Бориспiль
C

Головні новини

Як відбуватиметься рекультивація Глибоцького сміттєвого полігону


Як відбуватиметься рекультивація  Глибоцького сміттєвого полігону

Менше року залишилося до закриття полігону твердих побутових відходів у с. Глибоке Бориспільського району. Нещодавно підприємство «Еко-Сервіс», що орендує земельну ділянку під сміттєзвалищем та здійснює господарську діяльність із захоронення відходів, оприлюднило інформацію щодо заходів, які плануються в рамках рекультивації полігону. Це розвіяло останні сумніви скептиків, які не вірили в серйозність намірів підприємства та в закриття сміттєзвалища. Як планують здійснювати рекультивацію полігону під Борисполем та як це робиться зараз на аналогічному об’єкті біля Львова, розбиралися «Вісті».

Три етапи: від сортування до озеленення

Комплекс заходів з реконструкції полігону твердих побутових відходів з метою його рекультивації — саме так офіційно звучить запланована ТОВ «Еко-Сервіс» діяльність, що почнеться у 2022 р. на території Глибокого, яке входить до Бориспільської територіальної громади.
У оприлюднених підприємством намірах заявлено, що реконструкція передбачатиме встановлення на прилеглих до сміттєзвалища ділянках ліній із сортування відходів загальною потужністю до 360 тис. тонн на рік. За їх допомогою від сміття буде відокремлюватися вторинна сировина, що підлягає подальшій переробці: картон, папір, ПЕТ пляшки, полімерна плівка, скло, пластмаса, чорні та кольорові метали тощо.
Після сортування змішаних відходів тіло полігону (включаючи залишки після сортування) буде сформовано так, щоб стабілізувати схили. Далі його покриють мінеральним ґрунтом, а в подальшому — озеленять шляхом посіву багаторічних трав.
Заходи планується здійснювати за допомогою наявної на підприємстві спецтехніки. Так, відповідно до намірів, для внутрішнього транспортування відходів та подальшого ущільнення й трамбування ґрунту будуть задіяні автомобілі-самоскиди КрАЗ-256 у кількості 4 од., гусеничний екскаватор HITACHI, бульдозери Т-170 в кількості 5 од. Для транспортування та вантаження вторсировини задіють трактор-навантажувач МТЗ 82 з трьома причепами. Для зволоження тіла полігону та відведення стічних вод із ставка-випарювача буде збудовано гідротехнічну систему з насосною станцією. Всього на роботах із рекультивації працюватиме 38 осіб.

Як відбуватиметься рекультивація  Глибоцького сміттєвого полігону

Знадобляться додаткові земельні ділянки

Логістичні потреби (тимчасове складування вторсировини, під’їзні шляхи, розміщення ЛЕП тощо), облаштування дренажу та укріплення схилів полігону потребуватимуть використання двох додаткових земельних ділянок загальною площею 8,5 га. Для цього цільове призначення сусідніх земель із сільськогосподарського буде змінене на відповідне: «Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості».
Здійснення планованої діяльності буде здійснюватися відповідно до «Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів», затверджених наказом Мінохоронздоров’я України від 19.06.1996 р. №173.
Підприємство зобов’язується виконувати екологічні та санітарні обмеження, а саме: дотримуватися нормативів екологічної безпеки, санітарних норм і правил, не менше одного разу на рік здійснювати контроль забруднюючих речовин на межі санітарно-захисної зони, не допускати перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин в межах санітарно-захисної зони.
Рельєф ділянки буде сплановано з урахуванням поверхового стоку, а на робочих майданчиках облаштують тверде покриття.

Як відбуватиметься рекультивація  Глибоцького сміттєвого полігону

Вплив на оточуюче середовище — мінімальний

Підприємство заявляє, що заплановані ним заходи не матимуть значного впливу на мікроклімат, оточуюче середовище та здоров’я населення, а викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря не перевищуватимуть допустимі. Не вплинуть роботи з рекультивації і на поверхневі та підземні води, скид стічних вод у природні водні об’єкти також не передбачений. Істотного впливу зазнають лише ґрунти та геологічне середовище.
Після оприлюднення звіту про оцінку впливу на довкілля та його громадського обговорення остаточне рішення про впровадження запланованих заходів із рекультивації прийме Бориспільська міська рада. Лише після цього підприємство зможе почати роботи.
Через карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширення COVID-19, громадські слухання не проводяться, тому громадське обговорення відбувається шляхом подання зауважень і пропозицій на офіційному веб-сайті Департаменту екологічної оцінки та контролю, відділу оцінки впливу на довкілля Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. Всі пропозиції та зауваження мають бути розглянуті підприємством та можуть бути враховані частково чи повністю або відхилені з наданням необхідних обґрунтувань.

