Бориспiль
C

Головні новини

Про проблеми та досягнення теплопостачальників в Переяславі-Хмельницькому


Діяльність тепломережі у Переяславі нині знаходиться під особливою увагою містян. І через холодну пору року, і через високі тарифи на послуги, і через удосконалення технологій, які, не виключено, з часом витіснять з ринку традиційні теплові підприємства. Про справи теплопостачальні і буде наша розмова з головним інженером КП КОР «ПереяславХмельницьктепломережа» Наталією ПОЛІЩУК.
Про проблеми та досягнення теплопостачальників в Переяславі-Хмельницькому
— Наталіє Володимирівно, як Ви ставитеся до ідеї прийняття тепломережі в комунальну власність міста?
— Неоднозначно. Це питання піднімалося ще тоді, коли міським головою був спочатку Григорій Романович Сокур, а потім Іван Петрович Якименко. Міська рада неодноразово зверталася до обласної ради, проте область, мабуть, не дуже хоче відпускати наше підприємство. Адже це тільки останні три роки у нас спад, а до того ми працювали хай і з невеликими, але прибутками, зі своєчасною виплатою заробітної плати. Влітку минулого року в нас почалися затримки з виплатою зарплат.
— Чому стався спад?
— Через несвоєчасне затвердження нових тарифів. Як наслідок, ми маємо 22 млн грн боргу за спожитий газ. Свого часу на підприємстві почалася реорганізація, кінцевим результатом якої мало стати входження переяславської тепломережі в КП КОР «Київська комунальна регіональна компанія». Поки проходив цей процес, НКРЕ (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) тарифи нам не підвищувала. Реорганізація затяглася, і через незалежні від нас причини до кінця доведена не була. Є в нас проблеми і з податковою інспекцією. Тож тоді, коли іншим тепловим підприємствам області тарифи поступово піднімали, ми тривалий час працювали на старих тарифах, що призвело до значних збитків. Нині ми намагаємося встановити нові тарифи через НКРЕ, проте в законодавстві є норма, що коригувати тарифи може й міська рада. Звичайно, будемо до неї звертатися.

— Чи підвищуватимуться тарифи на теплопостачання для населення?
— Усе залежить від цін на енергоносії. На сьогодні ціна на газ поки що стабільна, електроенергія підвищується потроху. Поки що ми вкладаємося в тарифи. Проте з першого січня піднялася мінімальна зарплата, яку ми плануємо компенсувати за рахунок рентабельності. Тому підвищення тарифів для населення поки що не планується. Якщо воно й буде, то незначне. А от друга й третя група споживачів (бюджетні та інші) для нас дуже збиткові. Ми плануємо для цих груп тарифи підвищувати. Будемо також звертатися до міської ради з приводу відшкодування різниці в тарифах.

— А що Ви скажете про альтернативне паливо та новітні технології?
— Наші котли давно вичерпали свій ресурс, що ускладнює використання альтернативного палива для економії газу. Ми змогли зекономити тільки 17% газу. До того ж, якщо газ ми використовували, не оплачуючи його чи оплачуючи не в повному обсязі, то альтернативне паливо ми отримуємо тільки по передоплаті. Нині обласна рада виділяє нам 10 млн грн для реконструкції котелень на вул. Мазепи та Пугачова, конкретно — для установки нових твердопаливних котлів, які працюватимуть на дровах або на брикетах. Щодо новітніх технологій, то постачальники, зокрема, пропонують нам придбати пластикові труби, які мають дуже незначні тепловтрати. При їхній прокладці не потрібні канали, теплові компенсатори та відводи. Проте їхня вартість значно вища за вартість сталевих труб. Ми протягом останніх 10 років застосовуємо попередньо ізольовані труби, які мають беззаперечні переваги перед звичайними. Як не було тяжко, підготовку до опалювального сезону ми провели якісно, хоч і працювали по два дні на тиждень. Заміну теплотрас, наприклад, ми здійснили протягом місяця відразу після закінчення попереднього опалювального сезону.

