Бориспiль
C

Головні новини

Пам’ятки рідного міста


Пам’ятки рідного міста

Ми настільки звикаємо до всього, що нас оточує, що іноді перестаємо помічати красу поруч, і навіть не звертаємо уваги на пам’ятки рідного міста. Спробуємо разом поглянути навколо та розгледіти те, що стало для нас буденним та звичним. Для того, аби краще дізнатися історію нашого міста та його пам’яток, журналіст «Вістей» завітав до Бориспільського державного історичного музею, де поспілкувався зі старшим науковим працівником Тетяною Гойдою та заступником директора з наукової роботи Ярославом Костіним.

Не кожен об’єкт є пам’ятником

«Передусім потрібно уточнити, що мається на увазі під словом «пам’ятки» та «пам’ятники». По суті, у нас не так багато історичних пам’яток, проте дуже багато нових об’єктів. Це різноманітні дошки, меморіали чи так звані пам’ятники, які б особисто я назвав садово-парковими скульптурами, — починає свою розмову заступник директора з наукової роботи Бориспільського державного історичного музею Ярослав Костін. — Навіть унікальний об’єкт може набути статусу пам’ятки лише через певний проміжок часу. Наприклад, інформаційна дошка на будівлі гімназії «Перспектива». По суті, це не меморіальна дошка, її складно назвати пам’яткою. Але вона чомусь занесена в список пам’яток».
Наразі офіційний перелік пам’ятних місць і пам’ятників міської ради містить 52 об’єкти. Але список потрібно оновлювати. Оскільки, наприклад, туди включено і новий пам’ятник Чубинському, і колишній, який був на його місці. Так само і з пам’ятниками репресованим. Цей список ще будуть уточнювати, бо до нас приєдналися сільські громади. Ось там дійсно, є справжні історичні пам’ятки, які повністю відповідають поняттю пам’ятника.
У селах Бориспільщини це будівлі старовинних церков у Сулимівці та Малій Стариці, церкви у Рогозові та Іванкові. У Борисполі не залишилося жодної церкви у статусі пам’ятки, всі існуючі на сьогодні церкви є новобудовами. Нагадаю, колись у центрі Борисполя були три церкви: Борисоглібська, Михайлівська та Пречистенська. Крім них, була ще Книшова церква та на Яцютівці діяла Миколаївська церква. Чотири з них були знищені в 30-х роках минулого століття, п’ята — в 50-х роках минулого століття.
Ще одна пам’ятка — Сулимівський парк — зараз потребує реконструкції. Крім того, у селах є пам’ятки, присвячені Другій світовій війні.

Пам’ятки рідного міста

Археологічні пам’ятки знищуються

«У нас досить багато пам’яток археології на території колишнього Бориспільського району. Нещодавно було декларування пам’яток. І ми внесли в базу більше 110 об’єктів. З них півсотні — це об’єкти археології, переважно кургани, — розповідає Ярослав Костін. — З 2002-го року, коли востаннє був здійснений об’їзд цих пам’яток на території району, багато що змінилося — мабуть, більшість курганів вже не існує, вони просто розорані.
На території колишнього Бориспільського району була і пам’ятка національного археологічного значення біля Любарців — курган Грушевська могила. Навіть вона наразі перебуває в незадовільному стані, бо поруч ведуться сільськогосподарські роботи. До того ж, працюють чорні археологи — вся вершина порита. Такою ж є і доля інших курганів. Також по селах і в Борисполі маємо залишки поселень, зокрема і укріплень та городищ: біля Іванкова, Любарець, Рогозова і у Борисполі у центрі міста».

Пам’ятки рідного міста

Пам’ятки рідного міста

Садово-паркове мистецтво у центрі міста

За останні 10 років у місті з’явилося чимало нових споруд, мета яких — прикрасити Бориспіль. Наприклад, на Європейській площі навпроти школи № 1 на Алеї Тисячоліття маємо пам’ятник Нестору Літописцю, автору однієї з найдавніших українських писемних пам’яток «Повісті минулих літ». У цьому літописі міститься перша згадка про місцевість, де започаткований Бориспіль. Встановили його в 2017 році. Він, так само як і пам’ятник князю Володимиру Мономаху, що знаходиться поруч, по суті є садово-парковою скульптурою. Місто вшановує пам'ять про князя Володимира Мономаха, оскільки під час свого правління спочатку в Переяславі, а потім у Києві, він доклав значних зусиль для розбудови Борисполя, який тоді мав назву Льто та був укріпленням на Альті. Зокрема, ним у 1117 році на місці вбивства князя Бориса була побудована Летська божниця.
«Новозбудований у 2021 році пам’ятник Борису біля міської ради у список пам’яток не внесений і не буде внесений. Швидше за все, піде як садово-паркова скульптура, — ділиться своїми роздумами Ярослав Костін. — Адже садово-паркова культура не потребує занесення в базу, не потребує охорони, присвоєння охоронних номерів. У Борисполі жоден об’єкт поки не поставлений на реєстр як пам’ятка місцевого значення. Думаю, пам’ятник Борису також не буде виключенням».
Про пам’ятний знак воїнам-інтернаціоналістам у центрі міста розповідає Тетяна Гойда, старший науковий працівник музею. «З 1979 до 1989 року тривала афганська кампанія, у якій брали участь і бориспільці. Троє з них не повернулися з війни, це А. Г. Сенько, В. М. Севастьян, І. В. Турсумбаєв. Пам’ятник воїнам, які загинули під час афганської війни, було споруджено до річниці у квітні 1989 року скульптором Юрієм Новохатько. Спочатку він був лише у формі куба, потім у 2012-му році до нього добудували янгола та реконструювали для вшанування всіх воїнів, які загинули на території інших держав», — пояснює вона.

Пам’ятники Чубинському

Рушаючи далі по вулиці Київський Шлях, між будинками 85 і 87 бачимо погруддя вченого-етнографа та автора українського гімна Павла Чубинському (скульптор Юрій Марченко, архітектор Віталій Запривода). Його встановили у 2001 році. «За авторським задумом, голова скульптури повернута в бік вулиці Горянської (Короленка), де стояв будинок, у якому народився Павло Чубинський», — пояснює Ярослав Костін.
Це не єдиний пам’ятний знак Чубинському в Борисполі. Пам’ятний знак вченому-етнографу Павлу Чубинському раніше знаходився на території Книшового кладовища. Він був встановлений у 1994 році на позначення приблизного місця поховання Павла Чубинського. Сама могила була зруйнована в роки Другої світової війни, точне її розташування наразі невідоме.
«Наприкінці 80-х років на ймовірному місці розташування могили етнографа був поставлений хрест та насипана символічна могила. А в 1994 році хрест був замінений на пам’ятний знак, — розповідає Тетяна Гойда. — За спогадами старожилів, могила знаходилась поряд із Книшовою церквою. Після реконструкції Книшового кладовища та відкриття Книшового меморіально-паркового комплексу пам’ятник було перенесено в його центр, а пізніше — на подвір’я Бориспільського державного історичного музею. Тут знаходяться і фрагменти каменів найпершого пам’ятника, що був встановлений під час похоронів Чубинського. На території музею знаходиться і перший хрест, встановлений на могилі Чубинського рухівцями. А на Книшовому меморіально-парковому комплексі в 2020 році встановлено новий пам’ятник Чубинському.
Крім цього, на вулиці Короленка, 14 у 2009 році встановлено пам’ятну дошку з надписом «На цьому місці стояв будинок, у якому 27 січня 1839 року народився Павло Чубинський». Міститься на території музею і погруддя Петра Верни (автор Василь Бурда) — різьбяра по дереву, заслуженого майстра народної творчості. Значна частина робіт майстра зберігається в колекції Бориспільського музею.

Пам’ятки рідного міста

Пам’ятки рідного міста

Найстаріші будівлі Борисполя

На вулиці Київський Шлях, 108, розташована будівля колишньої школи № 2.
Її було збудовано на початку ХХ ст. за кошти громади. Спочатку це було початкове земське училище, пізніше воно стало вищим початковим, а з 1918 року — гімназією імені Павла Чубинського. «Тут вчителював відомий український письменник Сергій Пилипенко, навчався український поет Микола Сайко, а також бував Павло Тичина, — розповідає Ярослав Костін. — У цьому будинку у 1928-1935 роках в середній школі № 2 навчався Василь Шкіль, Герой Радянського Союзу.
Це найстаріша збережена будівля в місті, збудована ще в 1904 році. Наразі там розміщується дитячий центр туризму. Ходять чутки, що будівлю планують знести, щоб побудувати новий центр туризму».
Другою найстарішою будівлею міста є колишнє пожежне депо, збудоване у післявоєнні роки. Не так давно обговорювалося питання його знесення, щоб побудувати щось інше. Крім пожежного депо та школи №2, архітектурних пам’яток у Борисполі немає, оскільки під час німецької окупації було спалено близько 70% міста.

Пам’ятки рідного міста

Пам’ятки рідного міста

Шевченківська історія та князь Володимир

В 2004 році у мікрорайоні Розвилка, на перехресті вулиць Київський Шлях — Покровська, встановлений пам’ятний знак на честь перебування в Борисполі Тараса Шевченка. В цій місцевості, за народними переказами, зупинявся Тарас Шевченко під час своїх подорожей Україною, гостюючи у свого приятеля Тихона Петруся. Про перебування поета в Борисполі свідчать рядки з його поеми «Сотник», саме вони викарбувані на пам’ятному знаці.
На вулиці Головатого, біля перехрестя з вул. Маяковського, стоїть пам’ятник Святому Рівноапостольному Великому князю Київському Володимиру. Він розташований неподалік храму Святих Рівноапостольних Володимира і Ольги. Пам’ятник встановлено в 2017 році на честь вшанування Хрестителя Русі. Скульптуру виконали студенти Львівської Національної академії мистецтв.

Герої не вмирають

Є в Борисполі і вулиця Героїв Небесної Сотні. Біля злиття її з вул. Котляревського на площі розташовано пам’ятний знак Героям Небесної Сотні. Його було споруджено у 2014 році на честь загиблих учасників Революції Гідності за кошти меценатів. На меморіальній плиті викарбувано імена всіх, хто загинув узимку на Майдані Незалежності. Над плитою зображений козак, що б’ється з птахом-беркутом. «Образ козака змальовано з учасника Майдану Михайла Гаврилюка, над яким знущалися силовики, роздягнувши його на морозі, — розповідає Ярослав Костін. — Птах-беркут символізує загін міліції спеціального призначення «Беркут», члени якого відзначилися особливою жорстокістю у ставленні до майданівців.
Варто нагадати, що у 2011 році на це місце перенесли пам’ятник Леніну, який до цього стояв на центральній площі Борисполя, перед міською радою. 22 лютого 2014 року його було повалено, а 2 травня тут з’явився народний меморіал Небесної Сотні. У серпні 2014 року поставили офіційний пам’ятник, який маємо і наразі. Є певні зауваження щодо недостойного використання прапору на зображенні пам’ятника».
Окрема історія — меморіали Борисполя. У місті є Книшовий меморіальний парковий комплекс та Меморіал Слави. Про них читайте в наступних випусках газети.

Пам’ятки рідного міста

Пам’ятки рідного міста

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

  1. Сергій 28 грудня 2021 19:27
    • Не подобається
    • 0
    • Подобається
    На Книшовому комплексі відразу за пам'ятником Чубинському вигул собак. Влада не помічає!
Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Читають Обговорюють
Календар публікацій
«    Січень 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31