Як відбуватиметься рекультивація  Глибоцького сміттєвого полігону

Досвід Львова: рекультивація без попереднього сортування

Другий рік триває рекультивація Грибовицького полігону ТПВ на Львівщині. Нагадаємо, одне з найбільших сміттєзвалищ України діяло поблизу села Великі Грибовичі з 1958 р. та займало площу понад 38 га. У 2016 р. на ньому виникла пожежа, внаслідок якої стався зсув. Під ним загинули чотири людини: рятувальники та інженер-еколог. Після трагедії звалище закрили згідно із судовим рішенням.
Проект рекультивації Грибовицького сміттєзвалища фінансується Європейським банком реконструкції і розвитку (ЄБРР). Роботи проводитимуться в два етапи, перший із яких — технічну рекультивацію — почали восени 2020-го року. Вона передбачає проведення земляних робіт, технічну гідроізоляцію тіла полігону, монтаж відводу фільтрату, води та поверхневого газу. Спеціальна установка збиратиме газ, що виділяється із відходів, та перероблятиме його на електроенергію. Роботи першого етапу виконує турецька компанія «J/V GOKSIN INSAAT – HAYAT GROUP» під наглядом фахівців ЄБРР.
Перший етап рекультивації планують завершити наприкінці літа 2022-го року. Після цього тіло полігону вкриють родючим шаром ґрунту у 30 см, висадять дерева, кущі та посіють багаторічні трави. Біологічний етап триватиме близько трьох років. По його завершенню міська влада має намір зробити на місці колишнього полігону великий парк для відпочинку та поля для гольфу.
Крім того, в рамках угоди з ЄБРР у Львові мають побудувати сучасний сміттєпереробний комплекс. За результатами тендеру генеральним підрядником став консорціум компаній WTT Netherlands BV – Axis Industries UAB (Нідерланди, Литва). Мешканці району, в якому планується будівництво заводу, вже неодноразово виходили на акції протесту проти будівництва, мотивуючи це шкодою (на їх думку) сміттєпереробного комплексу для довкілля.
На весь комплекс заходів (технічна, біологічна рекультивація та будівництво сміттєпереробного комплексу) Львів отримав 25 млн євро кредиту від ЄБРР і 10 млн євро гранту — безповоротної фінансової допомоги від екологічних фондів. Внесок міста склав 6,75 млн євро.

Як відбуватиметься рекультивація  Глибоцького сміттєвого полігону

Довідково: Глибоцький полігон ТПВ займає ділянку площею 6,04 га. Земля перебуває у власності Бориспільського КП «ВУКГ» та з 2002-го р. здається в оренду ТОВ «Еко-Сервіс». За всі роки існування закриття полігону домагалися місцеві мешканці, екологи, активісти, що представляли різні політичні сили та рухи, і навіть міжнародний аеропорт «Бориспіль» — розташування сміттєзвалища на відстані 2 км від торця злітно-посадкової смуги та масове скупчення птахів на ньому створює загрозу зіткнень із повітряними судами. Альтернативою полігону може стати лише сучасний сміттєпереробний завод — поки його немає, Бориспіль буде змушений використовувати Глибоцьке або створювати нове сміттєзвалище.

До слова: Колишній Бориспільський міський голова Анатолій Федорчук називав роками ігноровані державою проблеми із Глибоцьким та іншими сміттєзвалищами «загальноукраїнською безгосподарністю» і витратив не один рік на пошуки іноземного інвестора, який би погодився фінансувати будівництво сміттєпереробного об’єкту на Бориспільщині. Десятки проведених перемовин так і не принесли бажаного результату.
Будівництво сучасного сміттєпереробного заводу в межах Бориспільської ОТГ було передвиборчою обіцянкою мало не всіх політичних сил та кандидатів на виборах до місцевих рад у 2020 р. Так само це питання було пріоритетним у передвиборній програмі діючого міського голови Володимира Борисенка. Чи працюватиме влада над вирішенням цього питання та куди повезуть сміття після закриття Глибоцького полігону, покаже час.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Читають Обговорюють
Календар публікацій
«    Січень 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31