Бориспiль
C

Головні новини

У Борисполі табу на продовження розкопок у центрі міста?


На ділянці мали проводитися розкопки, а тепер будівництво.

«Вісті» раніше писали про будівництво на земельній ділянці на вул. Верхній Вал, 27 (21), визнаній історичною Інститутом археології НАН України, що підтвердили попередні розкопки.

Місцина мала досліджуватися і далі, але завадою стало будівництво, яке розпочалося всупереч звіту археологів про необхідність продовження досліджень. Нагадаємо: старий будинок разом із землею під ним був проданий банком через аукціон, а новим власником став син бориспільської чиновниці.
За фактом початку будівництва в історичній зоні керівництвом Бориспільського державного історичного музею було направлено листа в Обласний центр охорони і досліджень пам’яток культурної спадщини. За словами директора музею Наталії Йови, відповіді ще немає, хоча терміни минули. Щодо паспорту на історичну ділянку, то він досі перебуває на затвердженні в профільному міністерстві.
Здійснивши візит на скандальну ділянку, «Вісті» переконалися, що будівництво триває: завезені будівельні матеріали, працюють робітники, уже зводиться перший поверх. На запитання до будівельників про призначення будівлі вони відповідають, що не уповноважені звітувати і просять не знімати. Очевидно, що ділянка майже втрачена для майбутніх історичних досліджень.

Чи існує відповідальність за будівництво в історичній зоні, «Вісті» запитали у юриста Олександра Денисова.
«Важелі впливу на порушників є»
— Під охорону законодавства підпадають об’єкти, внесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України та ті об’єкти, що до вирішення питання про їх реєстрацію як пам’ятки вносяться до Переліку об’єктів культурної спадщини і набувають правового статусу щойно виявлених об’єктів культурної спадщини. Ст. 36 ЗУ «Про охорону культурної спадщини» встановлено:
якщо під час проведення будь-яких земляних робіт виявлено знахідку археологічного або історичного характеру, виконавець робіт зобов’язаний зупинити їх подальше ведення і протягом однієї доби повідомити відповідний територіальний орган охорони культурної спадщини.
Роботи можуть бути відновлені згідно письмового дозволу відповідного органу після завершення археологічних досліджень.
Важелі впливу на порушників є. Так, передбачені адміністративна (ст. 92 Кодексу про адміністративні правопорушення та ст. 46 ЗУ «Про охорону культурної спадщини») та кримінальна (ст. 298 Кримінального кодексу України) відповідальність за незаконне проведення пошукових робіт на об’єкті культурної спадщини, знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини.
Кожна особа у разі виявлення порушень щодо об’єкту культурної спадщини може звернутись до відповідного органу культурної спадщини за притягненням винних осіб до відповідальності.
У свою чергу на місто відповідно до вимог ч.2 ст.6 ЗУ «Про охорону культурної спадщини» покладені обов’язки з забезпечення захисту об’єктів культурної спадщини від загрози знищення, руйнування або пошкодження, які вони мають виконувати належним чином.

«Готую звернення до міського голови»
Олег Верес, депутат округу:
«Як тільки за ділянкою офіційно буде закріплено охоронний статус і ми матимемо відповідний паспорт на неї, я дам хід справі по визнанню будівництва незаконним та притягнення до відповідальності винних осіб. Готую звернення до міського голови, щоб отримати офіційну інформацію, чи вжило місто заходів, щоб припинити будівництво й притягти порушника до відповідальності. Вважаю, що для цього є всі підстави, адже власнику ділянки було відомо, що ділянка матиме охоронний статус, ще до будівництва: місто двічі виділяло кошти на проведення там розкопок, а згідно оприлюдненого звіту Інституту археології вони мали продовжитися».

Під час розкопок у грудні цього року на території ЗОШ №1.

Докази про старе місто з історією

Археологічні дослідження, проведені в Борисполі, свідчать про історичну значимість ділянки, обмеженої вул. Верхній Вал та вул. Героїв Небесної Cотні.

Так, археологи знайшли давньоруське городище, а пізніше – замок козацького часу. Під час розкопок спеціалістами Інституту археології НАН України на території ЗОШ № 1 було знайдено горн (піч для випалювання керамічних виробів) другої пол. ХVІІ ст. Також виявлено багато кераміки, прикрас, монет різних періодів, будматеріали для перекриття храму, які використовувалися до ХІІІ ст.
За словами археологів, поруч із ділянкою розкопок знаходилася давньоруська садиба, про що свідчать нашарування періоду Давньої Русі на глибині 2 м. У перспективі можливі пошуки посадської частини, укріплення, воріт. Це показало б усю картину історії Борисполя як населеного пункту періоду давньоруського, литовсько-польського та ранньомодерного.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: