Бориспiль
C

Головні новини

Проблема безпритульності тварин: причини та шляхи подолання


Проблема безпритульності тварин:  причини та шляхи подолання

Коли людина вперше приручила собаку, передбачалося, що він буде її вірним сторожем та другом. Але чомусь чотирилапі все частіше перетворюються на безхатченків, а останнім часом навіть ворогів — почастішали випадки нападів на людей. Здебільшого до цього призводить неправильне поводження з тваринами. На думку екологів, проблема виникла через низьку свідомість людей і саме через підвищення свідомості вона й може бути подолана. Ірина Гах, голова ГО Бориспільського міського осередку Всеукраїнської екологічної ліги, розповіла про проблему безпритульності та що робиться у Борисполі, щоб собак-безхатченків на вулицях міста було менше.

Причини
— Будь-яка проблема розглядається так: причини, наслідки та шляхи подолання. В Україні є реальна екологічна проблема не тільки безпритульності тварин, а й недотримання власниками правил утримання, що призводить навіть до трагічних наслідків. Розглянемо усе по порядку. Причини проблеми з боку громадян — безвідповідальність власників, які допускають неконтрольоване розмноження, викидають напризволяще як молодняк, так і дорослих тварин, недотримання правил утримання домашніх улюбленців.

В результаті багато собак-безхатченків бігає на автозаправках, складах, автотранспортних підприємствах. З боку органів влади — спочатку ігнорування проблеми, а потім спроби вирішити задавнену проблему швидкими радикальними методами, які саму проблему не вирішують. Рік тому ми з Юлією Опанасюк, від імені двох громадських організацій, звернулися до Бориспільської райдержадміністрації з тим, щоб і вони долучалися до вирішення цієї проблеми. Щоб у районі також робили обходи задля виявлення, хто утримує тварин, скільки, з метою пропаганди стерилізації. Запропонували також їм наші нові правила утримання тварин, дали зразок бланку обліку, в якому вказується, який власник, яку тварину тримає, чи стерилізована вона. Через деякий час надійшла відповідь, що реєстрацію проводить ветеринарна служба за кількістю щеплень, а про те, що мають бути подворові обходи, навіть не йшлося. Я вважаю, що якби тоді дослухалися до наших порад, вдалося б виявити тих агресивних собак у Кучакові.
Ще однією причиною цієї проблеми є неналежне виховання підростаючого покоління.

Шляхи подолання
— У першу чергу, має проводитися відповідна роз’яснювальна робота з населенням за місцями проживання, роботи, навчання. З боку органів місцевої влади повинен діяти механізм контролю утримання та обліку домашніх тварин. Настав час доповнити діючі правила утримання домашніх тварин новими положеннями, котрі диктує час, адже минуло вже 10 років, як їх було прийнято. У старих положеннях немає пункту про порядок утримання собак-охоронців на об’єктах, однак, якщо ви утримуєте таких тварин на підприємствах, вони мають бути всі простерилізовані. Також у правилах має бути прописано, скільки тварин можна утримувати людям у багатоповерхівках, адже дехто через свою доброту утримує багато, але не може дотримуватися відповідних санітарних норм.

Тож важливим кроком до подолання проблеми безпритульності є належне утримання домашніх тварин.


Що робиться у Борисполі?
Основним заходом щодо подолання проблеми безпритульності тварин є стерилізація, як домашніх, так і безпритульних. Цим займаються наші волонтери, які возять стерилізувати собак у київську клініку. Тварин, чиїми власниками є пенсіонери, інваліди, стерилізують безкоштовно згідно з київською програмою. Всі інші люди можуть користуватися послугами нашої бориспільської ветеринарної клініки. Також закликаємо застосовувати інші альтернативні методи, зокрема, є недорогі пігулки, але їх треба давати регулярно. Просимо людей використовувати всі доступні методи, щоб не допустити небажаного приплоду у ваших улюбленців.

Минулого року міським головою було видано розпорядження зібрати інформацію про тварин для ведення системи обліку. Передбачалося по кожному округу створення груп людей, які мали б організувати виконання цієї роботи вуличними та будинковими комітетами, а за їх відсутності — небайдужими мешканцями вулиць. Проте більшістю людей, які мали за це відповідати, роботу було проігноровано. Лише деякі вуличні та будинкові комітети відгукнулися. В результаті маємо інформацію лише по 10 вулицях та кількох багатоповерхівках.

Діяльність волонтерів

— У Борисполі, в порівнянні з іншими районними центрами, ситуація з бродячими тваринами під контролем. Є співпраця міської влади із «Артемоном», притулку допомагають дровами, деякими ремонтними роботами. Міська влада виділяє транспорт для того, щоб везли на стерилізацію собак. За два роки простерилізовано більше 400 тварин. Таких псів, які, до речі, є неагресивними, відпускають. Вони проживають на певній території, на яку вже не пускають чужих бродячих, підкинутих чи завезених з іншого місця. Якщо винищити всіх, туди будуть йти інші тварини. Тому можна сказати, що наявність стерилізованих вакцинованих тварин на певних об’єктах захищає їхню територію від інших, нестерилізованих.

Приємно відзначити, що волонтери з «Артемона» возять на лікування тварин і у нашу бориспільську ветклініку. Це все завдяки внескам небайдужих людей. Хочу подякувати тим, хто допомагає в оплаті лікування та харчуванні тварин.
Головні потреби — це закупка ветеринарних препаратів для щеплень, протигельмінтні та протипаразитарні засоби. Маємо надію на будівництво притулку для тварин, для якого міською радою виділено 30 соток землі. Зараз його проект знаходиться на експертизі. Головне, щоб цей притулок давав користь, він має бути не простим накопичувачем, а функціонувати як пункт стерилізації і перетримки тварин після стерилізації. Можливо, це буде один філіал, щоб проводити стерилізацію тварин з Борисполя та району. Слід зазначити, що місто не виділятиме коштів на годування тварин, цим перейматимуться волонтери. Зараз у тимчасовому притулку є 100 тварин.

У Борисполі діє соціальна реклама. За сприяння міської влади є щити із закликами про стерилізацію з телефонами щодо пільгової стерилізації. Основний заклик до небайдужих — зараз у країні всім жити нелегко, тож щоб не погіршувати становище, запобігайте розплодженню тварин.

Чому нападають домашні тварини?
— Собака, якщо його випускають на вулицю чи місця загального користування, сприймає цю територію як свою і починає інстинктивно її захищати, тому деякі тварини можуть кидатися на людей. Потрібно категорично заборонити господарям домоволодінь випускати охоронців обійсть на вулицю. Якщо хочеш завести породистого пса, читай про нього літературу, щоб дізнатися, як з ним поводитися. Навіть звичайного дворнягу треба привчати до порядку, тварина повинна знати місце. Якщо тварина спричинила біду, відповідальність на господареві. Зазвичай, недотримання елементарних правил призводить до таких наслідків. Тварина може бути агресивна, коли вона постійно голодна або їй не вистачає води. Людина, утримуючи тварину, має розуміти, що це не іграшка, а жива істота, яка має свої потреби.

Є адміністративна відповідальність за невиконання правил утримання, в яких усе передбачено: харчування, щеплення, протипаразитарні заходи. Законодавством передбачено, що тварина має перебувати в межах ділянки господаря або квартири. Поза ними лише на повідку у супроводі господаря. Якщо це тварина бійцівської породи, вона має бути в наморднику. Якщо люди постійно порушують ці правила, потрібно звертатися, краще колективно, із заявою на такого господаря до нашої поліції. Законом України за порушення правил утримання домашніх тварин передбачено адміністративне покарання. Статтею 154 Кодексу України про адміністративне порушення передбачається попередження або накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб — від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Статтею 299 передбачено відповідальність за жорстоке поводження з тваринами. Порушники караються штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.

Часто, боячись зіпсувати стосунки із сусідами, люди не хочуть скаржитися, але якщо не один сусід виступить, а колективно, буде позитивний результат. Гуртуйтеся, це ваша вулиця, ніхто крім вас не наведе на ній лад. І не тільки з тваринами, а й зі сміттєзвалищами, бур’янами.

Любов БЕРЕЗА

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: