Бориспiль
C

Головні новини

Репортаж із любов‘ю з Любарців


Продовжуємо серію репортажів про села, які ввійдуть до Бориспільської ОТГ. Цього тижня —  Любарці. За місяць прохань про зустріч Любарецький сільський голова Володимир Сидоренко не знайшов часу зустрітися з «Вістями», тому це зробила Тетяна Могила — місцева активістка, яка кілька років очолює актив села. Разом відвідали значимі для громади об’єкти.

Сільрада без ремонту

Екскурсію розпочали з сільради, де на першому поверсі знаходиться поштове відділення. Зовні приміщення більш-менш пристойне, а всередині справляє гнітюче враження: видно, що ремонт востаннє був ще за часів Союзу.

Бюджетоутворююче СТОВ «Любарецьке»

Навпроти сільради сучасна будівля — це офіс приватного підприємства, одного з бюджетоутворюючих у Любарцях. За словами Тетяни Могили, СТОВ «Любарецьке» займається сільським господарством та орендує землі в межах Любарецької сільради та інших сіл району. Підприємство дає робочі місця майже 150 любарчанам, працюють і приїжджі, є соцпакет, а кращі працівники разом із родинами преміюються поїздкою влітку на морський курорт чи взимку в санаторії західної України. Дбають і про дозвілля робітників — на сучасному спортмайданчику проводяться змагання та святкові заходи. На балансі підприємства є пожежна машина, яка допомагає гасити пожежі, а коли стається аварія на водогоні, забезпечує технічною водою все село.

«Китайська» теплиця та інше

Також бюджет сільради наповнює тепличне підприємство, що належить громадянину Китаю, є пекарня-кондитерська «Ласунчик» та ТОВ «Українська овочева компанія», що займається продажем європейської сільськогосподарської техніки, запчастин і аксесуарів.

Потребу в продуктах та товарах домашнього вжитку задовольняють кілька магазинів та ринок, який діє щоп’ятниці.

Медична сфера

На території села функціонує амбулаторія, стоматкабінет, працюють сімейний лікар, медсестра, акушерка. Із головним лікарем поговорити не вдалося, як і зайти в медзаклад — очільник був проти спілкування з журналістами.

Культура без клубу

Якщо «хлібом» селяни забезпечені, з «видовищами» складніше. Будинок культури в аварійному стані, плити перекриття між першим та другим поверхом зруйновані. «Кілька років тому будівлю обстежувала комісія, в 2017 році за 398 тис. грн був розроблений проект на реставрацію. Фінансування так і не виділили, зараз коштів треба в рази більше. Можливо, другий поверх будівлі доведеться демонтувати та обмежитися ремонтом першого, — розповідає Тетяна Могила. — Із тильного боку споруди БК є прибудова, де одну з кімнат використовує адміністрація, в сусідніх діяли шаховий та футбольний клуби, але зараз вони не працюють».

Футбольне поле у бур’янах. «Була ініціатива організувати тренування для дітей та підлітків, але сільський голова не узгодив посаду інструктора, —пояснює активістка. — Натомість у селі діє народний пісенний ансамбль «Любарчанка», який знають в області; директор БК — Олена Хайнюк, народна майстриня, організатор свят та Шевченківських читань. Є в селі і церква московського патріархату».

 Села Любарці й Тарасівка разом нараховують 2112 осіб. Крім зареєстрованих мешканців, проживають переселенці зі сходу України.

Бюджет Любарецької сільради — майже 3 млн грн, значна частина якого йде на утримання адміністративного апарату сільради. 

Тетяна Могила: «Через водогін збиралися мітингувати в РДА»

Про проблемні питання сільради, очікування селян від ОТГ та настрої перед місцевими виборами розповідає Тетяна Могила, громадський активіст, помічник депутата обласної ради О. Мефодія:

— Коли громада Любарців зрозуміла, що децентралізація — невідворотній процес, були різні пропозиції. Голова села, як і депутатський корпус, мріяв про створення Любарецької ОТГ із Мирним, але думку розділяли не всі, тому виник конфлікт.

Коли село отримало запрошення від Борисполя, відбулися обговорення. Із присутніх проти був один голос, а понад 200 — за. Рішенням про входження до Бориспільської ОТГ у Любарцях задоволені та сподіваються, що це дасть поштовх для розвитку.

На території сільради функціонують підприємства, які дають роботу місцевим. Діють садочок, школа, амбулаторія, є хоспіс для самотніх літніх людей. Минулого року запустили власну котельну для опалення адміністративних і соцоб’єктів.

Нагальна проблема — водогін, який побудований у 60-х роках. За останні кілька місяців було сім поривів мереж. Комунгосп усуває несправності, але необхідна реконструкція інженерних мереж. Є свердловина з артезіанською водою глибиною 125 м, яка несправна, тому зараз село підключено до іншої, менш глибокої свердловини, і воду з кранів пити не можна. Через проблему з водогоном люди збиралися мітингувати під РДА, направили звернення до голови райради та голови РДА. Нещодавно нам зателефонували і запросили представників на районну бюджетну комісію, тому є надія на виділення коштів для вирішення проблеми.

Від ОТГ очікуємо для усіх рівних можливостей, нарівні з Борисполем. Побоювання селян — залишитися на «на околиці» великої громади.

Любарці мають майбутнє, говорити про занепад немає причин. Чекаємо виборів. Якщо люди візьмуть у них активну участь, є надія, що село буде гідно представлене в ОТГ. Викликає нерозуміння «партизація», тобто необхідність для кандидата входити до певної політсили.

Негативно зреагувала громада і на те, що староста не буде виборною посадою. Сподіваємося, що той, хто стане головою Бориспільської ОТГ, врахує позицію кожної сільради і старостами будуть місцеві люди, яким довіряють селяни.

Школа з обладнанням, музей — Із цікавинками

Гарна школа з червоної цегли виглядає ошатно. Директор закладу та вчитель історії Ігор Засенко щодня «на посту». Каже, відпочивати ніколи, про відпустку не мріє. Зараз проводяться роботи із встановлення на території школи мультифункціонального майданчика в рамках проекту «Київщина спортивна» за співфінансування обласного й районного бюджетів. Область надала обладнання, район — 300 тис. грн на роботи.

Ремонтуються класи, кипить робота в столовій — консервують овочі. «П’ять років тому я став депутатом районної ради з однією метою: бути ближче до влади, щоб зробити щось для школи. Потім відмовився від депутатства, але за останні роки вдалося замінити покрівлю, відремонтувати спортзал і кабінети початкових класів, перестелити підлогу, закупити мультимедійне обладнання для початкових та 5-го класів, замінити водопровідні мережі. Цього року встановили протипожежну сигналізацію, обробили горище протипожежною сумішшю, на черзі спортмайданчик. Наша гордість — музей. Може, він і старомодний, але глибокий за змістом», — розповідає Засенко.

У невеликому музеї є унікальні експонати та фото з історії села та школи. А шкільну форму старого зразка, представлену в експозиції, колись носили завідуюча шкільним музеєм Ірина Симоненко та Ігор Засенко.

Освітній заклад у Любарцях почав функціонувати в 1845 році, а в 1918 році в школі вчителював Микола Зеров, відомий поет і літературознавець. Унікальний експонат — старовинна похвальна грамота, видана прабабусі Ігоря Засенка Любарецькою школою в 1913 році на честь 300-річчя Дому Романових.

У експонатах — колекція дзвоників випускного вечора, яку зібрав директор. Найстаріший — 1972 року. До речі, Ігор Валерійович колись працював у «Вістях» журналістом.

Затишний ДНЗ

Дитячий садочок утеплили за кошти Бориспільської райради, торік зробили новий дах, залишилося відремонтувати фундамент. Зусиллями персоналу зроблені альтанки та облаштовані майданчики, у чистоті підтримується територія. Завідуюча ДНЗ Тамара Білик каже, що сподівається на капремонт приміщення й асфальтування території. «У садочку три групи, 70 дітей. Садок не переповнений, тому з однієї групи зробили спортзалу. Живемо бідненько, але створюємо всі умови для дітей», — коментує керівник.

Дороги, як усюди

Сільські шляхи залишають бажати кращого. «Ситуація з дорогами незадовільна, — підтверджує Тетяна Могила. — Усі пошкодження заактовані в березні, обіцяли ремонт у червні, нині графік посунули до кінця серпня, і повідомили, що буде лише ямковий ремонт і розмітка, навіть на грейдування коштів немає. Село без тротуарів, частково є вони біля школи та біля СТОВ «Любарецьке», зроблені за їх кошт».

Толока може все

Сільський парк — приклад самоорганізації громади. Толокою вдалося здійснити благоустрій зеленої зони: відреставровані лавочки, урни, гойдалки та майданчик, завезений пісок, висаджені клумби. На благоустрій очікують й інші локації, які не на балансі сільради. «Маємо археологічну пам’ятку національного значення — Глушівську могилу, і спільну для українських курганів проблему. Вони знаходяться на полях, які розорюються щороку, і від цього зазнають руйнування. Восени ми збираємося з громадою обсадити історичну ділянку деревами, щоб закріпити межі й вберегти від розорювання», — ділиться планами співрозмовниця.

Пам'ятник загиблим у період Другої світової війни.

Благоустрій парку зроблено силами громади.

 

Хоспіс і яблуневий сад

Вдалося поговорити із завідуючою т. зв. хоспісом (відділенням стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання), який у селі відкрили нещодавно.

Раїса Шульгач розповідає: «Розпочали роботу 3 січня 2020 року, заклад підпорядкований Бориспільській РДА. Проживає тут 16 осіб. Триває ремонт, замінили двері, вікна. Територію впорядкували своїми силами, розчистили старий занедбаний фруктовий сад, висадили дерева, впорядкували клумби. Наша сестра-господарка Лєна займалася дизайном території, все — її творіння».

Стан водойм

У Любарцях є озера, але вони нечищені, перебувають у незадовільному стані. Потрапити до води важко, треба вдягати спецодяг і взуття. Історики стверджують, що колись у Любарцях була річка. Зараз на місці її русла — багатоповерхівка, але досі в період дощів на територію піднімаються ґрунтові води.

Репортаж із любов‘ю з ЛюбарцівРепортаж із любов‘ю з ЛюбарцівРепортаж із любов‘ю з ЛюбарцівРепортаж із любов‘ю з ЛюбарцівРепортаж із любов‘ю з ЛюбарцівРепортаж із любов‘ю з ЛюбарцівРепортаж із любов‘ю з ЛюбарцівРепортаж із любов‘ю з ЛюбарцівРепортаж із любов‘ю з ЛюбарцівРепортаж із любов‘ю з ЛюбарцівРепортаж із любов‘ю з ЛюбарцівРепортаж із любов‘ю з ЛюбарцівРепортаж із любов‘ю з ЛюбарцівРепортаж із любов‘ю з ЛюбарцівРепортаж із любов‘ю з ЛюбарцівРепортаж із любов‘ю з ЛюбарцівРепортаж із любов‘ю з ЛюбарцівРепортаж із любов‘ю з Любарців

 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: