Бориспiль
C

Головні новини

Оксана Кушніренко про симптоми COVID-19, із якими госпіталізують


В Україні Covid-19 продовжує активно поширюватися. Прогнозують, що через місяць добовий приріст інфікованих очікується до 20-25 тисяч випадків. Інфекційне відділення №2 у КНП «Бориспільська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування», де перебувають хворі на COVID-19, заповнене. «Вісті» порушили тему диспансеризації — кого з інфікованих беруть до стаціонару, а кого відправляють додому, та поговорили про підтримку психологічного здоров'я пацієнтів із Оксаною Кушніренко, завідувачкою інфекційного відділення №2 місцевої лікарні.

Досьє: Оксана Миклаївна Кушніренко. Народилася на Київщині у 1973 р. Закінчила Національний медичний університет
ім. О.О.Богомольця. Посада — завідувачка інфекційного відділення №2 (відділення Covid-19) КНП «ББЛІЛ». Раніше — лікар-інфекціоніст у місцевому кабінеті «Довіра» (облік та лікування ВІЛ-інфікованих).

— Пані Оксано, яка ситуація із поширенням коронавірусу в нашому регіоні? Яку хвилю епідемії ми переживаємо зараз?
— На мій погляд, у нас не було ні першої, ні другої хвилі. Я не розумію поняття цих хвиль. Згідно зі статистикою, від початку епідемії, коли реєструвалися перші випадки, показники наростали. Сьогодні відсоток госпіталізації – 10-30% від тих, хто звертається. У нас 42 ліжко-місця. Більшу частину інфікованих прийняти до відділення не можемо — виписуються 8 чи 9 людей і відразу їхні місця займають інші хворі. Наразі в інфекційному жодного вільного місця.
— У чому головна причина зростання кількості хворих?
— Людям набридло носити маски, спрацював «синдром втоми». Така ситуація і щодо антисептиків… Хоча особистий захист має бути невід’ємним атрибутом сьогодення, як чищення зубів чи філіжанка кави... До речі, я помітила, що деякі чоловіки вже вітаються не за руку, а торкаються стисненим кулаком чи ліктем — це добре. Але здебільшого кожен робить, як вважає за потрібне, тому захворюваність росте.
— Зважаючи на малу кількість місць у стаціонарі, як ви обираєте, кого із важких хворих прийняти, а кому відмовити?
— При госпіталізації діємо згідно з наказами МОЗ і протоколом щодо правил госпіталізації хворих із цією хворобою, який вийшов днями. По-перше, сатурація має бути нижче 92%, виражена задишка, наявна лихоманка, що не збивається жарознижуючими препаратами тощо. Також впливає наявність супутніх хвороб (цукровий діабет, онкозахворювання чи серцево-легеневі проблеми). Але це не означає, що ми не беремо до стаціонару людей, які не підпадають під один чи два з цих параметрів.
На приймальному відділенні оцінюємо загальний стан хворого. Пацієнти різні бувають. Буває, надходять до нас за направленням сімейного лікаря, який вважає, що стан хворого погіршився і не піддається амбулаторному лікуванню. Є люди, які до сімейного лікаря не зверталися, лікувалися самостійно. Тому, довівши себе до важкого стану, викликають «швидку», приїздять необстежені. Тоді збираємо анамнез, відправляємо на додаткові дослідження, КТ тощо. І якщо ознаки інфекції з великою часткою ураження легень (50% і більше) підтверджуються — госпіталізуємо.
Бувають хворі, які «вибивають» двері приймального, вимагаючи, аби їх госпіталізували, хоча вони можуть лікуватися амбулаторно, їх гнітить психосоматичний стан. Пам'ятаєте, колись поширювали страшні з нагнітанням картинки, де на чорному червоним написано: «СНІД — чума 21 століття»? Так і зараз, тому люди за найменшого погіршення самопочуття панікують та думають, що у стаціонарі будуть захищені й хвороба мине швидше.
До речі, хворі на коронавірус психологічно вразливі. Тому всіх, хто до нас звертається, намагаємося заспокоїти, розказуємо, що їм робити, аргументуємо, чому не варто лягати в лікарню, доки немає підтвердження хвороби.
— Стаціонарне лікування коронавірусу за протоколом має бути безкоштовним. Чи вистачає у вас усього необхідного? Знайомі з сусіднього району скаржилися, що щодня платили за лікування по 7 тис. грн із власної кишені...
— Є невеличкі проблеми, але вони швидко вирішуються. Щодо гормонів, антибіотиків, антикоагулянтів, анальгетиків і знеболюючих, потрібних для лікування коронавірусу і як наслідок — пневмонії, проблем немає.
Додаткова оплата за лікування з пацієнта може знадобитися за наявності супутньої патології у хворого. Наприклад, у когось хронічний гепатит, панкреатит тощо, тоді лікарі рекомендують брати за свій кошт потрібні ліки. Поки пацієнти на стаціонарі, малим курсом терапії їм ці препарати вводяться внутрішньовенно. Коли гострий період пройшов і людина готується до виписки, медики радять для супутнього лікування таблетовані форми.

«Бувають хворі, які «вибивають» двері приймального, вимагаючи, аби їх госпіталізували, хоча вони можуть лікуватися амбулаторно, але їх гнітить психосоматичний стан»

— Кажуть, цю хворобу багато людей переносять безсимптомно і не знають, що перехворіли.
— Часто в людей виникають запитання на кшталт: чому в мене чоловік захворів, а я з дітьми — ні? Багато пацієнтів, як показують результати відповідних тестів, мають антитіла, а отже перехворіли, не підозрюючи про хворобу і добре почувалися.
— Що, крім необхідного переліку ліків, не зовсім офіційно радите ковідним хворим?
— Читати легку літературу, дивитись позитивні фільми. У нас таке відділення, що не до жартів, у людей відчуття страху навіть тоді, коли можна говорити, що вони вже умовно здорові.
Наші хворі лежать у боксах, спецкімнатах за скляними вікнами-стінами. Видно, як вони байдужі до всього. У період обходу лікар намагається підняти їм настрій, але цього вистачає ненадовго. Чому? Доведено, що коронавірус вражає клітини різних органів, у тому числі головного мозку, що відображається на психіці. Тому пацієнти переважно без настрою, апатичні. Я пропонувала директору ББЛІЛ Олександру Павловичу встановити в коридорі колонки, щоб вмикати музику — класику чи танцювальний рок-н-рол, аби настрій в людей підвищився.
Коли люди ідуть на поправку, рекомендуємо їм співати, виконувати посильні фізичні вправи, робити дихальну гімнастику. І часом дотепно і радісно, коли дядечки, яким глибоко за 60, наспівують, булькають у баночку з водою, як гусачки, роблять рухавку. 

Коментар із приводу


Ілля Луців, лікар КНП «ББЛІЛ», працює зі стаціонарними хворими на коронавірус (раніше — черговий лікар приймального відділення, заступник головного лікаря):
«Пік захворюваності в Борисполі вже є. Адже кількість нововиявлених інфікованих перевищує кількість тих, що одужали. Головне зараз — дотримуватися протиінфекційних заходів кожному».

Профілактика інфікування

• Менше контактувати, а надто зі старшими людьми. Спілкуватися з родичами, друзями частіше через аудіо чи відеозв’язок.
• Носіть маски! Ефективність їх доведена. Маску потрібно змінювати що дві чи що три години.
• Чи потрібно одягати окуляри? Раніше вважалося, що потрібно, аби через слизову очей вірус не потрапив до організму. Згідно з недавніми дослідженнями ВООЗ доведено, що через очі вірус проникає рідко, оскільки на слизовій ока розмножується частково, не проникаючи всередину, на відміну від вірусу грипу. Тому окуляри — не обов'язкові!
• Носити гумові рукавички — непоганий варіант при контакті з іншими людьми (якщо ви продавець, водій тощо), щоб часто не мити руки в агресивних дезрозчинах і не зробити шкіру рук надто вразливою. Якщо ж ви вийшли за покупками, то потрібно кілька разів обробити руки дезрозчином, а гумові рукавички не обов’язкові. Через шкіру вірус не проникає.
• Аби бути здоровими, слід стати добрішими. Радість є запорукою того, що в організмі вироблятиметься ендорфін, гормон щастя і задоволення, від якого залежить настрій, який впливає на імунітет.

 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: