Бориспiль
C

Головні новини

Центр зайнятості: відповіді на претензії


У бориспільських інтернет-групах була дискусія щодо роботи місцевого центру зайнятості. Дехто вважає, що заклад не виконує своїх обов’язків, стати на облік неможливо, кошти по безробіттю не виплачуються. Інші не згодні з такими твердженнями. Як в умовах адаптивного карантину працює служба, з’ясовували «Вісті».

Директор центру зайнятості Світлана Юрченко.

Із одного боку «барикад»

Із 13 серпня двері Бориспільського міськрайонного центру зайнятості відчинилися для відвідувачів.

На запитання, чи правда, що людям, які звертаються в службу, відмовляють у праві зареєструватися в статусі безробітних і отримати виплати, директор Бориспільської міськрайонної філії Київського обласного центру зайнятості Світлана Юрченко запевнила, що це не відповідає дійсності.

«По-перше, ми державна установа і керуємося законами України, нас контролюють і перевіряють, тож робити щось неправомірно ми не можемо.

Знаю, що люди кажуть: треба нас розігнати і набрати інших. Але мало хто знає, що наш колектив – це колишні безробітні, які знають, що відбувається з іншого боку «барикади» і як ніхто розуміють проблеми людей, які опинилися без роботи», — розповідає директор.

Зросло навантаження

Через карантин в Україні багато людей втратили роботу. У Борисполі реєстрація безробітних збільшилася в чотири рази.

Із березня по серпень в центр звернулося 3,5 тис. осіб. Для порівняння – за аналогічний період минулого року цей показник становив 1,5 тис. осіб.

«Люди у розпачі, особливо ті, які мали гарну роботу і достойну зарплату. Нещодавно авіакомпанія «МАУ» оголосила про скорочення 900 працівників. Не краща ситуація й у інших організаціях. Не всі прийдуть до нас, але багато хто змушений звернутися. Часто трапляється так, що люди приходять масово, тому наші працівники (а їх сім), працюють понаднормово. Буває на день до 120 звернень, опрацювати їх неможливо», — пояснює Світлана Юрченко.

Чому відмовляють у реєстрації

Директор центру зайнятості заперечує факт, що людям із неповажних причин відмовляли у реєстрації в статусі безробітного і пояснює механізм процедури.

«Згідно із законом, є чіткі причини відмови в статусі безробітного:

1. Відсутні необхідні документи – паспорт, трудова, ідентифікаційний код, немає місця реєстрації.

2. Є нерозірваний трудовий договір. Навіть якщо в такому випадку людину зареєструють і виплатять кошти, вона буде зобов’язана їх повернути.

Право на статус безробітного мають лише ті, хто не перебуває у трудових відносинах.

Варто ознайомитися з вимогами на сайті, щоб не виникало непорозумінь.

Часто людина не усвідомлює, що таке центр зайнятості. Бувають випадки, коли приходять і на запитання «Чи шукаєте роботу», відповідають: «Ні, прийшов стати на облік, бо тут платитимуть гроші», — розповідає фахівець.

На запитання «Вістей», чи є негласна вказівка не ставити людей на облік, щоб заощадити державні гроші на виплати з безробіття, Юрченко відповіла категоричним «ні».

«Уявіть, що ми з власного бажання таке зробили, а люди написали скаргу. Це порушення закону, на таке ніхто не зважиться», — переконує директор.

Чому не надають статусу безробітного

За словами фахівця, головне завдання центру зайнятості – допомогти людині знайти роботу. Поки вона її шукає, держава допомагає коштами.

Безробітний, який перебуває на обліку, має приступити до роботи, якщо така знайдеться, але потрібно враховувати нюанси.

Є поняття «підходяща робота», що відповідає освіті, фаху, попередній зарплаті здобувача. Також враховується зручність транспортного сполучення. Людина може погодитися на роботу, яка не відповідає цим критеріям, але примушувати її до цього ніхто не має права.

Якщо пропонується робота із зарплатою нижче, ніж була, або з іншою кваліфікацією, це не вважається підходящою роботою, і людина може відмовлятися від неї необмежене число разів.   

Інша річ, якщо в центрі зайнятості підшукали роботу, яка відповідає поняттю «підходяща робота». Відмовитися від пропозиції можна два рази, на третій знімають з обліку.

«Державна служба зайнятості не створює робочі місця, ми є посередниками між безробітними та роботодавцями. У нас в країні є певні прогалини в законі, коли роботодавці не зобов’язані подавати всі наявні вакансії до служби зайнятості, тому маємо те, що маємо», — згадує Світлана Юрченко.

Стан ринку праці. Наразі в Бориспільській службі зайнятості 240 вакансій. Це в два рази менше, ніж було в докарантинні часи. В основному це робітничі професії, затребувані також медичні сестри і лікарі, вихователі дитячих установ.

За 8 місяців в Борисполі змогли знайти роботу 400 людей, 260 з них скористалися послугами центру зайнятості.

Про виплати

На обліку з безробіття людина може перебувати до працевлаштування. Страховий стаж нараховується до тих пір, поки тривають виплати.

На період карантину уряд змінив порядок виплат. Якщо раніше для людей, які не мають страхового стажу, мінімальна виплата з безробіття становила 659 грн на місяць, то зараз — 1 тис. грн.

Якщо людина звільнилася з попереднього місяця роботи за угодою сторін, вона має право перебувати на обліку 9 місяців із обов’язковою виплатою грошової допомоги.

Якщо робота втрачена внаслідок скорочення, виплати призначаються на рік.

На час карантину уряд змінив правила виплат у разі звільнення за власним бажанням. Якщо раніше платили через три місяці з моменту реєстрації, то тепер виплати здійснюють з першого дня.

У перші три місяці платять 70% зарплати, потім кожні три місяці відсотки знижуються.

За словами директора центру зайнятості, допомогу з безробіття виплачують вчасно.

«Не важливо, чому людина втратила роботу, реєструємо безробітного за будь-якої причини звільнення. Ми не маємо права відмовляти людям в реєстрації. Але я раджу уважно слухати кар’єрного радника, консультуватися з усіх питань, щоб не виникало порозумінь. Наприклад, є чітке правило – на регулярну зустріч з працівниками служби потрібно приходити обов’язково. Але багато людей цим правилом нехтують, мовляв, забули або не змогли. Причина неявки може бути лише поважною, підкріпленою документами. За несвоєчасне відвідування служби зайнятості передбачені санкції у вигляді скорочення виплат на 15 днів», — пояснює Світлана Юрченко.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: