже лікар і додає, що надмірне вживання молока заборонено людям, які мають анемію, бо воно зменшує всмоктування заліза в кишечнику.
Аналізи показують
У розвинених країнах, як наприклад, Швеція чи Англія, діти обов’язково п’ють молоко не лише вдома, а й у школі, де встановлено спеціальні автомати. Українські лікарі та журналісти провели експеримент. Взяли аналізи на вміст кальцію у дітей однієї із львівських шкіл і дослідили їх. Висновок шокував: 80% обстежених учнів мали наднизький показник вітаміну D та Са.
Після щоденного вживання молока упродовж одного місяця аналіз зробили повторно. Рівень необхідних мікроелементів, зокрема кальцію, збільшився удвічі.
Надія на ринок
Споживачі розраховують на якісне молоко із села, яке продається на ринках з рук.
Жителька Сошникова пані Ольга, яка реалізовує у Борисполі молоко від своєї корови, говорить, що не вижити їй лише на одну пенсію, тому підробляє.
«Витрати на дорогу до міста, тяжка праця біля корови, дорогі корми — селянам, власникам корів, нелегко доводиться», — жаліється Ольга Іванівна.
За літр домашнього молока вона просить 17 грн. У магазинах ціна за цей же об’єм стартує від 25 грн.
Бориспільський район: корів меншає
Ситуація із кількістю та якістю молочних продуктів в Україні наближається до катастрофічної червоної позначки, констатують експерти. Так, у Бориспільському районі молочних фермерських господарств фактично немає.
В управлінні агропромислового розвитку Бориспільської райдержадміністрації «Вістям» повідомили про діюче господарство сімейного типу «Парубоче», що у Воронькові. За словами фахівців управління, у селах району корів можна на пальцях порахувати, тому і маємо проблему із молоком на місцях.
«Селяни все рідше тримають корів. Люди району не цікавляться господарством, а переходять працювати до столиці. Так, наприклад, через брак молока в районі бориспільське молочне підприємство ТОВ «Промінь-Фуд» завозить продукцію аж із Черкаської області», — кажуть спеціалісти.
«Надлишок молока у міських школах»
Ще за радянських часів існувала настанова для школярів: «Обов’язково в день випити склянку молока». Тому в освітніх закладах кожного дня дітлахам давали тепле молоко, какао чи молочні страви. Чи правило актуальне сьогодні, «Вісті» дізнавалися у Бориспільському міському управлінні освіти та науки.
«Міські діти отримують молоко та молочні продукти відповідно до державних вимог та стандартів, — пояснила Наталія Стрільник, головний спеціаліст управління. — Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 2004 року «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» додатку №2 та №7, норма вживання молока за добу для дітей різного віку відрізняється. Так, малеча віком від 1 до 3 років при триразовому харчуванні у садочку має вжити 350 г молока, тоді як школярі молодших класів віком від 6 до 10 років потребують лише 180 г за добу.
Згідно з аналізом виконання норм харчування у бориспільських школах за 2017 рік вживання дітьми молока та молочних продуктів навіть перевищено. Наприклад, молока школярі випили 113%. А кисломолочного сиру з’їли на 116%, тобто більше встановленого. У порівнянні із цими показниками вихованці садочків вжили молока 97,7%, а сиру — 98,5%».
Як стало відомо, молоко у міські заклади освіти постачається згідно з конкурсним відбором постачальників через систему ProZorro. Більше чотирьох років це робить фірма із Переяслава.
Тетяна Ходченко
коментарі