Бориспiль
C

Головні новини

Собаки гавкають, директори мовчать


До «Вістей» звернулася бориспілька з проханням допомогти з проблемою агресивних псів підприємства «Ароза», що на вул. Кошового, 2. За її словами, жінка була свідком, як собаки кидалися на людей, а нещодавно сама ледь не стала жертвою: собака нападав і на неї.

Пані Юлія розповідає: «Було обговорення цієї проблеми в Фейсбук, тоді собака з «Арози» вкусив за литку жінку. Пам’ятаю, як люди захищали «нещасних собачок».
А нещодавно сама йшла вул. Кошового, з «Арози» вискочив великий пес і, захлинаючись гавкотом, біг за мною. Після стресу два тижні на роботу ходжу в обхід — вул. Дачною. Поряд із «Арозою» — патрульна поліція, яка не реагує на такі «дрібниці». Як діяти, куди звернутися?».

КП «ВУКГ»: із собаками безлад

Керівник КП «ВУКГ» Богдан Меташоп на запитання «Вістей», чи є у Борисполі правила утримання тварин на підприємствах, розповів: «У 2019 році Бориспіль прийняв Програму контролю утримання та розмноження домашніх і безпритульних тварин у м. Борисполі на 2019-2025 роки, але вона здебільшого стосувалася будівництва притулку, який пізніше замінили на Центр стерилізації та адопції; про собак, які утримуються на підприємствах, там не йшлося.
Тож в цьому питанні місто керується загальною нормативно-правовою базою, прийнятою в Україні — це понад 10 нормативно-правових актів.
Коли центр адопції запрацює, собаки, що утримуються на підприємствах, повинні вилучатися, їх мають стерилізувати та намагатися знайти їм господарів. Найчастіше керівники підприємств уникають відповідальності, стверджуючи, що собаки не їхні. У ВУКГ на прохідній теж живуть собаки, вигнати їх неможливо, тому ми всіх стерилізували. Але вони досі бігають із гавкотом за авто, бо інстинкти не зникають».

ПКФ «Ароза»: готові платити за собак

Директор ПКФ «Ароза» Андрій Федоренко погоджується, що проблема з собаками є, бо у місті немає притулку, куди собак можна було б прилаштувати.

Пряма мова Федоренка: «Ми не заводили цих собак. Вони живуть за межами прохідної, їх підгодовують мешканці вулиці. Собаки для охорони нам не потрібні, на підприємстві сигналізація.
Були звернення щодо агресивності собак, мешканці до поліції зверталися, намагалися іх вивезти, але пси повертаються. Ми виловили всіх, крім двох, які не даються в руки, відвезли до ветеринара, зробили щеплення, стерилізували. Агресивна серед них одна, нестерилізована. Що вдіяти? Труїти чи вбивати — не варіант. Заплачу тим, хто знайде для собак дім або притулок». 

Кінологи застерігають, що поширені випадки, коли агресію проявляють вакциновані безпритульні й домашні собаки. Від таких власники відмовляються, а підприємства «відхрещуються».

Потрібні зміни у верхах

Ні центр стерилізації, ні притулок не зможуть повністю вирішити проблему з безпритульними тваринами, впевнений Богдан Меташоп. Треба змінювати ставлення людей і законодавчі норми.

Пряма мова Меташопа: «Те, що тварини опиняються на вулиці та неконтрольовано розмножуються — безвідповідальність людей. Часто вони викидають набридлих улюбленців або випускають котів чи собак «погуляти». Як результат — популяція безпритульних збільшується.
Європейські країни успішно вирішують ці проблеми – там утримання притулків покладено на місцеві органи влади і на це щороку витрачається майже 150 тис. євро бюджетних коштів. А у бюджети йдуть податки на утримання тварин.
Усі тварини в цивілізованих країнах реєструються та чіпуються, до бази даних вносяться дані про господаря. Там, щоб завести тварину, потрібно заплатити податок, є система штрафів. Україна рано чи пізно має до цього дійти».

А як у них?

Бориспілець Микола Мартін, який навчається в Чехії чотири роки, розповідає: «Тварина на вулиці у Чехії — рідкість. Якщо мешканці міста бачать на вулиці собаку без господаря, телефонують на «гарячу лінію», приїздить служба і забрає її у притулок.
Є державні й приватні притулки. Нормою є притулки при поліцейських дільницях у невеликих містах. Кожен притулок має власну сторінку в інтернеті. Щойно з’являється новий вихованець, інформація оприлюднюють. Якщо господар не з’являється, то тварина залишається у притулку, а власник втрачає на неї права.
Є податок із власників тварин, усі розуміють, що собака чи кіт — не тільки улюбленець, а й відповідальність».

Отакої. Будівництво притулку для тварин міська влада анонсувала ще у 2018 році. Його відкриття багато разів переносили, поки не дійшли рішення змінити призначення майбутнього КП: із притулку — на центр стерилізації та адопції. У жовтні новостворений заклад було зареєстровано офіційно, нині тривають підготовчі роботи до відкриття. Коли заклад відчинить двері, дотепер
невідомо.

Мовою закону 

Утримання та поводження з домашніми тваринами регулюють кілька нормативно-правових актів.
Серед них: Закони «Про благоустрій населених пунктів», «Про захист тварин від жорстокого поводження», Європейська конвенція про захист домашніх тварин, Кодекс України про адміністративні правопорушення та Кримінальний кодекс та інші. Усі містять загальні рекомендації та визначення поняття домашньої тварини. При цьому домашніми тваринами вважаються будь-які тварини, приручені людиною, в тому числі такі, що утримуються для охорони юридичними особами в обладнаних приміщеннях або на прив’язі.
Правила утримання домашніх тварин та відповідальність за їх порушення встановлюються органами місцевого самоврядування. Методичні рекомендації з розроблення правил утримання домашніх тварин у населених пунктах розроблені та затверджені наказом Міністерством охорони навколишнього та природного середовища України від 2 червня 2009 р. Органи місцевого самоврядування можуть встановлювати додаткові вимоги до рекомендованих правил.

Важливо! У більшості міст та містечок України затверджені та діють правила утримання собак, котів і диких тварин, які регулюють утримання їх в приватному секторі, багатоквартирних будинках, на територіях промислових підприємств тощо. Може бути передбачена їх реєстрація, внесення до баз даних, порядок перевезення, вигулу і т.д. Бориспіль поки до цього не дійшов.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: