Бориспiль
C

Головні новини

Таємна історія гетьмана Івана Сулими


Село Сулимівка на Бориспільщині досі зберігає таємниці історії. Зокрема маєток Івана Сулими, гетьмана першої половини 17 ст., та побудовану ним у 1629 р. на перехресті шляхів церкву з давнім склепом під нею. Про життєвий шлях і героїзм Сулими написано багато, але дослідники зауважують — Іван Сулима був звичайною людиною, тому неідеальною, а деякі сторінки його біографії досі замовчуються, щоб не псувати героїчний образ гетьмана.

Олег Синиця, член Національної спілки краєзнавців України (матеріал подається у скороченому вигляді)

Отримав землю за службу

Іван Сулима походив із дрібної шляхти. Маючи непогану освіту, він вступив на службу до гетьмана Станіслава Жолкевського, а згодом отримав підвищення по службі. Перша згадка про його службу у Жолкевського датується 1614 роком.

У «Актах Бориспольского мейского уряда» він згадується як виконавець адміністративної влади: «сидел на службе в маєтностях помошником урядника Бориспольских и Баришевских земель». Очевидно, гетьман Жолкевський цінував Сулиму, бо подарував тому значний наділ землі «за заслуги навічно, щоб він там господарював і збирав осілих людей до свого підданства». У перечневій книзі актів на земельні володіння Сулим записано, що поселення Сулимівка і Лебедин «уступлены» Івану Сулимі від Станіслава Жолкевського з зобов'язанням заплатити 600 золотих, якщо діти чи дружина гетьмана надумали б відібрати у нього маєтність.

Отримана ділянка землі на той час була непрохідними болотами та лісами. Перші поселенці будувалися на нечисленних пагорбах і перелісках. Засновані ними села Лебедин і Кучаків, очевидно, отримали назви від першопоселенців Лебедя і Кучака. Природні умови робили села малодоступними та ізольованими від зовнішнього світу, довгий час залишалися малолюдними. Наприклад, Лебедин був удвічі більший за Кучаків, а Сулиминці мали 14 дворів.

Маєток гетьмана в с. Сулимівка Бориспільського району 

Від бранця до слави

Прагнення випробувати власну долю підштовхнули Сулиму на Січ, його вабили морські походи. У одному з них в його чайку влучили османські гармати, козаки були взяті в полон та на роки стали галерними бранцями. Під час бою біля Венеції йому дивом вдалося звільнитися самому та звільнити побратимів. Разом вони захопили бойову галеру разом із її екіпажем (біля 300 яничарів) та пришвартувались в Римі. Це справило враження на місцевих, а чутки про подію дійшли до Папи Римського, який побажав зустрітися з відважним командиром.

Перша згадка про гетьманство Івана Сулими відноситься до 1628 року. У цей час запорожці, щедро підкуплені, були задіяні у міжусобних розбірках кримських ханів Джанібека і Мухаммеда. Розбірки закінчилися у травні смертю козацького гетьмана Михайла Дорошенка. У такий тривожний час і був обраний у гетьмани Сулима. Так, у своєму листі до Христофора Радзивіла від 29 грудня 1628 року він називається гетьманом та просить клопотати перед королем у справі козаків з Шагін-Гіреєм.

«Незручна» сторінка

Через рік Сулима залишив політичну діяльність та в 1629 році повернувся на службу до «воєводини руської» — дочки Станіслава Жолкевського Софії Данилович, отримавши посаду помічника урядника Бориспільських та Баришівських маєтків Яроша Глоговського.

Дослідники зазначають, що того ж року він за наказом Глоговського брав участь у збройному нападі та розоренні села Тростянець, яке перебувало у власності київського Пустинно-Микільського монастиря. Записи урядових книг житомирського замку свідчать, що настоятель та економ монастиря «жалісно та обтяжливо оповідали і протестували проти вельможної її милості Софії Жолкевської» та розповідали, що бориспільський і баришівський урядник Ярош Кльоковський (Глоговський), зібравши з жителів волості чимале військо, майже тисячу,  «піших і кінних з стрільбою огнистою великою і малою і з іншим розмаїтим оружжям до війни належним, з возами під тисячу числом, з усією великою купою людей, сам особисто як управитель та з помічниками своїми, що перебували там в тих волостях на службі перебуваючими, зокрема Бартоломеєм Трембіцьким, Іваном Сулимою, Ілляшом Михайловичом, Корманським та іншими, на світанку 27 квітня 1629 року напали на село Тростянець за дві милі від Борисполя і за три милі від Дніпра». Нападники схопили місцевих жителів Якова, Семена, Грицька Гладкого, Семена Івановича, Павла Наумовича, Івана

Вороновича, Якова Мисковича та інших разом з місцевим управителем, «мордували», а потім разом з сім'ями та іншим добром, яке не «розграбили», пішо й кінно повели на Бориспіль. Саме село нападники веліли зруйнувати, а те, що не змогли забрати, підпалити.

Про матеріали судового процесу за цією подією згадував Михайло Грушевський. На противагу йому, багато дослідників воліють не ототожнювати зазначені події з ім'ям гетьмана.

Був виданий своїми

1630 рік Сулима провів на Січі, де взяв участь у поході на Крим. 1633 року Сулима ходив із козаками проти турок, йому вдалося взяти Азов.

Після зруйнування Кодацької фортеці в 1635 році козаки задля залагодження конфлікту видали Сулиму польським властям. Адам Кисіль (королівський комісар) писав, що присутність переяславського старости Лукаша Жолкевського, небожа колишнього господаря Сулими і «шкатула грошей розсипана майже в цілості моїми руками не тільки стримала козацьке свавілля, але й обернулася проти Сулими». Надії на виправдання польським сеймом були марними. Не допомогли ні зусилля короля Владислава 4, коронного канцлера Якуба Жиздика, сенатора Томаша Замойського, ні інших знатних осіб, ні бажання Сулими прийняти католицтво.

Рішенням сейму гетьмана та декількох його сподвижників було страчено на центральній площі у Варшаві: відрубано голови, потім чвертовано, а частини тіл були розвішені на міських мурах Варшави.

Іван Сулима — гетьман, який прославив запорожців на всю Європу

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

 1. Iгор 17 червня 2020 03:37
  • Не подобається
  • 0
  • Подобається
  Менi цiкакао, автор Олег Синиця, хоч раз був в СулимiвцI?
  Що вiн пище :
  Село Сулимівка на Бориспільщині досі зберігає таємниці історії. Зокрема маєток Івана Сулими?!
  Вiн сам його бачив, зможе показати?))
 2. Игорь 17 червня 2020 19:11
  • Не подобається
  • 0
  • Подобається
  Цитата: Iгор
  Менi цiкакао, автор Олег Синиця, хоч раз був в СулимiвцI?
  Що вiн пище :
  Село Сулимівка на Бориспільщині досі зберігає таємниці історії. Зокрема маєток Івана Сулими?!
  Вiн сам його бачив, зможе показати?))

  І тоді кошовий зробив крок на першу приступку, що смертника піднімала на ешафот, встановлений на Варшавському майдані.

  Величезна, наче із криці викута тінь, відкинута від кремезної постаті запорозького ватажка, посунула на ката так могутньо, що той мимохіть відсахнувся.

  Навіть узимку українське засмагле обличчя, із пишними бровами та блискучими очима, повновиде наче саме сонце, не ворухнулось жодним м’язом.

  Так виступають справжні переможці, а нескорену владу запорозького кошового отамана навіть того дня ніхто заперечувати не насмілився. Отой вправний воїн і непоборний український флотоводець, не тільки не зазнав жодної поразки у численних бойових походах, але й не отримав жодного поранення, хоча завжди рубався пліч-о-пліч із простим козацтвом.

  Зиркнувши на юрбу, 12 (22) грудня 1635 р. Іван Сулима підкрутив довгого вуса, заправив за вухо посивілого оселедця, підступив до колоди та ледь помітно хитнув головою до ката - починай, чого стовбичиш, йолопе.

  Сам Сулима добре розумів: мине якась хвилька, і він, гетьман, у ляхів накладе головою… через зраду земляків. На це запорожець ледь усміхнувся: ой, мої любі українці, ой, мої рідні брати. Свиснула катова сокира!
Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: