Бориспiль
C

Головні новини

Віталій Нечипоренко про важливі інструкції до COVID-19


Терапевт Бориспільської БЛІЛ Віталій Нечипоренко про виклики та алгоритм поведінки в умовах пандемії.

Як зорієнтуватися у ситуації з новим зростаючим сплеском захворюваності на коронавірус, як мінімалізувати загрозу інфікування і протистояти їй — про це розмова «Вістей» із завідуючим терапевтичним відділенням Бориспільської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування Віталієм Нечипоренком.

— Чи можна відрізнити «на око» коронавірус від інших респіраторних вірусних захворювань?
— Різниця в тому, що заразність грипу настає від моменту захворювання людиною: коли пацієнт відчуває, що занедужав, у нього слабкість, млявість, підвищення температури, нежить, болі у горлі, — з цього моменту вона стає заразною для інших і 5-7 днів може поширювати інфекцію. Тут має спрацьовувати гасло: «Захворів — залишайся вдома, звертайся до лікаря».
При коронавірусі такий принцип не працює. Найбільша заразність інфікованого — п’ять днів перед проявом будь-яких симптомів. Серед них може бути слабкість або підвищена температура, болі в горлі, нежить, утруднене дихання.
Зникнення нюху на початкових етапах захворювання трапляється рідко, але інколи буває першим симптомом. Коли такі скарги з’являються, людина вже п’ять днів була інфікована. Тобто заклик НОСИ МАСКУ грає роль, бо невідомо — зі здоровим чи хворим ти поряд.
Щоб діагностувати недугу, потрібне обстеження. Немає однозначної симптоматики коронавірусу. Потрібна діагностика за допомогою лабораторних досліджень.
Другою особливістю, яка характерна для коронавірусної інфекції, є низка ускладнень, які при звичайному грипі зустрічаються не часто. У 80% хворих на коронавірус перебіг недуги є середньої тяжкості, людина не потребує госпіталізації, невеликий відсоток щасливчиків взагалі не відчули, що перенесли хворобу.
— Якщо симптоматика була схожа на легку форму перебігу захворювання, а тестування не проводилося, чи можна визначити, чи був у людини COVID-19?
— Для цього існує аналіз на антитіла. Діагностуються три види антитіл: імуноглобуліни М, А і G.
Імуноглобуліни М — найбільш ранні, гострофазові. Вони з’являються з сьомого дня від початку клінічних проявів захворювання, які прийнято вважати нульовим днем, хоча фактично це 14-й день захворювання. На максимум кількість імуноглобуліну М виходить на третій тиждень від нульового дня, і далі йде зниження.
Імуноглобуліни А — починають утворюватися з 10-14 дня. Вони протягом 2-3 тижнів збільшують концентрацію. Потім їх кількість знижується.
Імуноглобуліни G — починають з’являтися після третього тижня від початку перших проявів зараження. Після четвертого тижня від перших проявів вони виходять на максимум. У цей період імуноглобулінів А і М немає.
За кількістю цих імуноглобулінів можна судити, коли людина перенесла гостру фазу захворювання.
Імуноглобуліни G — це ті, які показують імунну пам’ять. Скільки вона зберігається — однозначної відповіді немає. Ми занадто мало знайомі зі збудником. За нинішніми даними, концентрація імуноглобулінів G у різних випадках із часом змінюється по-різному. Відомо, що через три місяці після захворювання концентрація їх у крові починає падати. На скільки і до якої межі — не вивчено. 100% захисту від коронавірусу не існує.
— Чи доречно восени вживати таблетовані вітаміни, щоб захиститися від сезонних інфекцій і коронавірусу, зміцнивши імунітет?
— Наїстися вітамінних фруктів і ягід у сезон, щоб вистачило на рік, неможливо. Вітаміни в організмі не зберігаються, але є складовою здорового харчування, вони необхідні для зміцнення імунітету. Також у раціоні повинні бути білки як складова частина імуноглобулінів.
Говорити про необхідність фармакологічних профілактичних заходів можна індивідуально. Кожна людина має набір хвороб, анамнез життя, що впливає на опірність організму захворюванням. Рекомендації щодо підтримки імунітету може надати сімейний лікар. Перш ніж застосовувати вітамін С, D, цинк тощо, потрібна його консультація, бо є протипоказання.
У харчуванні варто дотримуватися правила: якщо не хочеться того чи іншого продукту, не силуйте себе тільки тому, що там є вітаміни. Організм підкаже, що йому корисне, а від чого відмовитися. Дослухайтеся до себе!
— Якщо людина перенесла COVID-19, то вона може розслабитися?
— Коли людина перехворіла коронавірусом, вона не повинна розслабитися, мовляв, можу ходити без маски. Є науково-коректні дослідження, підтверджені авторитетними медичними виданнями, що трапляються повторні зараження вірусом. Надто мало інформації про повторний перебіг хвороби. Берегтися, використовувати профілактичні заходи обов’язково для всіх. Ми не знаємо, як вірус вестиме себе у майбутньому, не знаємо, чи не з’являться інші подібні віруси. Тому можливо, що захисних рекомендацій доведеться дотримуватися ще протягом років чи десятиліть.

Має знати кожен

Підтверджено актуальність відомих усім заходів:
• Носіть маску
• Тримайте дистанцію
• Мийте чи дезінфікуйте руки
• Менше бувайте в закритих приміщеннях, де є скупчення людей
• Збалансовано харчуйтеся
• «Не беріть дурного в голову, важкого в руки»: не виснажуйте себе фізично і не допускайте стресів. Хронічний стрес знижує імунітет.

«Психологічно пригнічена людина легше підхопить вірус»

Нечипоренко про психологічну гігієну:

«Важливим для опірності до вірусів є психологічний стан людини. Те, що діється в інформаційному просторі, є психологічною пандемією, яка здатна призводити до депресивних думок і станів. Перевантаження негативною інформацією (COVID-19, аварії, вбивства, стихійні лиха, про які інформують регулярно) формує хронічний стрес у людини.
Також восени зменшується інсоляція. Це час загострення хронічних і психічних хвороб.
Усе разом призводить до того, що загальний суспільний імунітет знижується — це багаторівневий стан, йому немає єдиного методу протидії.
Психологічно пригнічена людина може легше підхопити вірус, навіть дотримуючись заходів посиленого захисту.
Який вихід? Людям слід говорити правду, надавати необхідну інформацію, не викривляти її, паралельно висвічуючи позитивні речі в нашому житті. У всьому має бути баланс.
Хочете уникнути зайвого стресу — не дивіться телевізор, більше гуляйте на природі, проводьте час із дітьми, отримуйте радість від онуків або знаходьте хобі, яке приносить задоволення, і живіть з радістю в душі».

 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Читають Обговорюють
Календар публікацій
«    Грудень 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031