Бориспiль
C

Головні новини

Стоп кібератакам, так — парку в Нестерівці. Як у Борисполі обирали переможців громадського бюджету


У кінці вересня закінчилося голосування за проекти Громадського бюджету-2021, які будуть профінансовані наступного року. За право отримати фінансування до 1 мільйона гривень змагалися 12 проектів. Переможців визначили на засіданні робочої групи 7 жовтня. Як це відбувалося та чому не виграв проект, що зібрав найбільшу кількість голосів, у матеріалі «Вістей».

Кібератаки не пройшли

Обговорення цьогорічного конкурсу розпочалося із розгляду нетипового випадку, що стався в останню добу голосування. Ірина Гончаренко, керівник відділу інвестиційної політики Бориспільської міської ради, зазначила, що кількість учасників голосування цього року була найбільшою за всю історію проведення конкурсу в Борисполі. Голосування відбувалося онлайн та шляхом подання паперових анкет. Однак не обійшлося, за її словами, і без порушень. Дехто подав більшу, ніж це можливо за правилами конкурсу (не більше трьох), кількість анкет. Були випадки голосування мешканцями інших громад, без підтвердження фактичного проживання у Борисполі. Та справжню кібератаку влаштували прихильники проекту «Стоп — кібербулінг».
Нагадаємо, проект «Мобільний додаток для дітей «Стоп — кібербулінг» подавався в категорії проектів вартістю від 500 тис. до 1 мільйона гривень. Всього у цій категорії було подано три проекти, вищевказаний набрав найбільше голосів — 375. На другому місці опинився проект «Міський сквер комфортного та сімейного відпочинку в Нестерівці» з 367 голосами, третє за кількістю голосів посів проект капітального ремонту громадського туалету в с. Любарці (31 голос). За умовами конкурсу для фінансування розглядаються проекти, що набрали мінімум 100 голосів підтримки, тому претендентами на перемогу стали перших два проекти.
За словами Ірини Гончаренко, в останній день голосування відбулася нестандартна ситуація. Люди помітили, що надвечір в системі почалось дуже активне електронне голосування за один із проектів: якщо в попередні дні приходило один-два голоси за добу, з 28-го вересня вони почали надходити десятками. Це продовжувалось майже до 12 години ночі 30-го вересня, останнього дня голосування, коли голоси почали надходити з перервою в одну-дві хвилини. «Було багато дзвінків — і від авторів проектів, і від мешканців міста з проханням розібратися в ситуації. На наше прохання пояснити, що відбувається, розробник системи відповів: іде активне голосування через електронну пошту. Варто зазначити, що такий метод голосування в системі є, він передбачає, що людина може проголосувати, прикріпивши до електронного листа підтримки скан-копії документів: паспорту з пропискою або іншого документа, що засвідчує факт проживання на території громади за відсутності реєстрації — довідки з місця роботи, довідки ВПО тощо. В попередні роки при надходженні голосу з електронної пошти система зупинялася і вимагала підтвердження статусу. Адміністратор звіряв під’єднані документи, підтверджував статус, голос зараховувався. Цього року такого не сталося. Всі голоси пішли валом, без будь-якого підтвердження, система зараховувала їх автоматично, а адміністратор взагалі не мав уяви, що відбувається. 1 жовтня, коли закінчилось голосування, ми відкрили інформацію і зрозуміли, що зайшло багато неперевірених голосів. Ми дали запит до реєстраційної служби щодо перевірки тих осіб, що проголосували, оскільки доказів реєстрації не було, а також відправили запит розробнику системи з проханням надати інформацію, які голоси зайшли без документів», — пояснила начальник відділу інвестиційної політики. Для підтвердження своїх слів вона продемонструвала таблицю надходження голосів за проект «Мобільний додаток «Стоп — кібербулінг» 28, 29 і 30 вересня. Всього за цей період надійшло більше 200 голосів, більшість із них без жодного прикладеного документу або без підтвердження реєстрації, що є порушенням правил голосування.
Свої підозри щодо негараздів із голосуванням за цей проект висловила і заступник міського голови Людмила Бистра. «У Фейсбуці обговорювали проекти, висловлювали свою позицію за чи проти, в тому числі мої друзі та знайомі. Тому для мене стало великим здивуванням, коли я зустріла в списку осіб, що проголосували за цей проект, двох своїх знайомих, один із яких активно виступав проти нього у мережі Фейсбук. Коли зателефонувала їм, виявилось, що люди взагалі не брали участі в голосуванні», — розповіла вона.
На думку Любарецького сільського голови Володимира Сидоренка, в даному випадку мова йде не про недосконалість системи — ми маємо справу зі свідомим порушенням, тобто шахрайством. Він запропонував зняти з розгляду проект про мобільний додаток «Стоп — кібербулінг». Проти виступив член робочої групи Андрій Цвілюк. На його думку, такі дії можуть створити негативний прецедент на майбутнє, і цим зможуть скористатися недоброзичливці, щоб скомпрометувати та зняти з голосування проекти конкурентів. «Немає доказів, що голоси «накручували» саме автори проекту. Тому пропоную просто не зараховувати сумнівні голоси, але проект з розгляду не знімати. А на майбутнє необхідно проаналізувати «дірки» в голосуванні і вжити запобіжних заходів, щоб уникнути подібного при наступних голосуваннях», — запропонував він.
У підсумку пропозиція Сидоренка, поставлена на голосування, не набрала голосів. Натомість члени робочої групи проголосували за пропозицію не приймати до уваги голоси осіб, що не зареєстровані в Борисполі. Таким чином, від голосів, відданих за проект «Мобільний додаток для дітей «Стоп — кібербулінг» відмінусували 154 голоси. У результаті 374 голоси, відданих за нього, перетворилися на 220, і він поступився проекту «Міський сквер комфортного і сімейного відпочинку в Нестерівці», що набрав 367 голосів мешканців громади.

Тарасівці нарешті пощастило

В категорії проектів обсягом фінансування до 500 тис. гривень маржу в сто голосів подолали п’ять проектів: «Вуличний багатофункціональний воркаут комплекс «Здоровий підхід» та «Спортивний комплекс «Шкільний старт» (обидва — в с. Іванків Бориспільського району), «Облаштування локерів у школі» (НВК ім. К.Могилка), «Облаштування спортивного майданчика на вул. Головатого, 6» та «Спортивно-ігровий майданчик» в с. Тарасівка». Загальний бюджет для реалізації цих проектів становить 1 млн 500 тис. грн, і на всі проекти фінансування не вистачить. Ситуацію пояснила Ірина Гончаренко. «Лише три перших проекти заходять в передбачені межі фінансування, на четвертий коштів не вистачає. Але є умова, прописана в програмі: якщо сума останнього за рейтингом проекту виходить за рамки встановленого обсягу фінансування, до списку проектів-переможців включається наступний за рейтингом проект, орієнтовна вартість якого не призведе до перевищення передбачених коштів. Проект с. Тарасівки майже входить у зазначені межі, не вистачає біля 6 тис. грн», — зазначила вона та озвучила пропозицію зменшити інфляційну складову, яка закладена на всі проекти в розмірі 15%. Підрахували, що у випадку зменшення її до 14,5%, проект Тарасівки ввійде в потрібну суму.
Пропозицію підтримала заступник міського голови Людмила Бистра. За її словами, Тарасівка, хоч і дуже маленький населений пункт (зареєстровано 70, а проживає трохи більше осіб), разом із тим надзвичайно активна. Дійсно, проект зміг набрати 152 голоси завдяки діям місцевих активістів, що провели роботу серед мешканців усієї Бориспільської громади. Для порівняння: проекти значно більшого сусіднього села Любарці (облаштування скверу та капремонт громадської вбиральні) набрали всього 64 та 31 голос відповідно.
Питання зміни інфляційної складової поставили на голосування, після підтримки його більшістю голосів було вирішено визнати проект Тарасівки переможцем у категорії «до 500 тис. грн». Таким чином, сільські діти нарешті отримали довгоочікувану надію на облаштування майданчику для спорту та дозвілля.

Систему голосування знову вдосконалюватимуть

Після визначення переможців конкурсу в обох категоріях робоча група приступила до обговорення заходів, які можна було б ужити, щоб не допустити порушень голосування в наступному році. Учасники зібрання визнали, що повна відміна голосування з електронної адреси — не вихід із ситуації, тим більше, у попередні роки воно проходило без будь-яких проблем та зауважень. «Електронна пошта — звичний та простий канал комунікацій. Я пам’ятаю, як проходило електронне голосування раніше: люди надсилали на електронну пошту свої голоси підтримки, і кожен із них проходив попередню модерацію вручну адміністратором, після чого зараховувався чи ні. Чому такого не було цього разу, адже цей метод унеможливлює махінації?» — звернувся із запитанням до керівника робочої групи Андрій Цвілюк. За словами Ірини Гончаренко, якщо неможливо заборонити голосування з електронної адреси, є лише один вихід — звертатися до розробника програми для зміни алгоритму голосування. Можливою причиною називалось також оновлення системи, яке проводилось на початку року. На думку членів робочої групи, на цьому етапі могла виникнути помилка, яку помітили лише під час голосування. «Відбувся збій, крайнього ми сьогодні вже не знайдемо, — підсумувала дискусію Людмила Бистра. — Пропоную занести в протокол усі зауваження та пропозиції, потім зібратися ще раз для їх опрацювання. Крім того, звернутися до розробника щодо вдосконалення системи голосування».

Карантину вже немає?

Всього на засіданні робочої групи зареєструвалися та були присутніми біля 30-ти осіб. Лише чотири з них (два члени комісії та два присутніх журналісти) мали на обличчі захисні маски. Ще три особи мали маски, опущені на підборіддя. На вході до міської ради розміщене оголошення: «Вхід до міської ради лише у медичних захисних масках». Як бачимо, формальне оголошення і виконується лише формально, адже про необхідність перебування в масках у приміщеннях у ньому не сказано. Нагадаємо, деякі протиепідемічні обмеження були послаблені МОЗ влітку 2021 року, проте основні — носіння маски в транспорті та у громадських будівлях — залишилися і діють досі.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Читають Обговорюють
Календар публікацій
«    Січень 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31