— Ви говорите про старе обладнання…
— Більшість обладнання — ще радянських часів, воно вичерпало свій ресурс. Якщо, наприклад, в інститутській котельні на вул. Ярослава Потапенка замінені котли, найстаріший з яких 2004-го року випуску, а найновіший — 2008-го, то на виході ми маємо її економічну роботу. На одну гігакалорію тепла тут витрачається 126 куб.м газу, тоді як у старих котлах — 176-178. Більш-менш сучасні котли на котельні на вул. Героїв Дніпра, яка введена в дію 2000 року, проте там потребує ремонту металева будівля-вагончик котельні. На мою думку, тоді проектувальники зробили помилку. Треба було змонтувати обладнання в котельні ПМК-166, провести до неї газ і протягнути до будинків 200 м теплотраси.

— Які ще проблеми турбують переяславську тепломережу?
— Подача тепла передбачає наявність трьох ланок: котельня, теплотраса, споживач. От зі споживачами, зокрема, населенням, ми традиційно маємо проблеми. Одні додають секції чи встановлюють додаткові опалювальні пристрої, другі демонтують їх. І те й інше призводить до розбалансування систем опалення і негативно впливає на постачання тепла в інші квартири, зв’язані опалювальними стояками. Деякі споживачі незаконно об’єднують лоджії та кімнати, опалюючи таким чином більшу площу, ніж ту, за яку вони платять. Інші не хочуть чути про те, що розрахунки опалювальних пристроїв проводяться за досягнення нормативної температури 180 С, а не 24, як комусь хочеться. Дехто не розуміє, що квартири та будинки треба утеплювати, інакше опалення виявиться неефективним. Вважаю правильною політику держави, яка заохочує створення ОСББ і вчить залучати європейські гранти для енергозбереження.

— А чи не вигідніше встановлювати дахові та прибудовані міні-котельні на будинки?

— Звичайно, такі котельні мають низку переваг: відсутність теплотрас, менші тепловтрати… Проте хочу сказати, що на нашому підприємстві втрати тепла при транспортуванні складають 10-11% при нормативних 13%. До слова, на нашому балансі знаходиться 27 км у двотрубному вимірі. Це разом із гарячим водопостачанням. Я категорично проти індивідуального опалення. По-перше, котел у кожній квартирі — це додаткова небезпека для всіх мешканців будинку. По-друге, при відключенні від загальної системи опалення відбувається її розбалансування. По-третє, деякі власники мають по кілька квартир з індивідуальним опаленням. У квартирі, в якій ніхто не живе, вони опалення відключають. Тоді сусіди скаржаться, наприклад, на холодну підлогу (якщо неопалювана квартира по стояку внизу). По-четверте, продукти згорання викидаються в трубу, яка стирчить у стіні, і при певному напрямку вітру потрапляють до сусідніх квартир. По-п’яте, індивідуальне опалення дає можливість економити кошти багатим за рахунок бідних. Адже людина, яка має кошти на облаштування індивідуального опалення, отримує значну економію. Але ж у тепломережі витрати залишилися ті ж самі. І котли гріють воду так само, й витрати електроенергії ті ж, і кількість працівників не зменшується. А зменшуються надходження, бо власники індивідуального опалення вже не платять (хоча й повинні платити за опалення місць загального користування). Тому тепломережа змушена розподіляти свої витрати на меншу кількість абонентів. Виходить, що бідні платять дорожче. А загальновідомо, що собівартість нашої (та й не тільки нашої) продукції тим менша, чим більша кількість споживачів. Наприклад, ми б могли подавати гарячу воду котельнями на вул. Потапенка та Новокиївському шосе, проте це дуже невигідно через малу кількість споживачів. Добре, що встановлення індивідуального опалення нині заборонене.

— Чи реально встановлювати теплові лічильники в кожній квартирі?

— Це реально в нових будинках із горизонтальною розводкою, коли стояки виведені в коридор. На жаль, у місті всі будинки старого планування з вертикальною розводкою, коли треба ставити лічильник на кожний опалювальний пристрій. У нас таке поки що не практикується.

Олександр МАТВІЄНКО

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: