
Нещодавно заступник міністра аграрної політики та продовольства України з питань європейської інтеграції Ольга Трофімцева повідомила, що Міністерство агарної політики та продовольства України працює над розробкою єдиної бази даних виробників органічної продукції в країні.
За словами чиновниці, сама концепція майбутнього проекту вже сформована і наразі триває її технічна розробка. У найближчих планах — вирішення основних питань функціонування та наповнення бази. В тому числі, спираючись на досвід іноземних колег, у яких подібні інформплатформи функціонують вже давно і, до слова сказати, при цьому неабияк вдало.
«Це буде відкрита платформа, — зауважила заступниця міністра. — Незабаром до нас завітає колега з Міністерства сільського господарства Польщі. У них дуже добре працює така база. Можна зайти в Інтернет і переглянути про виробника все: в якому регіоні він знаходиться, скільки має землі, що виробляє, які має сертифікати. Те ж саме ми хочемо мати у себе».
Сьогодні в усьому світі все більше людей цікавляться органічними продуктами, визнаючи їхні переваги. Українські споживачі, що приємно, також в рази частіше стали цікавитися походженням овочів та фруктів, молока, м’яса і виробів з нього тощо. Але чи настільки в нас все прозоро? Прикро, що натрапляючи на хороші продукти, люди відверто дивуються і радіють. А це ж усе має бути нормою, скажімо, як у Європі чи світі в цілому. Там у супермаркетах є різні стелажі і полиці з зазначеним походженням і точним складом тих чи інших харчових продуктів. Люди, зважаючи на свої бажання та фінансові можливості, обирають, чим саме наповнювати свій споживацький кошик.
Оскільки інформплатформа, як очікується, має запрацювати вже найближчим часом, ми вирішили поцікавитися, що з цього приводу думають самі виробники органічного харчу. Зокрема, з’ясувати, наскільки знаковою стане для них ця новація.
— Те, що сьогодні взагалі звернули увагу на те, що в нас є виробники органічної продукції — не один, а відразу десять плюсів, — прокоментувала Ольга Олексіївна Сергеєва, голова правління фермерського господарства «Байрон Агро» що в с. Стовп’яги. — Але знаково, що і нині немає єдиного підходу до питання, а що ж власне є органічною продукцією і які її критерії. Одні, другі, треті виробники просто заявляють про свій продукт, а тому я однозначно підтримую створення таких платформ, бо завжди була за порядність, чесність і відповідальність перед іншими. Зрозуміло, платформа не вирішить усіх питань. Адже треба звернути увагу на цей сегмент сільського господарства у повній мірі. Тобто, має бути якийсь комплексний підхід.
Так, всім нам відомо, що у всьому світі сільське господарство дотується. А надто у сфері такого вимираючого напряму, як, наприклад, велика рогата худоба, зокрема її молочний вектор. І що важливо, підтримка має бути не ефемерна, а саме реальна…
— Подібні ферми, як у нас, є збитковими, — зауважує Ольга Олексіївна. — Але в нас і таких, як ми, це справа принципу. Тому гроші тут справа десята. Дотації всім нам дуже потрібні. Це смішно, але в мене, наприклад, сьогодні немає пасовиська. Я не можу добитися від сільради, аби виділили хоч 15 га! Тому я за те, аби держава підтримала тих, хто в Україні ще намагається займатися виробництвом органічної продукції. Їх уже й не так багато залишилося насправді.
Валентина ОЛІЙНИК
коментарі