Бориспiль
C

Головні новини

Володимир Борисенко: "Повертатися в Бориспіль ще зарано"


Володимир Борисенко: "Повертатися в Бориспіль ще зарано"

Що принесли для Бориспільщини перші воєнні місяці, як живе місто, чи втримається економіка та коли повертатися додому бориспільцям, що виїхали за кордон, у ексклюзивному інтерв’ю «Вістям» розповів міський голова Володимиром Борисенко.

Богдан Рак
— Минуло 100 днів повномасштабної війни. Якими вони були та що допомогло встояти Борисполю?
— Попри те, що війна триває вже 8 років, ранок 24 лютого для всіх нас став «громом серед ясного неба». Мало хто розумів, що відбувається та як діяти далі. Але згуртованість, яку виявила громада, соціальна відповідальність та критичне мислення допомогли швидко прийти до тями. Вже на третій день війни кожен бажаючий зміг взяти в руки зброю та стати на захист Батьківщини. Шалені черги в військкоматах продемонстрували: це наша земля, нам є що боронити та є кому це робити.
Війна ще не закінчилась. Але головне, на мою думку, те, що ми змогли достойно пройти найважливіші психологічні етапи: зіткнення з реальністю, її усвідомлення та прийняття. Громада й керівництво міста змогли організуватись та діяти злагоджено, чітко й оперативно. Щодня збиралася районна військова адміністрація. Були сформовані добровольчі підрозділи, напрацьовані алгоритми формування добробатів, забезпечення їх зброєю. Впевнений, саме рішення влади на вищому рівні щодо законодавчого врегулювання діяльності добровольчих формувань допомогло ЗСУ зупинити ворога в Київській області.

Володимир Борисенко: "Повертатися в Бориспіль ще зарано"

— Наскільки важко керувати громадою під час війни? З якими проблемами довелося стикнутися?
— Не думав, що доведеться бути мером міста у військовий час. Це виявилося непростим завданням, адже специфіка війни в тому, що до всіх існуючих складнощів додаються ще й страх, невідомість та хаос. Своїм головним досягненням вважаю те, що я зміг не допустити хаосу та забезпечив чітку організацію на рівні міста та громади. Усі працювали на своїх місцях та однією командою — депутати міської ради, я, мої заступники, органи виконавчої влади, керівники комунальних підприємств, правоохоронні органи. Ніхто не втік, всі керівники підприємств критичної інфраструктури та представники влади були на місцях. Був створений координаційний штаб, наради якого проходили двічі на день. Перші два тижні ми взагалі жили на роботі. Я не те що не спав, не завжди вдавалося навіть стулити очі. Адже ситуація змінювалася швидко, треба було постійно бути напоготові та приймати правильні рішення. Війна показала, що ми можемо працювати, як треба.
— У Борисполі з перших днів війни запрацював волонтерський рух. Як вдалося досягти його чіткої роботи та злагодженості різних волонтерських організацій?
— Волонтери в нас працюють ще з 2014-го року. Саме тоді ми вперше почули таке слово. Свого часу я сам був волонтером на сході країни, допомагав під час АТО. Зараз ці люди приносять у жертву свій вільний час, спокій, а часто навіть сімейний бюджет заради допомоги військовим та цивільним, що цього потребують. Завдяки централізації роботи волонтерських рухів та об’єднання в єдину структуру, ми змогли налагодити їх чітку співпрацю з владою, підприємцями, військовими, правоохоронними органами. Пізніше ми взагалі не втручалися в їх роботу. Вони запитували про наші потреби, ми формували списки потреб по категоріях, і отримували необхідне через деякий час. Іноді я сам не міг зрозуміти, де їм вдається все це знаходити. Фактично кожен мешканець нашої громади в перші дні війни став волонтером. Люди передавали все, що могли: від консервації до електроінструменту та транспортних засобів для військових. На жаль, чимало було втрачено в боях. Але я вважаю, що це невелика ціна за те, що ми змогли не допустити бойових дій в межах нашого міста.

Володимир Борисенко: "Повертатися в Бориспіль ще зарано"

— Чи важко було проводити евакуацію мирного населення в умовах паніки, коли ворог був за кілька кілометрів від кордонів Бориспільщини? Чи була вона дійсно потрібною?
— Вважаю, що евакуація — трохи невірне формулювання. Ми надавали допомогу людям, які бажали виїхати у більш безпечні регіони, але не мали такої можливості. Чому це було важливо? Бо чим менше цивільних, тим легше працювати ЗСУ.
Цивільні мешканці заважають ЗСУ звільняти окуповані населені пункти, тому командування нашого сектору неодноразово підкреслювало — чим менше буде цивільних в місті, тим простіше буде його відбити. Я це розумів, тому мої дії були націлені на те, аби надати можливість виїхати всім бажаючим. Зобов’язати всіх залишити місто я не міг, тому дав можливість зробити це тим, хто цього хотів. Хочу подякувати нашим працівникам, які це організовували, підприємцям, які надали автобуси, та патрульній поліції за супровід.
— Бізнес переживає важкі часи в усій країні. Яка ситуація в Борисполі?
— Ситуація складна. Головним бюджетоутворюючим підприємством завжди був аеропорт. Крім того, він забезпечував робочими місцями наших мешканців. Його закриття суттєво вдарило по кишенях.
Зі свого боку, ми готові підтримувати і малий, і великий бізнес, усіх форм власності. Зараз у місті планує відновити роботу одне з великих підприємств, яке готове надати 900 робочих місць. Будемо пропонувати їм списки людей, що втратили роботу та зверталися до нас за допомогою та намагатись їх працевлаштовувати.
Ще один крок — максимальне спрощення процедури отримання дозволів, в тому числі на виїзну торгівлю. Це буде робитись лише зверненням у 101-й кабінет виконкому. Ми максимально відкриті для всіх, хто хоче працювати та сплачувати податки. Торгівельна комісія працює у посиленому режимі. Всім підприємцям, які хочуть надавати якісні послуги мешканцям, ми готові надавати місця за мінімальні, навіть символічні кошти.
— Чи є проблеми із заборгованістю за послуги ЖКГ та паливом?
— Багато людей залишились без роботи та дійсно не можуть здійснювати комунальні платежі в повному обсязі. Це суттєво впливає на роботу комунальних підприємств та виплату заробітної плати. Але вони все одно тримаються та працюють.
Проблемою стало й підвищення цін на пальне, адже комунальна сфера залежна від них. Попри це місто прибирається, сміття вивозиться, надаються інші комунальні послуги. Все працює в штатному режимі. Ми не можемо розвивати комунальну сферу в умовах війни, але цілком спроможні втримати те, що є, в належному стані.

Володимир Борисенко: "Повертатися в Бориспіль ще зарано"

— До речі, про вивезення сміття. Спливає термін дії договору оренди сміттєзвалища. Як під час війни в країні буде вирішуватись питання із полігоном для захоронення відходів?
— Це дійсно важке питання. В жовтні закінчується термін дії договору оренди. Зрозуміло, що за такий короткий термін, та ще й в умовах військового стану ми сміттєпереробний завод не побудуємо. Ведемо зараз переговори про те, щоб держава дала нам можливість без тендеру продовжити строк дії договору оренди ще на рік, аби місто не потонуло в смітті.
Паралельно я веду переговори з владою Броварів та Києва. Ми плануємо створити тристороннє комунальне підприємство для вирішення низки питань, серед яких транспортні перевезення та екологія. Чому вирішили працювати саме в такому форматі? Бюджет Бориспільської та Броварської громад до війни був непоганим, але всі потреби він не міг закрити. Зараз взагалі ситуація складна, тому ми залучаємо допомогу Києва. Бюджет столиці набагато більший, і ми сподіваємося, що Київський міський голова Віталій Кличко візьме нас під опіку й ми спільними зусиллями будемо вирішувати спільні проблеми.
Такі сучасні реалії. Попередні переговори ми проводили ще до війни. Зараз же вони набувають все більшої актуальності. Саме тому ми будемо рухатись у напрямку будівництва сміттєпереробного заводу спільно, відразу на кілька районів — Бориспільський, Броварський та лівобережну частину Києва.
— Чимало людей повертаються з евакуації. Чи не зарано це? Яка ваша думка щодо доцільності повернення бориспільців додому?
— Особисто на моє переконання — ще зарано. Є дані британської і американської розвідок про те, що агресор не змінив своїх планів щодо захоплення столиці. Бориспіль знаходиться по дорозі та у безпосередній близькості до Києва, тому небезпека для нашого міста ще не минула.
Так, на сьогодні ситуація в Борисполі стабільна. Люди працюють. Але тим, хто знаходиться зараз у більш безпечних країнах, я б радив не поспішати та ще зачекати. Я вірю в наші збройні сили. Коли ми зможемо переламати ситуацію в наш бік, повернути всі окуповані території, тоді я зможу заявити, що Бориспіль безпечний і всі можуть повернутися додому.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: