Бориспiль
C

Головні новини

Чому перевізники Борисполя припинили возити пільговиків


Чому перевізники Борисполя припинили возити пільговиків

З 15 травня приватні перевізники Борисполя відмовилися надавати пільги школярам і пенсіонерам. На якій підставі це було зроблено і чого очікувати далі — з’ясовували «Вісті».

За кілька днів до цього в салонах маршруток з'явилося повідомлення: «До уваги пасажирів, які користуються пільговим проїздом! Згідно з Постановою Кабінету Міністрів від 14.03.2018 р. №197 «Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах» пенсіонери за віком втратили право на безкоштовний проїзд. Також учні, які користувалися знижкою, надалі сплачуватимуть 100% вартості проїзду. Ці зміни вводяться в дію з 15.05.2018 р.».
Таке рішення викликало резонанс серед бориспільців.

«Сьогодні в маршрутці мені сказали, що пільговиків за віком безкоштовно не обслуговуватимуть», — обурюється пенсіонерка з Борисполя Лідія Горбунова. Її підтримує пенсіонер, інвалід ІІ групи Петро Шунькин, якому також відмовили у пільговому обслуговуванні.
На зупинці біля лікарні, як завжди, багато пасажирів. Більшість з них — люди похилого віку, які пересуваються на милицях або з паличкою. Новація перевізників стала для них неприємною несподіванкою.
Чому перевізники Борисполя припинили возити пільговиків

Чи мали право?
Секретар Бориспільської міської ради Ярослав Годунок наголошує, що це рішення перевізників є неправомірним і незаконним.
— Перевізники порушують умови договору, укладеного із замовниками, відмовляючись перевозити пільговиків — пенсіонерів та школярів, хоча в договорі це прописано. З міського бюджету виділили кошти на компенсацію пільгового перевезення в сумі 760 тис грн на 2018 рік. До завершення навчального року залишилися лічені дні. Влада ставитиме питання про розірвання договору з перевізниками. Я звернуся до конкурсного комітету. Оголосимо новий конкурс, на їхнє місце прийдуть нові підприємці, — прокоментував «Вістям» Я. Годунок.

Також секретар міської ради наполягає на посиленні відповідальності за невиконання умов договору на перевезення пасажирів і хоче передбачити пункт щодо накладання штрафів на перевізників за відмову обслуговувати пасажирів пільгових категорій. Ярослав Годунок телефонував на Урядову гарячу лінію та відправив звернення до Укртрансбезпеки зі скаргою на незаконні дії міських перевізників.

Закон, як дишло
Ситуація із пільговими перевезеннями є непростою, оскільки пов'язана із законодавчими колізіями.
Роз'яснює питання головний спеціаліст відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету Бориспільської міської ради Тетяна Слободська. «З січня 2016 року набула чинності низка змін до законів, що переформатує правила надання пільг на проїзд у міському та міжміському транспорті. Президент України Петро Порошенко підписав Закон № 3628 про внесення змін до деяких законодавчих актів, згідно з яким забезпечення безоплатного проїзду в громадському транспорті для окремих категорій громадян відтепер залежатиме від рішення органів місцевого самоврядування. У цьому законі зазначено, що державні пільги для пенсіонерів за віком скасовано. Прикінцеве положення було таким: привести у відповідність всі нормативні документи, зокрема, Постанову Кабінету Міністрів №354 від 17 травня 1993р. «Про безоплатний проїзд пасажирів на транспорті загального користування». Згідно з цим документом, пенсіонерам за віком надано безоплатний проїзд всіма видами міського та приміського транспорту, крім метро та таксі. Проте ця постанова не була приведена у відповідність і залишається діючою. Тобто для перевізників Постанова Кабміну 1993 року не скасована. Проте 14.03.2018 р. Кабінет Міністрів видає нову Постанову (ту саму, витяг з якої демонструють перевізники). Пільгових категорій за віком у ній уже немає», — коментує Тетяна Слободська.

Отже, на сьогодні в сфері пільгових перевезень склалася парадоксальна ситуація: діючими є обидві постанови Кабміну. Та, де пенсіонери за віком мають пільги, і та, де пенсіонерів як пільгової категорії взагалі не існує. Згідно з постановою від 14.03.2018 р., на пільги мають право чорнобильці, учасники бойових дій, особи, які отримали інвалідність внаслідок війни, діти з багатодітних сімей, ветерани військової служби, органів внутрішніх справ, Національної поліції, податкової міліції, батьки військовослужбовців, які загинули під час проходження військової служби тощо.

Таким чином, доля пільговиків за віком повисла в повітрі. Документ, на який могли б спиратися їхні захисники, де-юре не скасований, але де-факто вважається застарілим. А з нових законодавчих актів пенсіонерів викреслили, наче їх взагалі не існує.

Як відомо, закон зворотної дії не має, а умови договору, укладеного на певний період, потрібно виконувати. Проте, здається, ці правила не для нашої країни.

Законодавчі колізії — це не рядки на папері, а конкретні людські долі. Ситуація з пільговими перевезеннями — саме такий приклад. Договір на перевезення пасажирів автотранспортом, укладений виконавчим комітетом Бориспільської міської ради, діє з 25 грудня 2015 року по 25 грудня 2020 року. Ним передбачається перевезення пільгових пасажирів, зокрема пенсіонерів за віком. Згідно з пп.2.2.4 договору, «перевізник забезпечує безоплатне перевезення пасажирів пільгових категорій, визначених діючим законодавством — без обмежень, у межах обсягів, встановлених Організатором (виконавчим комітетом Бориспільської міської ради) на відповідний термін». Але ж закони в нашій країні змінюються швидко. Тож перевізники, відмовляючись від прийнятих раніше зобов'язань, посилаються на діюче законодавство.

«Потрібні мільйони»
Перший заступник Бориспільського міського голови Микола Корнійчук вважає, якщо пільги дає держава, чому крайніми зробили перевізників і місцеві бюджети.

«При існуючому сьогодні тарифі перевізник ніколи не зможе купити нового автобуса. Ми підрахували, якщо місто виділятиме кошти на перевезення двох пасажирів за кожним рейсом, то необхідно з травня до кінця року передбачити перевізникам 2 млн 380 тис. грн. А передбачено 760 тис. грн, що не компенсує перевезень навіть одного пасажира за рейс. Якщо порахувати усі категорії пільговиків, які є у Борисполі, хто має право на пільги, то на рік потрібно буде понад 40 млн грн. А це приблизна вартість будівництва дитсадка. Пенсіонери не входять до категорії, що мають право на пільговий проїзд. Міська влада не зобов’язана, але має право надавати їм такі пільги. Але який місцевий бюджет витримає подібне навантаження?» — ставить риторичне питання співрозмовник.

ТОЧКА ЗОРУ ПЕРЕВІЗНИКІВ
«Нас звинуватили в усіх бідах»

• Олександр КИСЕЛЬОВ:— Ми діємо згідно з Постановою Кабінету Міністрів від 14 березня цього року. Всі пільгові категорії, які там прописані, ми на цей момент обслуговуємо. А пенсіонерів за віком там немає. Про те, що не будемо, згідно із законом, їх обслуговувати, ми попередили за два місяці. 15 травня закінчився цей термін. Нас звинувачують в усіх бідах — і в тому, що пільговиків не хочемо брати, і що автобуси старі. Але порахуйте самі. Зараз новий автобус коштує 2 млн 250 тис. грн. Купити його нереально. Як оновити парк? Сума, яку нам міська влада сплачує за пільгові перевезення, не покриває затрат. За один рейс по місту водій перевозить 7-10 пільговиків, а компенсації ми отримуємо одну гривню за рейс. Її не вистачає, тому і маємо проблеми із виплатами зарплати водіям та ремонтами автобусів. Скільки в нас зараз пільговиків? 22 тисячі осіб. Це всі категорії (і учасники АТО, і чорнобильці, і інваліди тощо). Яке підприємство це може витримати? Ми змушені закрити маршрути №6, №10, №15. Я майже 20 років на цьому ринку. Більшість маршрутів у Борисполі розробили перевізники. Але якщо все піде так і далі, ми просто зійдемо з дистанції. Ми нікого не шантажуємо і не намагаємося маніпулювати, можливо, прийде інший перевізник. Але проблеми залишаться, і перекладати їх на перевізників не можна. Треба шукати вихід спільно. Можливо, це будуть талони, які дадуть змогу звітувати перед міською радою, або монетизація. Вважаю, це було б найкращим варіантом.

Компенсація «одна гривня за рейс»
• Микола МОЗГОВИЙ:— Перевізникам несила тягти на плечах всі пільгові зобов'язання. Компенсація «одна гривня за рейс» вочевидь збиткова. У нас зараз дві машини стоять, бо немає чим платити водіям. Так, ми відмовилися обслуговувати пенсіонерів за віком, адже це прописано в законі. Проте всі інші категорії пільговиків (інваліди, чорнобильці, учасники бойових дій) обслуговуються без обмеження. Ми пропонуємо — дайте людям гроші на проїзд. Але ж це кілька мільйонів гривень.

Наталія ДОЛИНА

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: