Бориспiль
C

Головні новини

Єдиний в Україні притулок для порятунку та реабілітації диких тварин шукає опікунів


Уже кілька років у селі Чубинське діє притулок для диких тварин. Нещодавно «Вісті», які надають закладу інформаційну підтримку, знову відвідали його мешканців.

Не зоопарк, а реабілітаційний центр

У притулку для диких тварин, засновницею якого є Наталія Попова, надають допомогу тваринам, що потрапили у біду, або тим, від яких відмовилися горе-господарі, коли тварина набридла. Якщо врятованого після реабілітації можна повернути в природу, це вважається найкращим результатом роботи. Для тварин, які у природі не виживуть, шукають можливість передачі у великі реабілітаційні центри. Так, леви, які колись проходили реабілітацію у Чубинському, зараз проживають на просторах Південної Африки, а врятовані циркові ведмеді гуляють у лісових вольєрах Румунії і ведмежого притулку «Домажир», що в Яворівському районі Львівської області. Косулята, яких вигодовували влітку, переїхали до уманського дендропарку «Софіївка».
Щовесни через заклад проходять десятки лисиць, зайців, косуль, совенят, білченят, бобрів. Їх намагаються підготувати до життя у дикій природі або підшуковують домівку у заповідниках, парках, вольєрних комплексах із природними умовами. Проходять реабілітацію птахи, багато з яких після одужання мають змогу вилетіти на свободу.
Частина тварин, яким кращого місця проживання не знайшли, залишаються жити у притулку. Для них намагаються створити максимально комфортні умови. Тут немає вільного входу, адже тваринам на реабілітації зайві стреси не потрібні.

Лиси Петя і Флаффі мають просторий вольєр і кожен свою територію. Але можуть гратися разом.

Карантинний блок порожнім не буває

Тварин, які потребують порятунку, до Наталії привозять постійно. Притулок для диких тварин тісно співпрацює з природозахисною організацією Kyiv Animal Rescue Group. Їхніми зусиллями до карантинного блоку притулку потрапили два новорічно-різдвяні «подарунки»: куниця і єнотовидна собака.
Куниця
Після новорічних свят волонтери привезли куницю, яку визволили з квартири, куди тваринка залізла від страху під час салютів. Виглядає вона шокованою. Зараз перебуває на обстеженні, чекають результатів аналізів. Їй забезпечили найнеобхідніше: турботу і спокій. Якщо з тваринкою буде все добре, вона повернеться у природу.
Єнотовидні собаки
На Різдво волонтери Kyiv Animal Rescue Group доставили єнотовидну собаку в дуже плачевному стані. Розповіли, що хвору, знесилену тварину собаки загнали десь у гаражах. Повідомили, що вона із зони технологічного забруднення. Єнотовидна собака страшенно виснажена.
Так співпало, що саме цього дня у Наталії в гостях була партнер у справі порятунку тварин — ветеринарний лікар Київського зоопарку Інна Васильківська. Вона надала тварині першу допомогу, призначила лікування. Залишається сподіватися, що тварина здолає недугу і повернеться в природу, бо вона дика.
У притулку живуть ще дві єнотовидні собаки, але домашні, їх не випустиш.
Єнот
Ця тваринка не визнає пересування по дну клітки — бігає, чіпляючись лапами за верх свого невеликого вольєра. Весь час рухається, кудись поспішає. Навіть їсть, не спускаючись униз. Єнот уже готовий до переїзду на ПМЖ — навесні його заберуть у «Фельдман Екопарк», що на Харківщині.
Лелеки
Їх зараз на реабілітації чотири. Один, із поламаним крилом, проживає в окремому вольєрі. Його доставили у притулок занадто пізно — крило вже встигло неправильно зростися. Тепер зламану частину можна тільки видалити. Літати птах більше не зможе, після лікування поїде у притулок для птахів і дрібних тварин «Місячна долина» у Житомирській області.
Троє птахів оселили разом. Один — старожил. Коли потрапив до притулку, жодних травм у нього не виявили, навіть на рентгені. Але він не літав. Через місяць почав літати, його випустили, сподіваючись, що відлетить у теплі краї. Птах полетів, щез за деревами, а потім повернувся. Тричі пропонували йому летіти на свободу, та лелека повертався. Двоє його сусідів по вольєру прибули до притулку пізніше, замерзлими і виснаженими. Незрозуміло, чому вони не відлетіли. Тепер зимують разом.
Вовки
Їх у притулку двоє. Артамон потрапив сюди маленьким вовченям. Він охоче лащиться до своєї рятівниці Наталії, дружить із її вівчаркою Рутою. Вовченяті на ім’я Малиш довго лікували зламану лапу. Після всіх медичних маніпуляцій тварина остерігається людей. Для них шукають хороший реабілітаційний центр, де можна буде забезпечити ветеринарний нагляд, контроль за харчуванням і здоров’ям.
Лебеді
Лебедя зі зламаним крилом, який жив у притулку влітку, прооперували, вилікували і передали до «Місячної долини». А нещодавно на реабілітацію привезли ще одного красеня-лебедя, аж із Маріуполя. Його вилікують і також відправлять у «Місячну долину».
Гімалайська ведмедиця Маша
Повільно, але впевнено, паралізована ведмедиця повертає собі здатність рухатися. За словами Наталії, якби Машу можна було підняти, як собаку, то вона, напевне, уже б ходила. Але 150 кг їй підняти не під силу, а пацієнтку все влаштовує. У неї немає мотивації ходити, навіть заради їжі не напружується. Вона занадто розумна, знає, що принесуть, може зачекати. Лікування потрібне постійно, доки не стане на ноги. Дуже любить ананаси і яйця. Їй щодня дають по 10 перепелиних яєць. Смакують Маші і мандарини. Загалом, у раціоні ведмедиці яйця, кисломолочний сир, відварена домашня курка, овочі-фрукти.

Клишоноге сусідство

На території, яка належить Наталії Поповій, розташувалася ще одна природоохоронна організація: ведмежий притулок WHITE ROCK Bear Shelter («Біла скеля»), який перебрався до Борисполя із Житомирщини. У них під опікою 5 врятованих ведмедів — Михасик, Любочка, Синочок, Мальвіна і Чада. Ведмеді вже переселилися, сплять у своїх барлогах. Будуються вольєри, у кожного ведмедя буде своя територія — більше 1000 кв. метрів на одного. «Біла скеля» має відкритися для відвідування вже навесні. У майбутньому планується розвивати цей напрямок спільно, з метою поширення знань про дику природу.

Допомоги забагато не буває 

Притулок працює повністю на благодійних засадах. Утримувати хвостате та пернате поголів’я допомагають небайдужі любителі природи, які допомагають коштами, харчами, будівельними матеріалами або просто робочими руками.
На першому місці — харчі для тварин. Наталія Попова розповідає:
«У різні сезони у нас проходять реабілітацію різні види тварин — від ластівок і оленів до тигрів та левів. Вони їдять практично все. Щоправда є рослина, яку не хоче їсти ніхто — це селера.
Як і раніше, залишається актуальною проблема великих морозильних камер. Сьогодні я можу створити запас корму для хижаків на 10 днів. Іноді пропонують за вигідною ціною взяти великі об’єми продуктів, які потрібно зберігати замороженими. Але у мене немає такої можливості. На день тваринам потрібно 45 кг м’яса і 35 кг овочів та фруктів. Ми не відмовляємося від жодної допомоги. Якщо для наших підопічних вона не підходить, передаємо іншим природоохоронним організаціям.
Ми запровадили програму опікунства. Можна стати тимчасовим чи постійним опікуном для обраної тварини: благодійний внесок для таких, як олень та дрібні хижаки, зокрема лисиці, — 400 грн, для тигрів та левів — 800 грн. Як подяка — пост вдячності у Фейсбуці та можливість відвідати притулок за попередньою домовленістю.
Попереду — будівництво вольєрів. Потрібен метал, дошки, бетон для фундаменту, електроди для зварювання, майстри, які виконають ці роботи. Таких проектів дуже мало. Нам необхідна допомога небайдужих».
Тигри і леви довіряють своїй рятівниці. Наталія чітко наголошує, що це дикі тварини, і правил безпеки ніхто не відміняв. Доглядає вона за ними тільки сама.

Лікування — на найвищому рівні

На території кінноспортивного клубу «Магнат» збудовано єдину в Україні клініку для великих тварин. Там працюють найкращі ветеринари по конях і кваліфіковані лікарі, які можуть надати допомогу не лише коням. У разі необхідності запрошуються кращі ветеринари — спеціалісти по інших тваринах. Сьогодні на базі цієї клініки рятують і диких тварин.
На ветеринарне лікування і операції іде дуже багато коштів. Коли захворіла тигриця Клеопатра, на медикаменти потрібно було близько 900 грн на день. Скільки обійдеться порятунок єнотовидної собаки, ніхто сказати не може. Тільки гумових рукавичок витрачається 15-20 штук на день.

Територія великих котів

Першою постійною мешканкою притулку стала левиця Яна, яку засновниця притулку Наталя Попова врятувала у жовтні 2018 року. 15-річна тварина була худа, виснажена, хвора, панічно боялася людей. Любов, турбота, лікування та повноцінне харчування зробили свою справу. Нині Яна — справжня особа королівської крові, господарка просторого вольєру з теплою хатинкою і басейном. Вона обожнює свою рятівницю і трохи ревнує до нових сусідів — тигрів Цезаря і Клеопатри, що мешкають у клітках навпроти. Це двоє з тих тигрів, яких торік врятували з острова Водників у Києві. Для них підшуковують реабілітаційні центри за кордоном. Але тварини вже немолоді, таких важко прилаштувати, тому навесні розпочнеться будівництво ще одного вольєру.
У окремих клітках проживають і циркова тигриця Кая та 1,5-річний лев Руру. Кая потрапила до притулку після вимушеного завершення циркової кар’єри. Руру природозахисники забрали у господаря, який не міг забезпечити належні умови утримання тварині, яка переросла розміри грайливого кошеняти. Скільки тварина залишиться у Наталії, невідомо. Власнику поставили вимогу підготувати тварині «житлову площу», яка відповідає всім вимогам. Поки що інформації про її виконання Наталя не має. А у Руру тим часом почала відростати грива, скоро він стане справжнім дорослим царем звірів.

Ванілька, коник Пржевальського, врятована після пожежі в Чорнобильській зоні, уже майже одужала. Тільки потребує корекції копит, а це процес тривалий. У квітні Ванільці виповниться рік.

 

Для допомоги притулку:
Карта ПриватБанку 4731 1856 1037 2341 Попова Наталія Олегівна
(можна з приміткою, кому бажаєте допомогти)

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

    • Не подобається
    • 0
    • Подобається
    Просимо порятувати лебедя
Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: