Бориспiль
C

Головні новини

Іспанський рудий слимак уже в Борисполі


Два роки тому на західній Україні вперше заговорили про нашестя «заморського гостя» — іспанського рудого слимака. Вчені попереджають, що слимак плодючий та ненажерливий і за короткий період може знищити рослинність на присадибній ділянці, в парковій та лісовій зоні. Цього року масові колонії слимака знаходять на Вінничині, Харківщині та Київщині, зокрема на Бориспільщині.

До «Вістей» зателефонувала мешканка багатоповерхівки на вулиці Глибоцькій із повідомленням, що в каналізаційних мережах міста живуть колонії рудого слимака. Анна розповіла, що ввечері, вигулюючи собаку, побачила живі купи коричневого кольору неподалік сміттєвого майданчику. «Комунальники після дощу проводили роботи, зсунули каналізаційні люки і на поверхню наповзли руді істоти», — розповідає вона.

На запитання журналіста «Вістей» щодо факту виявлення слимаків у каналізації в КП ВКГ «Бориспільводоканал» відповіли, що інформації про це поки не мають, але пообіцяли вивчити тему та перевірити мережі.

Як у сусідів? Європа переймається загрозою нашестя рудого слимака. На рівні держав проводиться моніторинг його міграції, залучаються волонтери, які в темну пору доби з ліхтарями прочісують зелені зони, складають карти розповсюдження.

Українські фахівці теж долучаються, ними створено Національну мережу інформації з біорізноманіття (Ukrainian Biodiversity Information Network). UkrBIN – це інтерактивна база даних для накопичення та обміну інформацією з біорізноманіття у режимі вільного доступу. На Фейсбук-сторінці спільноти UkrBIN користувачі фіксують та позначають на карті місця виявлення іспанських слимаків.

Фото зроблено мешканкою вул. Глибоцька, 3 біля каналізаційного люку поряд зі сміттєвим майданчиком. Найактивніше слимаки виповзають на поверхню в дощову погоду та вночі.

«Боротися зі шкідником складно»

Коментар щодо особливостей рудого слимака та методів боротьби з ним дав фахівець із захисту рослин бориспільської фітолабораторії «Зелена Клініка» Дмитро Радюк:

— Про поодинокі випадки виявлення рудих слимаків (клас черевоногих наземних молюсків) повідомляли з садових центрів Борисполя ще в минулому році, але випадки та їхня кількість не були масовими.

Багато видів слимаків живуть в Україні давно. Але новий вид — «кіборг» порівняно з ними; він призвичаївся до нашого клімату, а його розповсюдження — питання часу. Рудий слимак ненажерливий; тоді як звичний не несе істотної загрози, хоча і пошкоджує рослини, рудий з’їдає їх вщент, він живиться не тільки рослинами, а й падаллю, фекаліями.

Також є загроза порушення біорізноманіття регіону. «Чужак» може вплинути на екосистему.

Заселення території представниками фауни, що їй непритаманна, – це біологічна інвазія.

Боротися зі шкідником складно, у виду мало природних ворогів, тому заходи мають бути системними. Є хімічні препарати, дехто використовує сіль та оцет, але це небажано, бо псує якість грунту та нищить рослинність. На присадибній ділянці частково можуть допомогти кури, гуси та качки. Їжаки теж поїдають слимаків. Найпростіший метод — збирання слимаків вручну або відловлювання у пастки та приманки.

Цей слимак — «кіборг» порівняно зі звичними нам видами.

Іспанський слимак Arion lusitanicus відрізняється від інших видів, що трапляються в Україні, більшими розмірами — 6-18 см і більше в довжину, яскравим забарвленням, що варіює від коричневого до оранжевого, а також рельєфною поверхнею шкіри. Неактивні особини можуть набувати форми півкулі. Із яєць, які перезимували, у травні-червні народжуються молодняк, що за два місяці досягає зрілого віку. Слимаки гермафродити, одна особина може відкласти до 500 яєць.

Допоможуть превентивні методи:

  • приберіть із ділянки сміття, дрова та інші предмети, де можуть ховатися слимаки;
  • восени не залишайте напівсухої рослинності;
  • регулярно прополюйте бур’яни; перекопуйте верхній шар ґрунту в листопаді-грудні.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: